Wybieramy i instalujemy kabinę prysznicową

Kabina prysznicowa to rozwiązanie wygodne i oszczędne. Przynajmniej w teorii, bo żeby spełnić jej założenia, powinniśmy mieć na uwadze zarówno właściwy wybór tego urządzenia sanitarnego, jak i jego prawidłowy montaż. Jak skutecznie zrealizować jedno i drugie? Przeczytacie o tym w poniższym artykule.

Kabina prysznicowa

Rodzaje kabin prysznicowych

Narożne – montowane w narożnikach pomieszczeń. Doskonale sprawdzają się w łazienkach o niewielkim metrażu, gdzie zajmują mało miejsca, a także w większych pomieszczeniach, gdzie instalowana jest zarówno wanna, jak i prysznic. Dostępne są w wersji kwadratowej, pięciokątnej, sześciokątnej oraz półokrągłej, a także z brodzikiem lub bez. To obecnie najczęściej wybierany rodzaj kabiny.

Przyścienne – o ile kabiny narożne montowane są w narożnikach pomieszczeń, o tyle przyścienne mogą znajdować się w dowolnym miejscu w łazience i przylegać tylko do jednej ze ścian. Na przylegającej ścianie umieszczana jest bateria prysznicowa. Boki kabiny wykonane są najczęściej ze szkła lub polistyrenu. Kabiny przyścienne mogą występować w wersji kwadratowej, prostokątnej, a nawet okrągłej.

Wnękowe – mogą być umieszczane we wnęce łazienki lub w narożnikach pomieszczenia (wówczas konieczne jest dobudowanie dodatkowej ścianki). Montaż samej kabiny polega głównie na osadzeniu we wnęce drzwi prysznicowych. To łatwy i bez wątpienia bardzo oryginalny sposób na stworzenie prysznica w łazience.

Wolnostojące – jeśli chodzi o niepowtarzalny design, nie mają sobie równych. Na kabiny wolnostojące możemy sobie pozwolić wtedy, gdy posiadamy zarówno dużą łazienkę, jak i spory budżet. Żaden z boków kabiny nie przylega do ścian łazienki, a urządzenie montowane jest najczęściej w centralnej części pomieszczenia, co wiążę się z koniecznością stworzenia osobnej odnogi instalacji wodnej oraz odprowadzającej.

Wannowe – do tego rodzaju kabin prysznicowych zaliczymy parawany i kabiny wannowe. Pierwsze z nich mają postać niewielkiej ścianki, którą zabudowuje się część wanny. W przypadku parawanów wannowych zabudowuje się całą powierzchnię wanny, na środku umieszczając najczęściej rozsuwane drzwi. Pozwala nam to stworzyć dwa urządzenia w jednym. Należy jednak pamiętać o tym, że osoby starsze mogą mieć problem z wchodzeniem do tego rodzaju wanny.

Kabina prysznicowa - montaż

Sposób otwierania drzwi

Rozsuwane – tego rodzaju drzwi pojawiają się w kabinach prysznicowych zdecydowanie najczęściej, głównie ze względu na fakt, że są nieodłącznym elementem kabin narożnych. Ich praca opiera się o poruszanie na rolkach lub specjalnych prowadnicach. Zgodnie z nazwą, rozsuwają się wzdłuż ścian kabiny.

Uchylne – nazywane też skrzydłowymi, to drzwi, które funkcjonują na tej samej zasadzie, co te, którymi wchodzimy do naszego domu. Otwierają się najczęściej na zewnątrz kabiny, przez co wymagają więcej wolnej przestrzeni w swojej nominalnej strefie otwierania i zamykania. Rozwiązanie to jest jednak bardzo wygodne i mniej awaryjne niż drzwi rozsuwane.

Wahadłowe – jeśli chcemy zastosować drzwi skrzydłowe, lecz nie posiadamy miejsca na ich otwieranie, rozwiązaniem mogą być skrzydła wahadłowe. Możemy je bowiem otwierać zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz. Przy takim sposobie otwierania musimy jednak liczyć się z nieco węższym wejściem pod prysznic.

Harmonijkowe – wykorzystywane są przede wszystkim w parawanach wannowych. Ich funkcjonowanie opiera się o działanie harmonijki, dlatego drzwi stworzone są z kilku fragmentów, które składają się podczas otwierania. Niestety, z tego tytułu, w wielu przypadkach nie zapewniają dostatecznej szczelności.

Walk-in – w tym przypadku można mówić o sposobie otwierania drzwi, których zwyczajnie brak w kabinie prysznicowej. Dzięki temu, rozwiązanie to zapewnia zdecydowanie najprostsze wejście i wyjście spod prysznica. Kabina musi być jednak zaprojektowana tak, by woda nie miała szans wydostać się na zewnątrz. Z tego względu system walk-in stosowany jest głównie w dużych i przede wszystkim – długich kabinach.

Materiał wykonania

Decydując się na wybór kabiny prysznicowej dostosowanej do naszych potrzeb, powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na materiał wykonania drzwi, ścianek oraz profili. W przypadku drzwi i ścianek możemy wybrać szkło hartowane lub tworzywo sztuczne – polistyren lub akryl. Zarówno szkło hartowane, jak i polistyren lub akryl mogą być przezroczyste, przydymione, matowe, barwione lub posiadać specjalny nadruk.

Porada eksperta

Szkło jest materiałem trwalszym od tworzywa sztucznego, ale także droższym. Może też posiadać specjalną powłokę, która pomaga utrzymać ścianki i drzwi kabiny w czystości. Tworzywo sztuczne zachęca swoją niższą ceną, ale jest z kolei bardziej podatne na przebarwienia i uszkodzenia mechaniczne.

Do wyboru pozostaje nam jeszcze materiał, z jakiego wykonane są profile. Tutaj także mamy dostęp do profili z tworzywa sztucznego oraz aluminium.

Porada eksperta

Profile aluminiowe są znacznie bardziej trwałe. Nie musimy się też obawiać o ich rolę estetyczną – wykończenie lakierowane, chromowane lub anodowe sprawi, że łatwo dostosujemy je do klimatu pomieszczenia.

Dostępne funkcje

Nowoczesna technologia wdarła się także pod prysznic, dzięki czemu dziś możemy korzystać w trakcie kąpieli z szeregu – jeszcze do niedawna niewyobrażalnych – funkcji. Oprócz tradycyjnej słuchawki czy coraz popularniejszej deszczownicy, na panelu naszej kabiny prysznicowej mogą znaleźć się takie funkcje jak:

- Masażer stóp
- Generator pary
- Aromaterapia
- Oświetlenie diodowe służące do chromoterapii
- Ogrzewanie
- Bluetooth
- Radio i telefon
- AUX
- Zegar i alarm

Prysznic

A wszystkimi tymi funkcjami możemy wygodnie sterować za pomocą ekranu dotykowego, który umieszczony jest na panelu lub przy użyciu pilota, umożliwiającego zdalne sterowanie, np. z pozycji wygodnego siedziska.

Kabiny prysznicowe z brodzikiem i bez brodzika

Choć konsumenci najczęściej wybierają kabiny prysznicowe z brodzikiem, coraz częściej do polskich domów trafiają modele bez brodzika, osadzane bezpośrednio na podłodze. Ich ogromną zaletą jest brak progu, dzięki czemu wejście i wyjście spod prysznica jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku kabiny z brodzikiem. W tym przypadku należy pamiętać o wykończeniu podłogi płytkami odpornymi na działanie wody oraz wykazującymi właściwości antypoślizgowe.

Porada eksperta:

Decydując się na wybór kabiny bez brodzika należy liczyć się z wykonaniem odpowiedniego odpływu (wpustu podłogowego) oraz spadku, który zapewni skuteczne spływanie wody – zadanie to jest znacznie trudniejsze i tylko osoby z większym doświadczeniem budowlanym będą w stanie prawidłowo zrealizować te prace.

Kabiny prysznicowe

Jeśli decydujemy się na montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem, możemy postawić na brodzik płytki lub głęboki – ich głębokość mieści się w przedziale od 3 do 30 cm. Mogą być to elementy kwadratowe, prostokątne, półokrągłe lub pięciokątne. Wyboru możemy dokonać też pomiędzy brodzikami akrylowymi, stalowymi lub ceramicznymi, które mogą być dodatkowo obudowane. Najczęściej wybierane są brodziki akrylowe, charakteryzujące się też najniższą ceną.

O czym warto pamiętać przed ostatecznym wyborem?

Stając przed wyborem odpowiedniej kabiny prysznicowej powinniśmy kierować się zarówno swoimi upodobaniami i potrzebami, jak i warunkami pomieszczenia, w jakim zamierzamy ją umieścić. Im szersza i dłuższa jest kabina, tym większy będzie komfort zażywania w niej prysznica – minimalny wymiar dla zamykanych kabin wynosi 80x80 cm. Uwagę należy zwrócić również na odpowiednią wysokość – ta powinna być dostosowana do najwyższego członka rodziny, który będzie korzystał z kabiny – ścianka powinna sięgać przynajmniej 5 cm ponad głowę użytkownika. Standardowa wysokość kabin prysznicowych mieści się w przedziale od 175 do 185 cm.

Montaż kabiny prysznicowej – niezbędne materiały:

- Parawan
- Drzwi kabiny
- Brodzik
- Profile aluminiowe
- Uchwyty
- Zaślepki
- Rolki
- Uszczelki
- Silikon sanitarny
- Kołki rozporowe
- Taśma teflonowa lub pakuły
- Elastyczna masa uszczelniająca
- Syfon
- Rury łączące z PCV

Przydatne narzędzia:

- Wkrętarka
- Śrubokręt krzyżakowy i płaski
- Wiertarka
- Klucz nastawny lub płaski
- Pistolet do silikonu
- Szpatułka do rozprowadzania silikonu
- Poziomica
- Miarka
- Ołówek/marker

Doprowadzenie odpływu

Naszym zadaniem jest doprowadzenie do miejsca montażu kabiny prysznicowej syfonu, czyli rury, do której będzie wpadać woda i przedostawać się z niej bezpośrednio do pionu kanalizacyjnego. Znaczenie ma tutaj dobór odpowiedniego syfonu do kabiny, jaką będziemy montować – dopasowanie go do głębokości brodzika oraz miejsca, w którym znajduje się rura kanalizacyjna.

Uwaga!

Jeśli decydujemy się na montaż kabiny prysznicowej bez brodzika, konieczne jest zastosowanie specjalnych kratek lub listew odpływowych, które stanowią odpływ punktowy lub łukowy, usytuowany bezpośrednio w podłodze.

Montaż brodzika krok po kroku

Krok 1. Aby prawidłowo zamontować brodzik, na którym będzie opierać się konstrukcja kabiny prysznicowej, przystawiamy go na sucho do miejsca, w którym ma być zamontowany i dostosowujemy jego poziom do momentu, aż uzyskamy równe ułożenie.

Uwaga!

Korekty dokonuje się tutaj poprzez dokręcanie nóżek poziomujących znajdujących się pod brodzikiem przy użyciu klucza nasadowego.

Krok 2. Kiedy poziomica wskaże nam równe ułożenie, dokładnie przystawiamy brodzik do ściany i zaznaczamy na podłodze miejsce, w którym znajduje się odpływ oraz wyznaczamy na ścianie linie dolnej i górnej krawędzi brodzika.

Krok 3. Następnie za pomocą elastycznej masy uszczelniającej wykonujemy połączenie syfonu z rurą elastyczną i kolankiem, które łączymy z rurą odpływową, znajdującą się w ścianie. Syfon ustawiamy zaś w wyznaczonym wcześniej miejscu na odpływ.

Krok 4. Teraz przechodzimy do nałożenia silikonu na ścianę według wyznaczonych wcześniej krawędzi brodzika, które stykają się bezpośrednio z płytkami. Następnie nakładamy brodzik i dociskamy jego krawędzie do ściany.

Krok 5. Kolejnym naszym zadaniem jest zamocowanie syfonu. Aby tego dokonać, odkręcamy uszczelkę z syfonu, przykładamy go pod spodem do otworu w brodziku i nakładamy na niego uszczelkę, skręcając ze sobą ponownie oba elementy.

Porada esksperta

Na koniec możemy sprawdzić szczelność syfonu, wlewając do brodzika wodę, np. z wiaderka i doglądając procesu odprowadzania wody pod powierzchnią brodzika.

Wybieramy i instalujemy kabinę prysznicową

Instalacja kabiny prysznicowej krok po kroku

Zarówno brodzik, jak i kabinę prysznicową należy montować zawsze zgodnie z instrukcją producenta. Po zamocowaniu brodzika, przychodzi czas na zainstalowanie na nim kabiny. Podpowiadamy jak tego dokonać na przykładzie modelu narożnego półokrągłego, który najczęściej montują w swoich domach Polacy. Na wstępie polecamy poprosić o pomoc drugą osobę.

Krok 1. Pracę rozpoczynamy od połączenia profili poziomych i pionowych. Na początku łączymy dolny stelaż ze stelażami pionowymi, które będą się stykały ze ścianą. Zarówno do jednego, jak i drugiego profilu wsuwamy specjalne łączniki i przykręcamy je w wyznaczonych miejscach za pomocą wkrętarki lub śrubokręta krzyżakowego. Następnie profile pionowe wsuwamy w łączniki dolnego profilu poziomego i łączymy wszystkie elementy za pomocą wkrętów. Na koniec do dwóch stelaży pionowych przymocowujemy górny stelaż poziomy, nie wciskając go do samego końca.

Krok 2. Kiedy mamy już gotową ramę kabiny prysznicowej, przechodzimy do umieszczenia w niej ścianek ze szkła lub tworzywa sztucznego. Zanim wsuniemy je w profile tworzące ramę, miejsce połączenia ścianek ze stelażem uszczelniamy bezbarwnym silikonem sanitarnym. Dopiero wtedy wsuwamy dokładnie i ostrożnie ścianki w profile. Blokujemy je na zaczepach, dokręcając zaczepy do ścianek najpierw na dolnym stelażu. W boczne profile precyzyjnie wciskamy uszczelkę, odcinając na końcu jej nadmiar.

Porada eksperta

Wciskanie uszczelki należy wykonywać od dołu do góry wzdłuż połączenia bocznego profilu ze ścianką. Uszczelkę warto wcześniej namydlić, co znacząco ułatwi nam jej osadzenie.

Krok 3. Po zamontowaniu obu ścianek i uszczelek do nich, nakładamy bezbarwny silikon sanitarny w miejscu połączenia ścianek z górnym profilem poziomym i skręcamy go z dwoma profilami pionowym. Następnie maskujemy znajdujące się nad nim zaczepy dołączonymi do zestawu zaślepkami – wkładając je na wcisk.

Instalacja kabiny prysznicowej

Krok 4. Po dokładnym połączeniu profili ze ściankami, nanosimy całą konstrukcję na zamontowany wcześniej brodzik. Bardzo istotne, aby konstrukcja dokładnie przylegała zarówno do ścian, jak i powierzchni brodzika. Kiedy przyłożenie poziomicy do stelażu wskazuje nam idealny stan, przystępujemy do odrysowania na ścianie linii, wzdłuż których zostaną do niej przymocowane boczne profile. Aby wyznaczyć konkretne punkty, w których będziemy nawiercać otwory montażowe, zdejmujemy konstrukcję z brodzika i wyjmujemy z niej boczne profile montażowe. Następnie przykładamy je do ściany do wyznaczonego obrysu i oznaczamy punkty wiercenia otworów na kołki rozporowe.

Krok 5. Naszym zadaniem jest teraz wywiercenie otworów w wyznaczonych miejscach i umieszczenie w nich kołków rozporowych. Wzdłuż linii, według której boczne profile zostaną przymocowane do ściany, uszczelniamy dodatkowo silikonem. Na tak przygotowaną ścianę dopasowujemy boczne profile montażowe i po równym ustawieniu ich przy pomocy poziomicy, przykręcamy je do ściany. Wówczas możemy ponownie nanieść konstrukcję kabiny prysznicowej i wsunąć ją w przymocowane do ściany profile boczne, uprzednio nakładając silikon na dolną krawędź dolnego profilu poziomego. Idealnie dopasowane stelaże skręcamy z bocznymi profilami, a na krawędzie dolne i górne ścianek nakładamy uszczelkę w taki sam sposób, jak w przypadku pionowych profili.

Krok 6. Teraz przystępujemy do zamocowania drzwiczek w kabinie. Aby tego dokonać, należy przymocować w wyznaczonych na drzwiczkach otworach specjalne rolki. Jako pierwsze montujemy rolki bez przycisku zwalniającego, posiadające na spodzie śruby do regulacji, które umieszczamy w górnej części drzwiczek. Rolki z przyciskiem zwalniającym przykręcamy zaś w dolnej części. Tak przygotowane drzwiczki umieszczamy w kabinie od wewnętrznej strony. Na widoczne elementy montażowe nakładamy zaślepki. Zadanie to kończymy umieszczeniem na stykających się krawędziach drzwi uszczelki.

Porada eksperta

Najpierw nakładamy rolki na górny profil i regulujemy ich położenie dokręcając lub odkręcając śrubki regulacyjne, znajdujące się pod rolkami, tak, aby możliwe było swobodne wpięcie dolnych rolek poprzez naciśnięcie przycisku zwalniającego.

Krok 7. Drzwiczki są już prawie gotowe. Należy przymocować jeszcze do nich uchwyty. Aby tego dokonać, należy nałożyć na śruby uchwytów dołączone do zestawu nakładki. Tak przygotowany uchwyt umieszczamy w otworach znajdujących się na drzwiczkach, nakładamy na nie podkładki i nakręcamy nakrętki aż do momentu, w którym nie będzie wyczuwalny luz.

Krok 8. Ostatnim zadaniem montażowym jest uszczelnienie za pomocą silikonu sanitarnego połączenia dolnego profilu z brodzikiem naszej kabiny prysznicowej. Silikon należy nałożyć na całej długości, estetycznie wyrównując jego warstwę i pozbywając się nadmiaru. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na przynajmniej 12 godzin. Po tym czasie należy dokonać próby szczelności całej konstrukcji i jeśli kabina w żadnym miejscu nie będzie przeciekać, możemy korzystać z niej do woli!

Uwaga!

Pamiętajmy, aby już przed montażem brodzika, odciąć dopływ wody do łazienki!

 

Data publikacji: 18.08.2015