Sposoby na obniżenie wilgoci w pomieszczeniach

Może mieć wiele przyczyn, które niekiedy wyeliminujemy wyłącznie poprzez remont, jednak wilgoć może pojawić się sporadycznie nawet tam, gdzie na co dzień nie będziemy mieć z nią problemu. Intensywne gotowanie, duża ilość świeżego prania czy długa kąpiel mogą znacznie podnieść ją w danym pomieszczeniu. Jak sobie z nią radzić?

Czy musimy pozbywać się wilgoci?

Zbyt duża wilgotność powietrza może się wiązać z dość oczywistymi konsekwencjami – począwszy od osiadania pary wodnej na ścianach czy meblach i parapetach, skończywszy na rozwijaniu się szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni. Prawidłowa wentylacja i swobodna cyrkulacja powietrza, to kluczowe czynniki, które pomagają nam pozbywać się zbytniego zawilgocenia powietrza, jednak nie zawsze sprzyjają temu warunki.

Kiedy zaczynają się chłodniejsze miesiące, przestajemy otwierać okna czy używać wentylatorów. Nie zawsze również możemy kąpać się czy gotować przy otwartych drzwiach. W małych, zamkniętych pomieszczeniach bez otwartych okien łatwo o to, żeby poziom wilgoci wzrósł gwałtownie. Jeśli nic z tym nie zrobimy, para wodna wkrótce zamieni się po prostu w skroploną wodę, która nieusunięta będzie wpływała negatywnie na rozmaite powierzchnie. Osadzona na posadzce może również powodować upadki.

Przeczytaj także: Jaki grzejnik wybrać? Czym się kierować przy wyborze? Podpowiadamy

Sposoby na obniżenie wilgoci w pomieszczeniach

Zbyt wilgotne powietrze nie jest również dobre dla niektórych roślin. Para wodna osadzająca się zaś na materiałach powoduje, że stają się one mokre i mogą ulec procesom gnilnym, jeśli w porę ich nie rozwiesimy i nie wysuszymy. Co więcej – w warunkach podniesionej wilgotności powietrza nic nie wyschnie, dlatego czasami tak trudno jest o suche pranie w pomieszczeniu, które jest nieprzewiewne i narażone na występowanie pary wodnej. Zbyt wolno schnąca odzież może zgnić i nigdy już nie być zdatna do ubioru.

Zobacz też: Kiedy warto zainwestować w grzejniki elektryczne?

Jak walczyć ze zbytnią wilgocią w pomieszczeniach?

Przede wszystkim musimy zadbać o podstawowe warunki:

wentylację,

- swobodny przewiew powietrza – w tym celu możemy otwierać okna, a także drzwi od pomieszczenia, aby wilgoć rozeszła się po całym mieszkaniu,

- wyciągi dopasowane do charakteru pomieszczenia (okap w kuchni i odpowiednia kratka w łazience).

Innymi sposobami na wilgoć są doraźne czynności, które pomagają nam zwalczać ją na bieżąco:

- wietrzenie,

- przykrywanie garnków w czasie gotowania i zmniejszanie ognia,

- pozostawianie otwartych drzwi do łazienki czy kuchni podczas kąpieli i gotowania,

- pozbywanie się wilgoci, poprzez wycieranie powierzchni, na której osadza się woda,

- uruchamianie wentylatorów,

osuszanie powietrza specjalnymi urządzeniami – więcej o tym sposobie przeczytamy tutaj.

Sposoby na obniżenie wilgoci w pomieszczeniach

Czy wiesz, że…?

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60% – wtedy czujemy się najlepiej. Zbyt suche powietrze również nie sprzyja naszemu zdrowiu, dlatego ważne jest abyśmy byli w miarę świadomi tego, w jakich warunkach przebywamy. Do mierzenia poziomu wilgotności możemy wykorzystać specjalne czujniki.