Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe są dziś równie popularne jak wanny. Jednak ich dobór nie powinien być przypadkowy. Jeśli dodatkowo decydujemy się model inny niż kabina wolnostojąca, równie ważną decyzją będzie wybór odpowiednich do niej drzwi. Jakie aspekty wziąć pod uwagę, by wybrać prawidłowo?

drzwi prysznicowe

Wybór drzwi do kabiny prysznicowej będzie zależał od kilku czynników. Jednym z najważniejszych będzie ilość dostępnego w łazience miejsca. Różne modele drzwi będą także gwarantowały możliwość bardziej lub mniej wygodnego wchodzenia i wychodzenia z kabiny. Nie bez znaczenia jest również estetyka oraz materiał wykonania drzwi. Jakie produkty mamy więc do wyboru?

Drzwi ze względu na sposób otwierania

Jedną z najważniejszych kwestii będzie wybór drzwi o odpowiednim systemie otwierania.

Drzwi przesuwne osadzone są na rolkach, które przesuwają się po prowadnicy. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, a także mieć możliwość wypinania, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Najważniejszą ich zaletą jest jednak fakt, że nie wymagają dodatkowego miejsca dookoła – nadają się więc szczególnie do małych łazienek.

Drzwi uchylne (skrzydłowe) działają natomiast na takiej samej zasadzie jak tradycyjne drzwi. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe, osadzone są na zawiasach, zapewniające wygodne wejście. Ich wadą jest natomiast to, że aby móc swobodnie z nich korzystać, musimy zapewnić wolną przestrzeń w ich pobliżu. Będą więc lepszym rozwiązaniem w łazienkach o większym metrażu. Musimy także liczyć się z ryzykiem, że po kąpieli z drzwi takich będzie kapała woda, osadzając się na podłodze.

W przypadku drzwi wahadłowych mamy z kolei do czynienia z nieco węższym wejściem. Z drugiej strony drzwi takie, dając możliwość otwierania ich również do środka, pozwalają na wygodne wietrzenie kabiny, a także zapobiegają zamoczeniu podłogi po skończonej kąpieli.

Jeśli chodzi o drzwi harmonijkowe, składają się one z dwóch lub więcej części, które otwierają się w jedną stronę. Są łatwe w montażu i podobnie jak modele przesuwne nie wymagają miejsca dookoła kabiny i nie powodują kapania wody na podłogę. Ich minusem jest jednak mniejsza szczelność, niż w przypadku innych modeli, a także nieco trudniejsza pielęgnacja wynikająca z większej liczby elementów konstrukcyjnych.

kabina prysznicowa

Ze względu na materiał wykonania

Wybierając drzwi do kabiny prysznicowej, powinniśmy zwrócić także uwagę na materiał ich wykonania. Znajdziemy modele z wypełnieniem ze szkła bądź z tworzywa sztucznego. Szkło hartowane jest trwałe i eleganckie, a także bezpieczne. Co więcej, dostępne jest w wielu różnych wersjach: matowej, przezroczystej, kolorowej czy z nadrukowanymi wzorami. Tworzywo sztuczne z kolei – polistyren – cechuje się mniejszą trwałością i większą podatnością na uszkodzenia, zarysowania, pęknięcia czy odbarwienia. Jest jednak materiałem tańszym i również występuje w wielu wzorach.

 

Data publikacji: 13.08.2015