Jak zamaskować kable w mieszkaniu?

Im więcej sprzętów w naszym domu, tym bardziej przeciążone są obwody elektryczne i tym więcej kabli plącze nam się pod nogami, szczególnie w okolicach miejsca, gdzie stoi komputer stacjonarny lub laptop. W jaki sposób możemy je usunąć z pola widzenia?

Jak zamaskować kable w mieszkaniu?

Jeśli planujemy wybudowanie domu, jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji niż ktoś, kto bezskutecznie walczy z narastającym zwojem czarnych przewodów w najbliższym sąsiedztwie pokaźnej listwy zasilającej. Możemy zawczasu postarać się o to, by kable nie były widoczne. Wystarczy, że w podłodze, pod klepką czy płytkami, umieścimy tunel z tworzywa sztucznego, na przykład o przekroju 40 mm, w którym po wprowadzeniu się i urządzeniu poprowadzimy niezbędne przewody. W jego wnętrzu z pewnością zmieści się kilka niedużej średnicy kabli, na przykład ten dochodzący do routera czy kolejny z sygnałem telewizji kablowej lub satelitarnej.

Jeśli nie mamy możliwości umiejscowienia w ścianie czy podłodze miejsca na przewody, a planujemy lekki remont połączony z odświeżeniem mieszkania, nasz wybór może paść na listwy przypodłogowe. Pusta przestrzeń w ich środku jest dedykowana przewodom, które mogą znaleźć w niej miejsce. Co więcej – mamy do nich ułatwiony dostęp dzięki możliwości odłączenia od listwy jej środkowego, podłużnego elementu. Podobnym sposobem będzie zamocowanie listwy maskującej do kabli, którą możemy poprowadzić na powierzchni posadzki czy wykładziny na podłodze.

Jednak tego typu rozwiązanie nie sprawdzi się w tak newralgicznym miejscu naszego lokum, jakim jest biurko, na którym stoi komputer. Tutaj potrzeba nam doraźnych rozwiązań, które nie tyle trwale ukryją, ale zamaskują plątaninę kabli. Pod blatem możemy umieścić listwę zasilającą, na przyczepianym – drucianym lub metalowym – wsporniku. Dzięki temu wszelkie prowadzące do niej przewody zebrane razem i oplecione maskownicą typu organizer nie będą sprawiały wrażenia bezładnej masy, lecz starannie uporządkowanego, jednego przewodu o dużej grubości. Jeśli tego typu maskownica nie przypadnie nam do gustu, w tym samym celu możemy użyć plastikowych opasek zaciskowych lub taśmy na rzep, które, rozmieszczone co kilkanaście centymetrów, będą spełniać tę samą funkcję, co przypominająca grzbiet organizera maskownica.

Przeczytaj także: Czym powinno się cechować gniazdo hermetyczne?

Jak zamaskować kable w mieszkaniu?

Kable, które są częścią ładowarek do telefonu lub łączą laptopa z drukarką czy zestawem głośników, są często odłączane i spadają pod biurko. Możemy temu łatwo zapobiec przez zamontowanie na brzegu stołu specjalnych chwytników dopasowanych wielkością do niewielkiego przekroju przewodów. W tym celu należy zaopatrzyć się w uchwyty na kable typu CableDrop.

Zobacz też: Domowa instalacja elektryczna – najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć

Wybierając miejsce na telewizor, możemy zawczasu postarać się o to, by zza niego nie były widoczne wiszące kable. W tym celu, jeszcze przed zawieszeniem sprzętu telewizyjnego lub postawieniem go na specjalnej szafce, dobrze będzie przesunąć gniazdko elektryczne, tak aby wraz z kablem zasilającym było niewidoczne zza pokaźnych rozmiarów ekranu. W tym celu, aby zastawić gniazdko wraz z przewodami elektrycznymi, możemy posłużyć się też przesuniętym na tę okazję meblem, jednak nie będzie to rozwiązanie tak efektywne i dekoracyjne, jak ukrycie przewodu w ścianie, co z kolei niestety związane będzie z przeprowadzeniem prac remontowych.