Produkty

Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura

Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura

Żywe kolory, fantazyjny kształt przypominający trąbkę oraz oszałamiający zapach – tak w skrócie można opisać daturę, zwaną też bieluniem – roślinę, która wzbudza zachwyt w każdym, kto się z nią spotyka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie samodzielnie uprawiać ten kwiat na swoim balkonie lub w ogródku. Hodowla datury jest wymagająca, jednak nie powinna przysporzyć wielu problemów nawet niedoświadczonym hodowcom. Co zatem musimy wiedzieć, zanim posadzimy bielunia w naszym domu?

daturaSadzenie

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować doniczkę oraz ziemię. Datury najlepiej czują się w glebie próchniczej, bogatej w składniki mineralne oraz cechującej się dobrą przepuszczalnością powietrza. Szczególnie istotny jest ten ostatni punkt, ponieważ dzięki temu korzenie rośliny nie będą gniły w wodzie zalegającej wokół korzeni w trakcie podlewania. W związku z tym warto również pozostawić na dnie doniczki warstwę drenażową ze żwiru, która będzie dodatkowo umożliwiała ziemi właściwe oddychanie.

Młode datury

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z małymi daturami, musimy przygotować się na pracę związaną z przesadzaniem rośliny. Rośnie ona bowiem w niebywale szybkim tempie, zatem wymaga coraz to większych pojemników, w których swobodnie będzie mogła się rozwijać. Częste przesadzanie rośliny wpłynie również na kwitnienie bielunia, ponieważ posiadając właściwą przestrzeń, będzie się on w prawidłowy sposób rozrastać, wypuszczając liczne kwiatostany.

Podlewanie oraz nawożenie nawóz do datur

Starsze datury wymagają częstego podlewania oraz nawożenia. Kilkuletnie rośliny potrafią w czasie upałów pochłaniać nawet do 20 litrów wody dziennie – wynika to z wielkości oraz gęstości liści, przez które w wysokich temperaturach bieluń traci wodę. Nawożenie zaś zaczynamy z początkiem kwietnia, natomiast kończymy wraz z początkiem jesieni. Dzięki temu nasza datura będzie bogato kwitła przez całe lato, zdobiąc nasz ogród swoim niebanalnym wyglądem.

Zimowanie datury

Datura jest rośliną niezwykle wrażliwą na niskie temperatury, więc warto ją schować do domu jeszcze przed przymrozkami. Przechowuje się ją w pomieszczeniach, w których temperatura oscyluje w wysokości 10-15 stopni, zatem powinniśmy ją umieścić w piwnicy lub na strychu. Zanim jednak pozwolimy jej zimować musimy podciąć jej pędy, aby w przyszłym roku mogły wyrosnąć na nowo, bujniejsze i piękniejsze niż wcześniej. Pamiętajmy również o podlewaniu bielunia – nie potrzebuje on takich ilości wody jak latem, lecz musimy zadbać, aby ziemia w doniczce nie wyschła, więc co drugi tydzień powinniśmy skąpo nawilżyć glebę, w której przechowywana jest nasza roślina.

Data publikacji: 21.06.2015
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage

Dekoracje kwiatowe w Twoim domu - Kwiaty vintage
Wzory kwiatowe to dekoracja od tysiącleci stosowana w architekturze i sztuce. Motywy florystyczne podkreślają elegancki wystrój, a bliskość nat...
Czytaj więcej

Jakie rośliny hodować w łazience?

Jakie rośliny hodować w łazience?
Obecność roślin w ozdobnych doniczkach wpływa na upiększenie naszych pomieszczeń, a na nas samych działa ożywczo i energetyzująco. Otaczamy się nimi c...
Czytaj więcej

Jak przesadzać storczyki

Jak przesadzać storczyki
Storczyki to jedne z ulubionych kwiatów domowych. Otrzymujemy je z różnych okazji, a jednak nie zawsze możemy długo cieszyć się ich pięknym wyglądem i...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura