icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie

Jeśli chcemy, by konstruowana sieć komputerowa działała sprawnie i wydajnie, musimy zadbać o to, by zaopatrzyć się w odpowiednie media transmisyjne. Sytuacja jest szczególnie istotna w przypadku mediów przewodowych. Rodzaj kabla, jego typ oraz standard pracy przekłada się nie tylko na szybkość transmisji, ale i zasięg takiego połączenia. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym rozwiązaniom.

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie

Obecnie na rynku spotkamy się z trzema różnymi mediami transmisyjnymi używanymi w architekturach sieci komputerowych. Z czego tylko dwa są używane w praktyce.

1. Kable koncentryczne

Ten typ przewodu komputerowego jest obecnie niezwykle rzadko stosowany. Został on bowiem zastąpiony nowszymi, o wiele bardziej wydajnymi kablami komputerowymi, o większej przepustowości łącza. Kabel koncentryczny to dwużyłowy przewód, na który składa się miedziany rdzeń w plastikowej izolacji, otoczony przez miedziany ekran. Całość skryta jest w plastikowej koszulce zewnętrznej. Typowymi końcówkami komputerowych kabli koncentrycznych są wtyczki BNC.

Kable koncentryczne obecnie stosowane są w technice pomiarowej (okablowanie oscyloskopów) lub jako kable antenowe RTV.

2. Skrętki komputerowe

To ten standard kabli komputerowych zastąpił kable koncentryczne w sieciach lokalnych. Jest też szeroko wykorzystywany do różnego rodzaju urządzeń teleinformatycznych, jak systemy interkomowe czy monitoring CCTV. Składa się on z 8 miedzianych żył splecionych w pary i owiniętych w koszulkę zewnętrzną. Poszczególne typy są dodatkowo ekranowane folią lub oplotem, mamy więc:

  • UTP – skrętka nieekranowana;
  • FTP – skrętka ekranowana foliowym płaszczem;
  • STP – skrętka ekranowana siatką;
  • SFTP – każda para przewodów ekranowana folią, całość dodatkowo ekranowaną oplotem;

Ponadto skrętki komputerowe dzielimy na klasy (kategorie), które przeznaczone są do różnych zastosowań. Oto one:

  • Klasa D (kategoria 3) – standard Ethernet 10BaseT;
  • Klasa E (kategoria 5/5e) – standard FastEthernet 100Base-TX / GigabitEthernet 1000Base-T;
  • Klasa EA (kategoria 6) – standard GigabitEthernet 1000Base-T;
  • Klasa F (kategoria 6a) – standard 10-GigabitEthernet 1000Base-T;
  • Klasa FA (kategoria 7) – standard 10-GigabitEthernet 1000Base-T;

W praktyce przy budowie sieci lokalnych będziemy wykorzystywać skrętkę nieekranowaną UTP kategorii 5 lub 5e. Wyższe kategorie stosuje się już w specjalistycznych sieciach komputerowych, najczęściej do tworzenia sieci szkieletowych. Typowymi zakończeniami skrętek komputerowych do typowych zastosowań są wtyczki RJ-45 (8P8C), więcej o tego typu wtykach znajdziesz tutaj.

Uwaga!

Aby sieć spełniała wymogi danej kategorii, również pozostałe elementy stanowiące kanał, czyli patch panele i gniazda muszą spełniać wymogi danej kategorii.

Skrętki komputerowe są tanie, ale mają dwie istotne wady: mają ograniczoną przepustowość łącza oraz ograniczony zasięg. Tych ograniczeń nie posiadają światłowody.

Przeczytaj także: Zasady montażu gniazdek elektrycznych    

Kable i przewody komputerowe – rodzaje i zastosowanie

3. Kable światłowodowe

O ile kable koncentryczne oraz skrętki komputerowe wykorzystują do komunikacji sygnał elektryczny, o tyle w przypadku kabli światłowodowych jest to promień świetlny, a szczególnie światło podczerwone. Zbudowane są one najczęściej z włókien szklanych. Przewody takie najczęściej oferują przepustowość rzędu 100 Gb/s, a niektóre prototypowe rozwiązania nawet 10 Tb/s.

Oprócz wysokiej przepustowości zaletami kabli światłowodowych jest możliwość transmisji na duże odległości oraz niska wrażliwość na zakłócenia elektromagnetyczne. Wadami tego rozwiązania jest jednak trudność w instalacji oraz drogi osprzęt sieciowy.

Data publikacji: 05.01.2018