Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?

Instalacja grzewcza jest jednym z ważniejszych systemów w mieszkaniu – dzięki niej jesteśmy w stanie przetrwać zimną część roku w komfortowych warunkach. Dlatego też o wszystkie elementy wchodzące w skład instalacji c.o. powinniśmy odpowiednio zadbać, w czym pomogą nam wybrane preparaty chemiczne. Które z nich warto stosować?

Koncentraty – pierwszy krok do sprawnej instalacji c.o.

Grzejniki oddają ciepło, które wcześniej zabierają z mocno nagrzanej wody znajdującej się w ich wnętrzu. Właśnie tę wodę, przepływającą między rurami i kaloryferami, trzeba odpowiednio chronić przed ryzykiem przegrzania lub zamarznięcia – temu właśnie służą koncentraty umożliwiające sporządzanie płynów niskokrzepnących. Takie mieszanki sprawdzą się nie tylko w instalacjach grzewczych, ale i chłodniczych, klimatyzacyjnych czy solarnych i dodatkowo zabezpieczają ich układy przed korozją.

Inhibitory do instalacji c.o.

Elementy składające się na system grzewczy należy chronić przed zjawiskami chemicznymi, przede wszystkim zaś przed korozją. Rdza mogłaby spowodować poważne uszkodzenia całej instalacji i zwiększyć awaryjność poszczególnych zespołów. Inhibitor zabezpiecza właśnie przed takimi zjawiskami, ale też przed osadzaniem się kamienia w kotlepompie i grzejnikach. Taki preparat jest więc odpowiedzialny za wyższą efektywność całego systemu grzewczego.

Przeczytaj także: Podgrzewacze – w jakich dekoracjach się sprawdzą?

Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?

Uszczelniacz do c.o.

Jeśli zauważyliśmy, że rury lub podłączenia do grzejników delikatnie przeciekają, możemy to łatwo naprawić, bez konieczności demontażu poszczególnych elementów instalacji. Wystarczy, że wykorzystamy specjalny uszczelniacz do c.o., który umożliwi usunięcie niewielkich przecieków. Jego działanie jest bardzo proste i bezinwazyjne – nie zawiera żadnych środków zatykających czy klejących, lecz poprzez zwiększenie napięcia powierzchniowego wody, blokuje wycieki.

Porada eksperta

Tego typu uszczelniacze zaleca się stosować przede wszystkim do instalacji z rurami miedzianymi lub PEX, lecz dobrze sprawdzają się także w systemach stalowych czy z aluminium.

Ważna rola preparatów czyszczących

Za prawidłowe działanie instalacji grzewczych odpowiada także drożność rur, którą może osłabiać zbierający się na ściankach szlam, kamień kotłowy oraz inne osady. Dlatego też warto kilka razy w sezonie grzewczym skorzystać ze specjalnych preparatów czyszczących, które skutecznie poruszają i rozpuszczają zgromadzone w przewodach osady i inne elementy. Zabieg powinniśmy regularnie powtarzać, tym bardziej, że nie zajmie nam on wiele czasu. Preparat wystarczy bowiem wlać poprzez odpowietrznik grzejnika – i gotowe!

Zobacz też: Rdza w instalacji centralnego ogrzewania – jak uniknąć korozji?

Chemia do c.o. – jakie preparaty pomogą utrzymać instalację w dobrym stanie?

Odkamieniacze – jeszcze lepszy przepływ wody

Zarówno w instalacjach wody ciepłej i zimnej, jak i w podgrzewaczach wody i klimatyzacjach, często powstają osady wapnia i magnezu, które należy usuwać. Możemy to łatwo zrobić, korzystając z odkamieniaczy. Tego typu preparaty są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla elementów systemu c.o. - nie niszczą metalu, ale też pozwalają zachować uszczelkom swoje właściwości.

Stosując cały zestaw chemii do c.o. zyskamy pewność, że nasza instalacja posłuży nam przez długi czas w nienagannym stanie. Sprawdźmy też, jak przygotować projekt c.o., tak aby jego praca była bezawaryjna.