Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Odpowiednie ogrzewanie domu powinno odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników – być ekonomiczne, stabilne i ekologiczne. Liczy się także łatwość obsługi pieca oraz koszt wykonania instalacji. Jakie ogrzewanie wybrać i dlaczego?

Centralne ogrzewanie – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Centralne ogrzewanie jest niezbędne w każdym domu. W naszej strefie klimatycznej korzysta się z jego dobrodziejstw niekiedy przez ponad dziewięć miesięcy w roku. Na jakość i komfort funkcjonowania w domu lub mieszkaniu wpływa nie tylko rodzaj izolacji, jakość wykonania i wykończenia pomieszczeń, ale także rodzaj ogrzewania, które wybierzesz. Warto o tym pamiętać, gdy budujesz nowy budynek lub planujesz remont dotychczasowej instalacji.

Klasyczne centralne ogrzewanie zbudowane jest na zasadzie sieci, którą rozprowadza się odpowiednio rurami lub przewodami po wszystkich pomieszczeniach budynku. Sercem układu jest piec, wypełniany dowolnym z kilku rodzajów opału – może to być węgiel, pellet czy groszek, a także paliwa płynne.

Od pieca rozprowadza się instalację, która może obejmować wyłącznie grzejniki, które służą do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Mogą to być także rury, które zostaną wykorzystane do ogrzewania podłogowego, przyczynią się do podgrzania wody lub będą pełnić kilka funkcji jednocześnie.

Przez wiele lat najpopularniejszym rodzajem ogrzewania, zwłaszcza w domach jednorodzinnych, było centralne ogrzewanie zasilane węglem kamiennym. Ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza, konieczność wielokrotnego dorzucania węgla do pieca, aby utrzymać stały poziom ciepła, rozwiązanie to jest coraz częściej wypierane przez ogrzewanie gazowe lub olejowe.

W budynkach wielorodzinnych w miastach dostarczane jest tzw. ogrzewanie miejskie lub projektuje się małe przydomowe kotłownie, które dostarczają ciepło do całego budynku.

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Ogrzewanie olejowe lub gazowe jest czyste i bardzo wygodne. Piece na paliwo płynne są programowane przez specjalistów i stosunkowo proste w obsłudze. Pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w grzejnikach i rzadko się psują. W wielu domach są jednak nadal wykorzystywane piece starego typu, a wymiana instalacji na nową wiąże się z poważnym remontem, kuciem ścian i wysokimi kosztami. Jaką zatem metodę wybrać, aby cieszyć się ciepłym domem i nie tracić pieniędzy?

Zobacz także: Zawory grzybkowe – co powinniśmy wiedzieć

Ogrzewanie pelletem

Jeśli stawiasz na ekologię i chcesz, aby Twój dom w pełni funkcjonował w zgodzie z naturą, postaw na pellet. Co lepsze – ekogroszek czy pellet? Nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, jednak obie te metody bazują na naturalnych surowcach i nie wpływają negatywnie na środowisko.

Tworząc zestawienie pellet vs ekogroszek, dopasuj rodzaj surowca do pieca, który posiadasz, przeanalizuj dostępność paliwa w Twoim otoczeniu oraz weź pod uwagę cenę, którą chcesz na to przeznaczyć. Wiele pieców może obsługiwać kilka różnych surowców grzewczych.

Czym jest pellet? To sprasowane odpady i zbędne fragmenty drewna w formie granulatu, który wykorzystuje się w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej. Tego rodzaju biomasa może być spalana także w dostosowanych do tego kominkach. Materiał ten jest mocno sprasowany, dzięki czemu możesz oszczędzić na przestrzeni do przechowywania.

Pellet jest też wyjątkowo lekki, a przy korzystaniu z niego nie tworzy się ciemna warstwa kurzu lub pyłu, jak w przypadku węgla. Pomieszczenie z kotłownią możesz pomalować nawet na biało, bez obawy o silne zabrudzenie ścian.

Zaletą pelletu jest też fakt, że ma bardzo niewielką wilgotność. Minimalizuje to emisję spalin. Charakteryzuje się także wysoką łatwością obsługi. Kocioł na pellet działa praktycznie bezobsługowo. Wymaga jedynie co jakiś czas usuwania nadmiaru popiołu. To najczystsze paliwo na świecie. Dzięki fotosyntezie emisja dwutlenku węgla jest zerowa, a proces granulacji przebiega wyłącznie dzięki obecności naturalnych składników zawartych w drewnie.

Można powiedzieć, że pellet jest w stu procentach biodegradowalny. Popiół z naturalnych surowców możesz rozrzucić w ogrodzie lub wykorzystać jako nawóz. Ilość popiołu po spaleniu jednej tony pelletu to zaledwie kilka kilogramów odpadów. Jeżeli chcesz porównać co jest lepsze – pellet czy ekogroszek, pod względem ceny i ekologii pellet wygrywa w większości rankingów.

Przeczytaj też: Najlepszy czas na wymianę grzejników

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Ogrzewanie ekogroszkiem

Ekogroszek to rodzaj paliwa stałego. Stworzono go na potrzeby kotłów retortowych. Podobnie jak pellet, wytwarza niewielką ilość siarki po spaleniu, pozostaje po nim znikoma ilość popiołu i spełnia wszystkie zaostrzone normy emisji gazów. Ma atrakcyjną cenę i jest powszechnie dostępny, dzięki czemu zyskuje coraz więcej zwolenników.

Decyduj się na taką odmianę ekogroszku, która posiada wszystkie niezbędne certyfikaty. To materiał powstały z dokładnie wyselekcjonowanego węgla kamiennego. Ma formę granulatu, czyli niewielkich kamieni o średnicy 5-25 mm. Jego kaloryczność waha się między 24 a 33 MJ/kg i jest stosunkowo wysoka. Ze względu na małą ilość popiołu, który zostaje po jego spaleniu, czyszczenie pieca odbywa się raz na kilka dni.

Na rynku są dostępne piece na ekogroszek, które po odpowiednim zaprogramowaniu przekazują do kotła właściwie wymierzoną ilość surowca do spalenia. Dzięki temu ciepło utrzymuje się w nocy, gdy śpisz, a także gdy przez dłuższy czas nie ma Cię w domu. To idealne rozwiązanie w domach starszych osób, którym sprawia trudność obsługa kotła centralnego ogrzewania. Pellet vs ekogroszek – decyzja nie jest prosta, ale oba rozwiązania są zdecydowanie prostsze i mają o wiele więcej zalet, niż tradycyjny węgiel kamienny.

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie gazowe króluje obecnie w zabudowie jednorodzinnej. Popularne staje się także w starych budynkach i kamienicach, gdzie mieszkańcy korzystają często z ogrzewania elektrycznego, co może podnosić znacznie koszty eksploatacji. Jedną z najważniejszych kwestii, aby ogrzewanie gazowe było ekonomiczne i spełniało nasze oczekiwania, jest dopasowanie rozmiaru kotła i jego mocy do ogrzewanej powierzchni.

Koszty początkowe wykonania instalacji i zakupu pieca gazowego są dość wysokie, ale zwracają się po kilku lub kilkunastu latach. Niewątpliwym atutem jest to, że piec gazowy wymaga minimalnej ingerencji, jest w stu procentach czysty i bezobsługowy. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów kotłów:

  • tradycyjnego, który jest wyposażony w otwartą lub zamkniętą komorę spalania. Te z otwartą komorą mogą wymagać większej przestrzeni i nieznacznie wychładzać kotłownię, jednak nie odbija się to na jakości ogrzewania w całym domu.
  • pulsacyjnego – działa na zasadzie połączenia kondensacji z systemami pulsacyjnymi. To najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym rozwiązanie. Nie ma w nim żadnych palników. Kocioł pulsacyjny jest jednak dosyć drogi, więc decydują się na niego tylko nieliczni użytkownicy.
  • kondensacyjnego – piec ten odzyskuje energię i ciepło ze spalin gazowych. Zmniejsza to koszty wytworzenia energii. Jest wyposażony w zamkniętą komorę spalania i dlatego zajmuje w kotłowni stosunkowo niewielką powierzchnię.

Ogrzewanie gazowe to przede wszystkim wysoki komfort zaopatrzenia domu w stałą temperaturę. Bardziej wydajne jest w domach energooszczędnych oraz pasywnych, które posiadają dobrze wykonaną izolację. Nie jest to prosta inwestycja, gdy w pobliżu Twojego domu nie znajduje się przyłącze gazowe. Wówczas będziesz zmuszony pomyśleć nad alternatywną formą ogrzewania.

Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Gaz, pellet czy ekogroszek? Co wybrać?

Jeśli podejmujesz decyzję o instalacji grzewczej w nowym domu, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • fundusze, jakie chcesz przeznaczyć na ten cel;
  • planowane roczne wydatki na ogrzewanie;
  • ilość miejsca na wykonanie kotłowni oraz ilość miejsca na przechowywanie opału;
  • dostęp do konkretnego surowca;
  • kwestię czystości i łatwości obsługi.

Wszystkie te elementy wpłyną na Twoją decyzję, czy postawić na ekogroszek czy pellet, czy też wybrać kocioł gazowy. Kiedy zależy Ci na modernizacji i przebudowie domu lub mieszkania, zastanów się, jak duży remont chcesz wykonać, jakie masz środki na realizację. Nie każde rozwiązanie będziesz w stanie wykonać, a możesz narazić się na niepotrzebne nerwy i stres. Przemyśl na spokojnie każde rozwiązanie. W ten sposób zyskasz ciepły dom i będziesz cieszyć się komfortem funkcjonowania na co dzień.