Worki próżniowe – dlaczego warto je stosować

Worki próżniowe to bardzo funkcjonalne akcesoria, które możemy wykorzystać do przechowywania odzieży bądź żywności. Jakie mają zalety i dlaczego warto w nie zainwestować?

workiworkiworkiworki

Jak działa worek próżniowy

Worki próżniowe, dzięki odsysaniu z nich powietrza po włożeniu do środka wybranej zawartości, swobodnie dostosowują się do kształtu zawartych w nich przedmiotów. Zapewniają im w ten sposób zachowanie świeżości i niezmiennej formy. Odsysanie powietrza z worków możliwe jest dzięki zwykłemu odkurzaczowi, jednak możemy zaopatrzyć się również w specjalny odsysacz lub zestaw z wentylem próżniowym. Innym sposobem odsysania powietrza z worka jest jego rolowanie wraz z umieszczoną w nim zawartością.

Charakterystyka worków próżniowych

Na rynku znajdziemy bogatą ofertę tego typu produktów. Wśród nich znajdują się głównie te przeznaczone do przechowywania żywności, gotowania sous-vide, czyli próżniowego, a także do przechowywania odzieży oraz innych elementów wyposażenia domu. Produkty takie wykonane są z tworzywa sztucznego, np. nylonu czy polietylenu PE. Te przeznaczone do kontaktu z żywnością są bezzapachowe i bezsmakowe, nadają się do przechowywania w zamrażarce, używania w mikrofali czy mycia w zmywarce. Opakowań próżniowych można używać wielokrotnie, a dostępne są w wielu różnych rozmiarach.

Worek_prozniowy_Gockowiak_Wiki_80_x_120_cmWorek_prozniowy_Gockowiak_Wiki_80_x_120_cmWorek_prozniowy_Gockowiak_Wiki_80_x_120_cmWorek_prozniowy_Gockowiak_Wiki_80_x_120_cm

Worki próżniowe na odzież

Workami, które cieszą się bardzo dużą popularnością, są opakowania próżniowe przeznaczone do przechowywania elementów garderoby, pościeli, koców, narzut oraz wszelkich innych tekstyliów. Jakie mają one zalety? Przede wszystkim w widoczny sposób zmniejszają objętość wszelkich przechowywanych tkanin, nawet do 75%. Dzięki temu oszczędzamy sporo przestrzeni w szafie czy garderobie. Worki próżniowe stanowią więc również przydatne akcesorium podczas podróży, umożliwiając zaoszczędzenie miejsca w bagażu. Poza tym spełniają jeszcze jedną ważną funkcję – chronią garderobę przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak kurz, wilgoć oraz nieprzyjemne zapachy, a także przed uszkodzeniami na skutek pojawienia się moli odzieżowych. Wyjęte z takich worków tekstylia są więc świeże, czyste i nie są pogniecione.

Opakowania takie z pewnością przydadzą się nie tylko do przechowywania rzeczy rzadziej używanych czy sezonowych – pozwolą na efektywne spakowanie się podczas przeprowadzki, zabezpieczając jednocześnie odzież przed zabrudzeniem. Uchronią ją także przed zakurzeniem czy zniszczeniem w trakcie remontów.

Warto również dodać, że worki próżniowe na tekstylia dostępne są również w wersji wiszącej – posiadają wbudowane wieszaki, dzięki czemu z łatwością zawiesimy je w szafie czy garderobie.

Data publikacji: 20.11.2015