Zawory grzybkowe – co powinniśmy wiedzieć

Czym są zawory grzybkowe i gdzie się je stosuje? W instalacjach wodnych wykorzystywane są rozmaite akcesoria zasilające. Zobaczmy, co powinniśmy wiedzieć o jednych z nich – zaworach regulujących typu grzybkowego.

Zawory grzybkowe – co powinniśmy wiedzieć

Zawory grzybkowe – do czego służą i jak je rozpoznać?

Elementy te są częścią instalacji grzewczych i wodociągowych. Należą do zaworów regulujących lub odcinających, co oznacza, że ich zadaniem jest kontrolować przepływ cieczy czy innej substancji. Mogą również zamykać całą instalację. To, co wyróżnia owe zawory, to zamknięcie zwane właśnie grzybkowym. Dzięki niemu możemy je łatwo rozpoznać. Składają się one z:

- korpusu z gniazdem przylgowym,

- ruchomego trzpienia,

- zamknięcia w formie grzybka z uszczelką,

- dławnicy, która uszczelnia korpus względem grzybka.

Czy wiesz, że…?

Zawory grzybkowe mają uszczelniony trzpień albo elementem wykonanym z gumy, albo metalowym. Te pierwsze mogą być wykorzystywane jedynie do zimnej wody. Zawory grzybkowe, które mają służyć do cieczy gorących i agresywnych, muszą być wykonane z mosiądzu i mieć uszczelnienie metalowe lub teflonowe.

W naszych domach wykorzystujemy zawory grzybkowe choćby do odcinania dopływu wody, dzięki czemu stanowią one podstawowe zabezpieczenie przed zalaniem, np. w przypadku awarii wodociągów. Najlepiej zakręcić te zawory również, gdy wybieramy się na dłuższe wakacje. Stosujemy je również często w instalacjach wodnych i grzewczych.

Przeczytaj także: Hałas w rurach c.o. – możliwe przyczyny i rozwiązania

Zawory grzybkowe – co powinniśmy wiedzieć

Rodzaje zaworów grzybkowych

Podczas wybierania odpowiednich urządzeń instalacyjnych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, dotyczących cech charakterycznych czy właściwości poszczególnych elementów. Zawory grzybkowe mają kilka swoich rodzajów i różnią się pod względem budowy, materiału wykonania, a co za tym idzie – przeznaczenia. Należy więc je precyzyjnie dopasować do instalacji, w której mają prawidłowo funkcjonować.

Wśród zaworów grzybkowych wyróżniamy te, które mają:

- jeden lub dwa grzyby,

- zawory szklankowe – zapobiegające kawitacji i obniżające poziom hałasu.

Ze względu na materiał wykonania dzielimy zawory grzybkowe na:

- żeliwne,

- wykonane ze stali węglowej,

- wykonane ze stali kwasoodpornej.

Innym kryterium rozróżniającym te elementy jest ich gwintowanie, a także rodzaj kołnierza. Zawory grzybkowe mogą mieć bowiem gwinty zewnętrzne bądź wewnętrzne. Jeśli chodzi o drugie kryterium wyróżnia się elementy:

- kołnierzowe,

- bezkołnierzowe,

- międzykołnierzowe.

Grzybkowe zamknięcie zaworu może, ale nie musi być wspomagane sprężyną. Pamiętajmy, aby wybrać odpowiedni zawór grzybkowy:

- odcinający,

- przelotowy,

- regulacyjny,

- zwrotny.

Zobacz też: Zawory mieszające – co to jest zawór mieszający, jakie są jego rodzaje i zastosowanie?

Zawory grzybkowe – co powinniśmy wiedzieć

Zastosowanie zaworów grzybkowych w przemyśle

Niektóre z tego rodzaju elementów stosowane są w ciężkim przemyśle – petrochemii, wydobyciu, energetyce. Spotkamy je w rurociągach sieci gazowniczych, a także rafineriach. Zawory grzybkowe wyróżniają się również wysoką klasą szczelności w porównaniu do innych tego rodzaju urządzeń, dzięki temu są w stanie utrzymać duże ciśnienie.

Wybierając je, musimy zwrócić uwagę na szereg ich czynników po to, aby były odpowiednio dopasowane i zapewniały nam bezpieczną instalację.