Co to jest pellet?

W obliczu obecnego zanieczyszczenia środowiska wiele osób szuka alternatywy dla węgla opałowego czy drewna. Jest nim pellet. Co to jest? Jakie właściwości ma piec na pellet? Wady i zalety tego urządzenia to zagadnienie, które rozwiniemy w tym artykule. Zapraszamy!

Co to jest pellet?

Pellet jest to jeden z rodzajów paliwa służącego do ogrzewania budynków. Występuje w postaci granulatu o średnicy od 6 do 8 mm i długości ok. 2-3 cm.

Najczęściej spotykanym i wybieranym w Polsce rodzajem pelletu jest pellet drzewny. Ma on najwyższą wartość energetyczną. Do jego produkcji można używać zarówno trocin drzew liściastych, jak i iglastych. Pellety z drzew iglastych są najbardziej popularne z powodu lepszych parametrów.

Pellet uznaje się za biomasę. A czym ona jest? Według definicji Unii Europejskiej biomasa to frakcje produktów, odpady i pozostałości przemysłu rolnego, leśnictwa i innych,  które łatwo ulegają rozkładowi. Co ciekawe, do biomasy zalicza się także frakcje odpadów miejskich i przemysłowych.

Ze względu na przeznaczenie możemy wyróżnić pellet przemysłowy i pellet do użytku w gospodarstwie domowym. Ten pierwszy rodzaj jest większy, ale jego wartość energetyczna jest niższa. Do ogrzewania budynków mieszkalnych najczęściej wykorzystuje się pellet drzewny. Do użytku przemysłowego i ogrzewania budynków użyteczności publicznej używa się innych rodzajów pelletu, np. wyprodukowanego ze słomy.

Warto dodać, że pellet podlega wielu normom i musi spełniać rygorystyczne wymogi. Na rynku europejskim wyznacznikiem jakości jest certyfikat DIN PLUS stworzony przez DIN CERTCO. W tej normie możemy wyróżnić dwie klasy pelletu – EN plus A1 i EN plus A2. Jak łatwo się domyślić, lepsze parametry ma klasa EN plus A1, więc jeśli zastanawiasz się, jaki pellet drzewny wybrać, skłoń się ku tej drugiej opcji.

Mimo że początkowo wybór pelletu z wyższej półki może się wydawać nieekonomiczny, to jednak warto się na niego zdecydować. Tanie, niesprawdzone pellety mogą spowodować szkody w strukturze pieca, na przykład zapchanie podajnika, ale też dają mniej ciepła i energii oraz zostawiają więcej popiołu.

Pellet to ekologiczny materiał opałowy. Tylko jeśli wybierzesz sprawdzonego producenta, masz pewność, że faktycznie wybrałeś bezpieczny produkt. Przy kupnie szukaj pelletu z certyfikatem DIN Plus.

Co to jest pellet?

Pellet – z czego i jak powstaje?

Granulat pelletowy powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem odpadów roślinnych. Są to najczęściej trociny drzewne, słoma (rozdrobniona w odpowiedni sposób), otręby zbóż, siano czy rozdrobniona masa z roślin energetycznych. W tym artykule zajmiemy się w przede wszystkim pelletem drzewnym, ponieważ to on jest najczęściej wykorzystywany do ocieplania budynków mieszkalnych.

Z czego powstaje pellet drzewny? Otóż do jego produkcji wykorzystuje się odpadki pochodzące ze stolarni, tartaków czy zakładów drzewnych – na przykład wióry, zrębki czy trociny. Zauważ, że do tworzenia tego typu biomasy nie wykorzystuje się całych drzew, ale jedynie elementy pozostałe po produkcji elementów drzewnych różnego typu. Nie mogą one jednak zawierać żadnych zanieczyszczeń – ani chemicznych, ani mineralnych. Na wyprodukowanie 1 tony pelletu, zużywa się średnio 5 mtrocin.

A jak powstaje pellet? Produkcja tego materiału opałowego nie jest złożona i można ją podzielić na kilka etapów.

1. Transport i wstępne rozdrabnianie surowca

Ten etap to pewnego rodzaju przygotowanie do dalszych działań produkcyjnych. Na początku materiał musi zostać przetransportowany do miejsca obróbki. Ważne jest uważne przeprowadzenie tego procesu, ponieważ surowiec nie może się zanieczyścić. Tylko czysty pellet spełnia normy jakościowe.

Następnie materiał zostaje pobieżnie rozdrobniony, przez co jest przygotowany do kolejnych działań.

2. Suszenie surowca

Drugim etapem tworzenia pelletu jest suszenie surowca. Ważne jest, by odbywało się ono w niskiej temperaturze nieprzekraczającej 90°C, tak by nie doprowadzić do nadpalenia materiału. Na czym polega suszenie? Otóż polega na podgrzewaniu drzewnego surowca, co sprawia, że woda po prostu wyparowuje. Wilgotność wysokiej klasy pelletu wynosi ok. 10% – to on ma największą kaloryczność.

3. Powtórne rozdrabnianie

Na tym etapie następuje dokładne rozdrobnienie materiału. Ma to na celu pozyskanie drobnej frakcji, a robi się to za pomocą odpowiednich sit. Wskutek rozdrabniania uzyskuje się ok. 3 mm wióry.

4. Prasowanie surowca

Ten etap polega na tłoczeniu (prasowaniu) rozdrobnionego materiału przez specjalną matrycę z otworami o średnicy 3-8 mm. Co ważne, do utrzymania odpowiedniej struktury pelletu niepotrzebne jest żadne lepiszcze, ponieważ drewno zawiera ligninę, która spaja trociny.

5. Chłodzenie i pakowanie

Gotowy granulat musi zostać schłodzony w specjalnej chłodnicy, by zachować swoje właściwości. Następnie jest pakowany w odpowiednie worki, zazwyczaj 15-litrowe. Tak przygotowany pellet jest gotowy do sprzedaży i użytku.

Co to jest pellet?

Piec na pellet – wady i zalety

Już wiesz, co to jest pellet i jak powstaje. Teraz czas na przedstawienie plusów i minusów wynikających zarówno z użytkowania tego materiału opałowego, jak i pieca na pellet.

Zalety

Po pierwsze, pellet jest paliwem ekologicznym, o czym już wcześniej wspominaliśmy. To ważne w obliczu coraz większego zanieczyszczenia środowiska innymi popularnymi formami opału, np. węglem. Co więcej, podczas spalania pelletu nie powstają szkodliwe substancje smolne, które zanieczyszczają powietrze. Jeśli zdecydujesz się na użytkowanie tego typu paliwa, przyczynisz się do zmniejszenia emisji COdo atmosfery.

Drugą zaletą jest to, że do produkcji pelletu zużywa się jedynie pozostałości po obróbce drewna czy też odpadów leśnych, które nie są wykorzystywane w innych celach i tylko zalegają w lasach. Nie wycina się w tym celu drzew.

Po trzecie w wyniku spalania pelletu powstaje niewielka ilość popiołu, co w prosty sposób przekłada się na czystość użytkowania tego materiału. Spalone pozostałości są o wiele łatwiejsze do wyczyszczenia niż popiół z węgla. Wystarczy, że raz na kilka dni wybierzesz pozostały pył z pieca.

Kolejną zaletą jest łatwość transportu i przechowywania pelletu. Jest on zazwyczaj przechowywany w 15-litrowych workach, przez co łatwo go przewozić. Zajmuje on też niewiele miejsca w porównaniu z drewnem opałowym czy węglem.

To jednak nie wszystkie zalety, którymi charakteryzuje się pellet. Wartość opałowa tego materiału waha się w granicach 4,6-5 kWh/kg i 16-20 MJ/kg. Co to znaczy? Dla Ciebie oznacza to efektywność, a co za tym idzie oszczędność. Trudno znaleźć inny tak wydajny opał, jak pellet. Kaloryczność 2 kg tego materiału odpowiada na przykład 1 litrowi oleju opałowego. Przy obecnych cenach daje Ci to ok. 45% oszczędności.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej zalecie, a mianowicie o wygodzie użytkowania kotła na pellet. Często są to urządzenia automatyczne, które możesz obsługiwać za pomocą kilku przycisków. Same rozpoczynają i kończą cykl grzewczy, a do kotłowni możesz zaglądać sporadycznie.

Przeczytaj także: Czyszczenie kotła centralnego ogrzewania — jak to zrobić?

Co to jest pellet?

Wady

Mimo że palenie pelletem posiada wiele zalet, to nie oznacza, że nie ma wad. Jednym z najważniejszych minusów jest cena pieca na pellet. Koszty zakupu mogą się wahać w przedziale od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od funkcjonalności danego urządzenia. Warto jednak pamiętać, że jest to długoterminowa inwestycja, a w wielu gminach można uzyskać dotację na zakup lub otrzymać niskooprocentowany kredyt.

Kolejną wadą jest konieczność przechowywania pelletu w odpowiednich warunkach. Trzeba go trzymać z daleka od wilgoci i pilnować, by worki były szczelnie zamknięte. Zbyt duża wilgoć może negatywnie wpłynąć na efektywność spalania.

W porównaniu z innymi materiałami opałowymi pellet może dawać mniej energii, przez co w budynku będzie nieco chłodniej. Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że w zimniejsze dni pellet będzie niewystarczającym źródłem ciepła i trzeba będzie posiłkować się innym opałem.

Zobacz też: Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Pellet czy ekogroszek? Co wybrać do ogrzewania domu?

Budujesz dom i zastanawiasz się nad sposobem jego ogrzewania? Na pewno zapoznałeś się już z różnymi rodzajami paliw. Teraz czas na rozstrzygnięcie – co wybrać? Pellet czy ekogroszek? Zapoznaj się z tym porównaniem – to pomoże Ci podjąć decyzję.

Pellet – kaloryczność vs ekogroszek – kaloryczność

W poprzednich akapitach dowiedziałeś się, czym charakteryzuje się pellet. Wartość opałowa tego materiału wynosi od 4,6-5 kWh/kg do 16-20 MJ/kg. Ekogroszek w tym zestawieniu wypada lepiej – jego kaloryczność waha się w granicach 24-26 MJ/kg. Jeśli uwzględnisz  w tym aktualne ceny obu paliw, łatwo dostrzeżesz, że ekogroszek będzie rozwiązaniem tańszym.

Co to jest pellet?

Ekologiczność paliwa

Pod względem ekologii lepszym paliwem jest pellet. Produkcja, jak i zużycie tego paliwa, są bezpieczne dla środowiska. Do powstania pelletu używa się naturalnych odpadków roślinnych, a podczas spalania nie są uwalniane szkodliwe substancje.

Ekogroszek natomiast nie jest zdrowym paliwem. Podczas spalania do atmosfery jest uwalniana duża ilość dwutlenku węgla,  a przy tym siarki i popiołów. Jest to szczególnie szkodliwe dla dróg oddechowych.

Czystość paliwa i komfort użytkowania

Pellet to opał wyjątkowo czysty. Pakowany jest zazwyczaj w 15-kilogramowe, szczelnie zamknięte worki, które nie brudzą kotłowni. Dodatkowo wnosi do domu piękny zapach drewna, bez względu na to, jak długo jest przechowywany. Użytkowanie pelletu jest zautomatyzowane. Obecnie na rynku dostępne są piece, które można obsługiwać za pomocą kilku przycisków – same dokładają paliwo, rozpalają i gaszą ogień w zależności od potrzeb. Pieca nie trzeba często czyścić, ponieważ pellet zostawia śladowe ilości popiołu.

Inaczej ma się sprawa w przypadku ekogroszku. Jego użytkowanie wymaga większego nakładu pracy. Często trzeba dokładać do pieca nowe porcje opału, a przy tym łatwo się pobrudzić. Co więcej, pomieszczenia, w których składowany jest ekogroszek, pokryte są czarnym, węglowym pyłem, który jest trudny do usunięcia.

Podsumowanie

Pellet to współcześnie jeden z najpopularniejszych rodzajów paliwa. Jest często wybierany ze względu na to, że nie zagraża środowisku oraz jest łatwy w użytkowaniu. Ma jednak też wady – jest stosunkowo drogi i może dawać mniej ciepła w porównaniu z innymi typami opału. Co wybrać do ogrzania domu? Decyzja należy do Ciebie. Jeśli jednak zdecydujesz się na pellet, to zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.