Montaż pieca wolnostojącego

Dostępne na rynku piece wolnostojące to urządzenia tradycyjne oraz modele o bardziej nowoczesnym charakterze. Niezależnie od tego, jaki piec wybierzemy, zasady montażu kozy są takie same. Co najważniejsze, ich instalacja jest stosunkowo łatwa i szybka, dlatego też możemy zdecydować się na zrobienie tego samodzielnie.

Montaż pieca wolnostojącego

Odpowiednie miejsce

Przygotowanie posadzki jest bardzo ważnym elementem montażu pieca wolnostojącego. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że posadzka znajdująca się w odległości 100 cm od kozy nie może być wykonana z materiałów łatwopalnych, takich jak chociażby bardzo popularne w Polsce drewniane panele i parkiet. Powód jest prosty – piec rozgrzewający się do wysokich temperatur mógłby spowodować podpalenie tak wykończonej podłogi. Aby umiejscowienie kozy było w pełni bezpieczne, powinniśmy zdecydować się na jej montaż w innym miejscu lub łatwopalny fragment podłogi osłonić przy pomocy płyty z blachy lub szkła hartowanego, co jednak może wyglądać nieco nieestetycznie. Jeszcze innym wyjściem w takiej sytuacji jest usunięcie danego fragmentu posadzki i zastąpienie go niepalną wykładziną lub stworzenie w tym miejscu obudowanego podestu dla naszego pieca, np. przy użyciu cegły klinkierowej.

Przygotowanie kozy

Zanim przystąpimy do podłączania pieca wolnostojącego do komina, powinniśmy zainstalować wszystkie niezbędne elementy do korpusu naszej kozy. Bardzo istotne jest również szczelne połączenie wszystkich odcinków rur przewodu dymowego. Pamiętajmy, że wszystkie te czynności powinniśmy robić zgodnie z instrukcją producenta danej kozy.

Komin

Podłączenie kozy do komina wymaga spełnienia kilka podstawowych warunków. Po pierwsze, komin musi być odpowiednio przystosowanego do odprowadzania dymu z urządzanie opalanego drewnem. Po drugie, jego przekrój oraz wysokość powinny być proporcjonalne do wielkości paleniska (średnica przekroju powinna wynosić co najmniej 15 cm). Po trzecie, komin powinien być wyposażony we wkład ze stali kwasoodpornej – należy na to zwrócić szczególną uwagę, kiedy podłączamy piec wolnostojący do starego komina. Po czwarte, w miejscu podłączenia kozy do komina powinien się znaleźć trójnik o średnicy króćca dymowego naszego pieca. Wlot powinien znajdować się w jak najbliższej odległości od komina. Czasami znajdujemy się w sytuacji, w której niemożliwe jest podłączenie kozy do istniejącego już komina. Wówczas konieczny jest montaż nowego – może być nim zupełnie nowy komin murowany lub komin stalowy, którego instalacja jest stosunkowo łatwa i szybka.

Montaż pieca wolnostojącego

Ostatni krok

Do zainstalowanego na wlocie do komina trójnika podłączamy przewód odprowadzający dym z naszej kozy. Dokładnie wsunięty do środka przewodu dymowego króciec trójnika maskujemy przy użyciu rozety, a na króciec wylotu spalin, znajdujący się nad piecem, nakładamy żaroodporną rurę stalową, którą łączymy na wcisk z kolanem – to z kolei łączymy z króćcem trójnika. Należy przy tym pamiętać, że średnica rur żaroodpornych powinna być taka sama jak średnica króćca spalinowego!