Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw?

Uprawa warzyw to zwykle zajęcie czasochłonne i wymagające wiele wysiłku, szczególnie wtedy, gdy teren przeznaczony pod uprawę jest duży. Zdarza się jednak, że chcąc zaspokoić wyłącznie własne potrzeby, decydujemy się na założenie miniwarzywnika w większych donicach czy skrzyniach. Na jaką ziemię powinniśmy się zdecydować?

Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw

Hodowla warzyw na balkonach, tarasach czy parapetach to pomysł, który z braku innej możliwości realizujemy coraz częściej. Nie każdy z nas posiada bowiem własny ogród bądź działkę, a dodatkowo także chęci i siły, by zająć się obszernymi grządkami. Znacznie łatwiej jest przecież zadbać o niewielkie doniczki ulokowane we własnym domu i zapewnić właściwe warunki rozwoju nielicznym rosnącym w nich okazom. Jaką ziemię wybrać, by nasze domowe uprawy miały szansę wydać oczekiwany plon?

W sklepach ogrodniczych znajdziemy ziemie ogrodnicze o różnym przeznaczeniu. Chcąc uprawiać warzywa, powinniśmy oczywiście wybrać tę, która przeznaczona jest właśnie do tego typu roślin. Jednak wybór jest znacznie trudniejszy, niż można by przypuszczać. Wśród produktów znajdziemy również takie, które przeznaczone są dla konkretnych gatunków warzyw. Decydując się na odpowiedni zakup, należy zatem wziąć pod uwagę przeznaczenie ziemi, a także nasze zamiary co do gatunków warzyw, które chcemy uprawiać. Dodatkowo weźmy także pod uwagę fazę wzrostu, w jakiej znajdują się aktualnie nasze sadzonki.

Jaką ziemię wybrać do uprawy warzyw

Wybór możemy więc od razu zawęzić do wyrobów przeznaczonych do uprawy warzyw. W tej kategorii ziem ogrodniczych znajdziemy także te do uprawy roślin we wczesnych oraz w późniejszych fazach rozwoju. Ziemie takie przeważnie są przewiewne i przepuszczalne, a także wzbogacone nawozami oraz łatwo przyswajalnymi substancjami niezbędnymi dla właściwego rozwoju roślin.

Jeżeli wiemy już, na zasadzenie jakich warzyw się zdecydujemy, możemy również sięgnąć po podłoże specjalnie dobrane do tego właśnie typu roślin. Na rynku znajdziemy ziemię do warzyw kapustnych (kapusty, kalafiora, brokuła) czy psiankowatych (pomidory, papryka). Są to podłoża specjalistyczne, które pod każdym względem dostosowane są do indywidualnych wymagań konkretnych warzyw. Znajdziemy również produkty, które znajdą zastosowanie także w uprawie wszystkich gatunków ziół. W większości ziemie ogrodnicze do uprawy warzyw są mieszankami uniwersalnymi i takie warto stosować, gdy nie mamy jeszcze sprecyzowanych planów co do konkretnych gatunków roślin. Możemy również zaopatrzyć się w podłoże przeznaczone do kwiatów oraz warzyw jednocześnie, jeśli wraz z hodowlą warzyw planujemy ozdobienie balkonu lub tarasu okazami ozdobnymi.

Kupując gotowe podłoże do naszych upraw, mamy pewność, że jest ono odpowiednio zbilansowane pod względem zawartości mikroelementów, a także posiada właściwe do hodowli warzyw właściwości fizyczne. Dodatkowo jest ono wolne od patogenów i drobnoustrojów, które nierzadko atakują rośliny sadzone bezpośrednio w glebie.