Gaz ziemny czy płynny?

Wielu właścicieli ogrzewa swe domy gazem płynnym lub ziemnym. Oba rozwiązania mają swoje zalety – są ekonomiczne, wygodne oraz wydajne. Czym się charakteryzują, a czym różnią? Który z nich będzie najlepszym wyborem do ogrzania Twojego domu? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Gaz ziemny czy płynny? - grafika główna

Przejdź do następnych akapitów:

Gaz ziemny czy płynny – podstawowe różnice

Zanim odpowiemy na pytanie o to, które rozwiązanie: gaz ziemny czy płynny jest lepszym wyborem, wyjaśnimy, czym właściwie charakteryzują się wspomniane rodzaje gazu.

Gaz płynny a ziemny – jakie są między nimi podobieństwa? Nie ma ich wiele. Oba należą do rodziny węglowodorów i mają taką samą, gazową formę. Poza tym różnią się w wielu aspektach: pod względem właściwości fizycznych, sposobów pozyskiwania i transportu.

Czym jest gaz płynny?

Gaz płynny, zwany też LPG (skrót od ang. wyrażenia Liquefied Petroleum Gas), to mieszanina propanu i butanu. Surowiec jest pozyskiwany przy rafinacji ropy naftowej lub ze złóż gazu ziemnego (zazwyczaj na etapie uruchamiania nowego odwiertu). Według szacunków 60% światowej produkcji gazu LPG pochodzi z wydobycia naturalnego, a reszta z procesów rafineryjnych. 

Paliwo to jest często przechowywane w butlach napełnianych do 85% objętości, co pozwala uniknąć ich rozerwania wywołanego rozszerzaniem się cieczy przy zmianie temperatury. Znajduje szerokie zastosowanie: jako autogaz, paliwo w gazowych kuchenkach turystycznych i domowych oraz innych urządzeniach grzewczych, a także przemyśle, np. do obróbki i cięcia metali.

gaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynny

Co to jest gaz ziemny?

Gaz ziemny CNG to mieszanina gazów i par wydobywanych z ziemi, które  zawierają duże ilości metanu. To surowiec mineralny, występujący w postaci złóż w skorupie ziemskiej. Jest pozyskiwany bezpośrednio z pokładów podziemnych, dzięki czemu jest też często nazywany naturalnym. Złoża te często występują razem ze złożami ropy naftowej. Aby wzbogacić gaz ziemny, wyklucza się z jego składu parę wodną, związki siarki oraz inne niepożądane substancje. 

Przeczytaj także: Jak dbać o bezpieczeństwo przy ogrzewaniu gazowym?

Gaz ziemny a gaz płynny – różnice

Czym konkretnie różnią się te dwa rodzaje gazu? Jeśli chodzi o kwestię taką, jak gaz płynny a gaz ziemny, podstawową różnicą jest ciężar gazów. Gaz płynny jest około dwa razy cięższy od powietrza, w przeciwieństwie do gazu ziemnego, który jest od niego lżejszy o połowę. Jako że gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, rozprzestrzenia się w całym pomieszczeniu w przypadku nieszczelności instalacji.

Gaz ziemny jest pozyskiwany w wyniku bezpośredniego wydobycia z pokładów podziemnych. Do jego wydobycia i transportowania niezbędne jest zbudowanie rozległych sieci gazociągów przesyłowych i dystrybucyjnych, w przeciwieństwie do gazu płynnego, który daje się skroplić pod niewielkim ciśnieniem. Dzięki temu możliwe jest też magazynowanie dużych ilości gazu płynnego w niewielkich pojemnikach.

Gaz ziemny czy płynny – który jest lepszy do ogrzewania domu?

Gaz to popularne, czyste i wydajne źródło ogrzewania domu.  Na wielu obszarach istnieje infrastruktura pozwalająca na korzystanie z gazu ziemnego dostarczanego do odbiorców gazociągiem. Jest on dystrybuowany przez regionalne spółki gazowe należące do państwowego Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Korzystanie z gazu ziemnego to dobre rozwiązanie dla osób, które mają możliwość łatwego i niedrogiego przyłączenia domu do sieci gazowej. To z pewnością wygodne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga regularnego zamawiania i podłączania zbiorników lub butli z gazem.

Nie na wszystkich obszarach w Polsce istnieje jednak odpowiednia infrastruktura pozwalająca na podpięcie domostwa do sieci gazowej. Osoby, które nie mają możliwości podłączenia swoich gospodarstw domowych do gazociągu albo jest to dla nich bardzo droga inwestycja (bo np. gazociąg jest daleko od działki), mogą skorzystać z gazu LPG. Nie muszą zatem rezygnować z ogrzewania domu gazem.

Gaz płynny jest przechowywany w butlach, ale do ogrzewania domostwa lepszym rozwiązaniem jest wybór dużego zbiornika na gaz zamontowanego obok nieruchomości, zamiast kilku lub nawet kilkunastu mniejszych butli. Gaz zamawia się u dystrybutora, który przywiezie go cysterną i napełni nim zbiornik. Do ogrzewania domu zwykle wykorzystuje się mieszaniny z butanem bądź butanem i propanem. Są one przechowywane w pojemnikach w stanie ciekłym pod wysokim ciśnieniem, jednak do domu dopływają już w stanie rozprężonym. Owa zmiana dokonuje się w urządzeniach zwanych reduktorami. 

Nie ma potrzeby kupowania zbiornika na własność – można go wydzierżawić od dostawcy gazu, co pozwoli uniknąć formalności związanych z naprawami, legalizacją i regularnymi przeglądami. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zbiornik wymaga odpowiedniej ilości miejsca w pobliżu budynku, gdyż musi znajdować się w ściśle określonej przepisami odległości od domu.

gaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynnygaz-ziemny-czy-plynny

Gaz ziemny czy płynny – koszta

Co do zasady zatem z gazu ziemnego korzystają przede wszystkim osoby, które mają możliwość podłączenia dom do sieci. Są jednak i tacy, którzy pomimo możliwości zasilania domu w gaz CNG, decydują się na LPG. Wynika to z rachunku ekonomicznego. Koszt gazu ziemnego jest ustalany odgórnie. Taryfy za gaz zatwierdza państwo, a konkretnie Urząd Regulacji Energetyki (URE), co ma zapobiec sztucznemu zawyżaniu cen. Odbiorca nie ma na nie żadnego wpływu. Gaz LPG można natomiast zakontraktować u wybranego dostawcy i wybrać najbardziej konkurencyjną ofertę. 

Sprawdź także: Jak zapewnić ciepło w ogrodzie w chłodne dni?

Gaz płynny, gaz ziemny – jak wygląda zamiana?

Wiele osób, w oczekiwaniu na podłączenie domu do sieci gazowej, decyduje się na czasowe korzystanie z gazu w butli bądź zbiorniku. Późniejsze przejście z gazu płynnego na ziemny nie jest trudne ani kosztowne. Instalację i urządzenia grzewcze na gaz LPG można z łatwością przystosować do gazu CNG – instalacja wewnętrzna gazowa nie wymaga żadnych przeróbek, a w podgrzewaczu gazowym wody i kotle trzeba wymienić tylko dysze. Można wykorzystać też część instalacji zewnętrznej. Ważne jest, tylko aby została ona wykonana zgodnie ze standardami dotyczącymi instalacji gazu ziemnego.

Data publikacji: 19.01.2017

Data aktualizacji: 18.10.2022