Grzejnik kanałowy – rodzaje i montaż krok po kroku

Grzejnik kanałowy to ukryty w podłodze sposób ogrzewania pomieszczenia. Najczęściej montuje się go przy przeszklonych ścianach. Grzejniki kanałowe znajdują szerokie zastosowanie w nowoczesnych domach z dużą ilością wielkoformatowych okien. Zobacz, kiedy i jak zamontować grzejnik kanałowy w domu.

Grzejnik kanałowy

Co to jest grzejnik kanałowy? 

Grzejnik kanałowy to jeden z rodzajów systemu ogrzewania podłogowego. Źródło ciepła umieszcza się w podłodze, a nie jak w przypadku tradycyjnych kaloryferów, na ścianie. Ogrzewanie kanałowe składa się z kanału i wanny grzejnikowej montowanej poniżej poziomu podłogi. Ciepłe powietrze przedostaje się do pomieszczenia przez specjalną kratkę o wydłużonym kształcie. 

Ogrzewanie kanałowe zdaje egzamin przede wszystkim w nowoczesnych domach, w których występują liczne przeszklone ściany. Jak dobrze ocieplić taką przestrzeń? Rozwiązaniem tego problemu nie jest niestety ogrzewanie podłogowe, które przy sporych przeszkleniach okazuje się mało efektywne. Ogrzewanie kanałowe minimalizuje straty powietrza w tego typu pomieszczeniach, zwiększając tym samym skuteczność pracy całego systemu grzewczego w budynku. Grzejniki kanałowe, które umieszczane są wzdłuż przeszkleń, nadmuchują na nie ciepłe powietrze, dzięki czemu pozbywasz się problemu bijącego od szyb chłodu. Kaloryfer kanałowy doskonale separuje ciepłe i zimne powietrze, zapobiegając również osadzaniu się na pary wodnej na wychłodzonej powierzchni. Jest to więc rozwiązanie oszczędne, funkcjonalne i wygodne.

Grzejnik kanałowy

Grzejniki kanałowe – rodzaje. Jaki system wybrać?

Dostępne obecnie na rynku grzejniki kanałowe występują zarówno w formie prostej, jak i kątowej, a nawet łukowej. Dzięki temu z łatwością dostosujesz je do różnego rodzaju pomieszczeń – także do wnętrz charakteryzującymi się nietypowym położeniem ścian i przeszkleń. Grzejnik kanałowy w bloku? Nie ma problemu. Wybierz tylko odpowiedni kaloryfer kanałowy, który dopasujesz do Twojej przestrzeni. 

Dzięki zastosowaniu grzejników kątowych i łukowych żadnym problemem nie jest umieszczenie takiego systemu wzdłuż ścian wewnętrznych, a także w ich narożnikach. Pamiętaj jednak o tym, że funkcjonowanie grzejników kanałowych jest najbardziej skuteczne, kiedy ich długość jest większa od długości przeszkleń.

Możesz wybrać też grzejnik kanałowy z wentylatorem. Wymiana powietrza w kanale grzewczym odbywa się przez zjawisko konwekcji. Grzejnik kanałowy z wentylatorem pomaga przyspieszyć tę wymianę, a co za tym idzie, zwiększa moc grzewczą.

Jak zamontować grzejnik kanałowy w bloku lub w domu?

Montaż ogrzewania kanałowego nie jest skomplikowany, ale zdecydowanie lepiej zaplanować go na etapie budowy domu czy generalnego remontu. Jak zamontować grzejnik kanałowy w bloku?

1. Wymiarowanie

Szerokość grzejnika powinna odpowiadać szerokościom wanny połączonej z warstwą ocieplenia. Długość grzejnika z kolei niech będzie o 1-2 cm dłuższa niż wanna. Głębokość kanału oblicz na podstawie wymiarów wanny i warstwy izolacyjnej (2-5 cm), która znajdzie się pod nią. 

2. Otwór w podłodze

Wykonaj otwór o właściwych wymiarach w podłodze. Na czas prac remontowych, przed instalacją wanny, zabezpiecz otwór rozpórkami drewnianymi, aby nie stracił on wymiarów.

3. Montaż wanny i izolacja

Montażu wanny z systemem grzewczym możesz dokonać tuż przed układaniem podłogi, ale ramka wanny powinna być oparta w wylewce. Pod wanną ułóż warstwę termoizolacyjną, aby nie tworzyć mostku ciepła. Pamiętaj o wyizolowaniu także bocznych ścian wanny. 

Przygotuj instalację hydrauliczną i elektryczną potrzebną do grzejnika kanałowego − (z reguły robi je się na chudym betonie). Między ramą wanny a podłogą wykonaj silikonowanie lub uszczelnienie z korka. 

4. Montaż wymiennika ciepła

Zamontuj wymiennik ciepła. Sprawdź uprzednio, czy prawidłowo działa. Pamiętaj, że grzejnik kanałowy z wentylatorem zwiększa moc grzewczą. 

5. Montaż rusztu

Na koniec zamontuj ruszt na grzejniku kanałowym. Musi być on odpowiednio dobrany do rodzaju podłogi. 

Grzejnik kanałowy

Ogrzewanie kanałowe w praktyce − gdzie je zastosować?

Grzejnik kanałowy to rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie masz do czynienia z przestronnymi wnętrzami i sporą ilością przeszkleń – zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i biurach, budynkach użyteczności publicznej, a nawet budynkach zabytkowych. 

Pamiętaj o tym, że kaloryfer kanałowy to nowoczesne rozwiązanie, które jest funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne – jest gwarantem utrzymania pożądanej temperatury, a jednocześnie nie zaburza charakteru wnętrza. Grzejniki kanałowe umieszczone w specjalnym kanale podłogowym są mało widoczne, a ich wykończenie w formie kratki aluminiowej, drewnianej czy też wykonanej ze stali nierdzewnej, jest bardzo eleganckie. Sprawdź także produkty do innych technik grzewczych.

W okresie letnim kratka możesz zastąpić specjalną pokrywą, dzięki której grzejnik kanałowy jest zabezpieczony przed dostawaniem się do jego wnętrza zanieczyszczeń.