Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura

Żywe kolory, fantazyjny kształt przypominający trąbkę oraz oszałamiający zapach – tak w skrócie można opisać daturę, zwaną też bieluniem – roślinę, która wzbudza zachwyt w każdym, kto się z nią spotyka. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób pragnie samodzielnie uprawiać ten kwiat na swoim balkonie lub w ogródku. Hodowla datury jest wymagająca, jednak nie powinna przysporzyć wielu problemów nawet niedoświadczonym hodowcom. Co zatem musimy wiedzieć, zanim posadzimy bielunia w naszym domu?

Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura

Sadzenie

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować doniczkę oraz ziemię. Datury najlepiej czują się w glebie próchniczej, bogatej w składniki mineralne oraz cechującej się dobrą przepuszczalnością powietrza. Szczególnie istotny jest ten ostatni punkt, ponieważ dzięki temu korzenie rośliny nie będą gniły w wodzie zalegającej wokół korzeni w trakcie podlewania. W związku z tym warto również pozostawić na dnie doniczki warstwę drenażową ze żwiru, która będzie dodatkowo umożliwiała ziemi właściwe oddychanie.

Przeczytaj także: Szklarnia ogrodowa – jakie warzywa i owoce w niej uprawiać?

Młode datury

Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z małymi daturami, musimy przygotować się na pracę związaną z przesadzaniem rośliny. Rośnie ona bowiem w niebywale szybkim tempie, zatem wymaga coraz to większych pojemników, w których swobodnie będzie mogła się rozwijać. Częste przesadzanie rośliny wpłynie również na kwitnienie bielunia, ponieważ posiadając właściwą przestrzeń, będzie się on w prawidłowy sposób rozrastać, wypuszczając liczne kwiatostany.

Podlewanie oraz nawożenie

Starsze datury wymagają częstego podlewania oraz nawożenia. Kilkuletnie rośliny potrafią w czasie upałów pochłaniać nawet do 20 litrów wody dziennie – wynika to z wielkości oraz gęstości liści, przez które w wysokich temperaturach bieluń traci wodę. Nawożenie zaś zaczynamy z początkiem kwietnia, natomiast kończymy wraz z początkiem jesieni. Dzięki temu nasza datura będzie bogato kwitła przez całe lato, zdobiąc nasz ogród swoim niebanalnym wyglądem.

Zobacz też: Instrukcja wideo - jak sadzić tuje?

Egzotyczne rośliny doniczkowe – datura

Zimowanie datury

Datura jest rośliną niezwykle wrażliwą na niskie temperatury, więc warto ją schować do domu jeszcze przed przymrozkami. Przechowuje się ją w pomieszczeniach, w których temperatura oscyluje w wysokości 10-15 stopni, zatem powinniśmy ją umieścić w piwnicy lub na strychu. Zanim jednak pozwolimy jej zimować, musimy podciąć jej pędy, aby w przyszłym roku mogły wyrosnąć na nowo, bujniejsze i piękniejsze niż wcześniej. Pamiętajmy również o podlewaniu bielunia – nie potrzebuje on takich ilości wody jak latem, lecz musimy zadbać, aby ziemia w doniczce nie wyschła, więc co drugi tydzień powinniśmy skąpo nawilżyć glebę, w której przechowywana jest nasza roślina.