Produkty

Zasady montażu gniazdek elektrycznych

Zasady montażu gniazdek elektrycznych

Jeśli w ścianach zamontowane są już gotowe puszki z przewodami, montaż gniazdek możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy próbnik napięcia, śrubokręt i znajomość kilku zasad.

Sytuacja się komplikuje, jeśli jesteśmy na wczesnym etapie rozmieszczania nowych bądź tworzenia dodatkowych gniazdek elektrycznych. Kiedy konieczne jest kucie bruzd czy ingerencja w całą instalację, niezbędna okazuje się pomoc fachowca.

Typy gniazdek i instalacji elektrycznych
W Polsce obecnie montuje się gniazdka typu E. Mają one dwa równoległe otwory oraz bolec uziemiający. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi często spotykane niegdyś gniazdka typu C (bez uziemienia) nie powinny już być montowane.

W puszce elektrycznej możemy natrafić na dwa bądź trzy przewody – w zależności od tego, z jakim typem instalacji mamy do czynienia. Mniej żył charakteryzuje instalację starszą, typu TN-C, natomiast więcej przewodów oznacza nowszą instalację – typu TN-S. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku nie ma problemów z zamontowaniem gniazdka wyposażonego w bolec uziemiający.

Uwaga! Przed przystąpieniem do montażu gniazdka elektrycznego konieczne jest wyłączenie prądu. W celu sprawdzenia, czy przewody w gniazdku nie są pod napięciem, należy użyć próbnika.

Podłączanie przewodów w przypadku instalacji typu TN-S (3 przewody w puszce)
Właściwe podłączenie trzech przewodów w kostce elektrycznej nie jest trudne, wymaga jedynie zastosowania schematu:

- przewód czarny bądź brązowy (liniowy – L) – styk lewy
- przewód niebieski (neutralny – N) – prawy styk
- przewód zielono-żółty (ochronny – PE) – górny styk

Warto wiedzieć: rozmieszenie styków w kostce elektrycznej określamy, zakładając, że patrzymy na gniazdko od przodu.

Podłączanie przewodów w przypadku instalacji typu TN-C (2 przewody w puszce)
Montaż gniazdka z uziemieniem w przypadku instalacji TN-C również jest możliwy. Ponieważ wówczas w puszce znajdują się tylko dwa przewody, jeden z nich – neutralny – należy połączyć także z bolcem uziemiającym za pomocą mostkowania. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo poprowadzić ten przewód w przypadku instalacji TN-C, zasięgnijmy porady fachowca.

Ostatnie etapy montażu
Kiedy przewody są odpowiednio połączone, całość można zamocować w puszce. Dobrze jest pamiętać o dokładnym przykręceniu gniazdka, ponieważ dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo jego wyrwania (np. w wyniku niewłaściwego odłączania wtyczki). Następnie, po przykręceniu wybranej obudowy, należy włączyć prąd i sprawdzić za pomocą próbnika, czy w zamontowanym gniazdku faktycznie jest napięcie.

 

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych

Jak odczytywać etykiety energetyczne sprzętów elektrycznych
Od kilku lat, zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej, umieszczanie na sprzętach elektrycznych etykiet energetycznych stało się obowiązkiem. Każdy pr...
Czytaj więcej

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?

Jak rozmieścić gniazdka i włączniki w łazience?
Odpowiednio dobrane i rozmieszczone gniazdka elektryczne to gwarancja komfortowego i wydajnego korzystania z domowych pomieszczeń. Szczególnie ważne s...
Czytaj więcej

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?

Jak przystosować instalację elektryczną do kuchennych AGD?
Umiejętne rozmieszczenie kuchennych sprzętów AGD jest tak samo ważne, jak uprzednie przygotowanie instalacji elektrycznej na ich pojawienie się. Dzięk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
4 komentarze
29.12.2017
Przewód fazowy może być czarny, brązowy albo czerwony (czasem bywa szary, ale to jest nieporozumienie, gdyż nie kontrastuje z tynkiem i to nie powinno być dopuszczalne). Zerowy jest ZAWSZE jasnoniebieski, uziemienie ZAWSZE dwukolorowe (żółto-zielone). Co do niestosowania gniazdek bez uziemienia, to uważam, ze tam, gdzie wiadomo, że będzie się podłączać np. radio, telewizor, odtwarzacz CD, gramofon nie ma powodu montażu gniazda uziemionego, gdyż te urządzenia nie wymagają uziemienia i zawsze mają płaską wtyczkę bez uziemienia. Jeśli zaś przewiduje się włączanie do danego gniazda np. żelazka - uziemienie jest konieczne.
14.12.2016
Jak wtyczka nie wchodzi do gniazdka z bolcem, to nie należy psuć gniazdka, likwidując bolec, lecz zmienić wtyczkę na taką, która będzie pasowała. Są do nabycia (np. w Castoramie) dobre wtyczki, choćby marki Legrand, które mają wycięcia zarówno na bolec uziemiający, jak też i na boczne styki uziemiające typu Schuko. Pasują więc one do gniazd w większości krajów Europy.
21.09.2015
Nie ma trudności. Kup z bolcem i usuń bolec. Najczęściej siedzi w podstawie gniazda na nicie. Wystarczy łeb nita rozwiercić i bolec wypadnie. To taka podpowiedź na prowizoryczne rozwiązanie problemu typu "mam wtyczkę ale nie ma w niej miejsca na bolec uziemienia", a gniazda bez bolca uziemienia chwilowo w sklepie nie ma.
17.06.2015
no właśnie trudno kupić te bez uziemienia, a ja mam starą lodówke z wyczka co nie ma miejsca na uziemienie i co teraz? mam nową lodowke kupowac? bez sensu.

Ocena i komentarz dla:

Zasady montażu gniazdek elektrycznych