Ukrywamy szczelinę dylatacyjną
Listwy mają za zadanie przede wszystkim zasłonić szczelinę dylatacyjną (ma ona ochronić podłogę przed nachodzeniem na siebie desek lub paneli), która powstaje między ścianą a podłogą w czasie układania posadzki. W zależności od wielkości pomieszczenia wynosi ona od kilku milimetrów do kilkunastu. Należy to uwzględnić w czasie dobierania listwy – musi ona dokładnie zakrywać całą szczelinę.
Chronimy ściany przed brudem i uszczerbkami tynku
Cokoły zabezpieczają ściany przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść w czasie sprzątania podłogi. Listwy zachodzą na ścianę na kilka centymetrów, co pozwala ochronić ją przed przypadkowym zabrudzeniem mopem w czasie mycia podłogi lub uderzeniem odkurzaczem.
Ukrywamy kable
Dzięki listwom będziemy mieć doskonały schowek – w sprzedaży dostępne są modele ze specjalnymi uchwytami, złączkami i korytkami, w których można schować kable, żeby nie leżały bezpośrednio na podłodze. Jest to wygodny sposób dzięki, któremu zwiększamy estetykę pomieszczenia i unikamy gromadzenia się kurzu między przewodami.
Dbamy o atrakcyjny wygląd mieszkania
W wielu miejscach listwy nie będą zasłonięte meblami, a ponieważ zachodzą one na ścianę, będą więc doskonale widoczne. Na szczęście bez trudu można dopasować je do kolorystyki wnętrza i zastosowanych w nim faktur i materiałów. Jeśli chcemy, możemy je też traktować jako dopełnienie całości aranżacji i dodatkowy element wyposażenia podnoszący estetykę.
Co wziąć pod uwagę w czasie dobierania listew?
Listwy wykonywane są z różnych materiałów: z drewna, poliuretanu, MDF-u, PCV, rzadziej z metalu lub z ceramiki. Różnorodność wykończeń pozwala na dopasowanie ich do stylistyki wnętrza, z uwzględnieniem zasobności naszego portfela. Spójność uzyskamy, gdy w czasie wyboru weźmiemy pod uwagę:
- kolor podłogi, ścian i mebli
W pierwszej kolejności uwzględniamy kolor podłogi. Lepszy efekt uzyskamy, gdy przy ciemnej posadzce zamontujemy niskie cokoły (w tym przypadku wysokie mogą wpłynąć na optyczne pomniejszenie wnętrza), natomiast przy jasnej możemy sobie pozwolić na wyższe (nie zmienią one wizualnego odbioru wnętrza). Rzadziej stosowanym rozwiązaniem, ale jak najbardziej prawidłowym, jest dostosowanie koloru cokołów do barwy ściany (zyskujemy optyczne wydłużenie pomieszczenia). Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór kolorystyczny takich elementów wykończeniowych. Jeśli mimo to będziemy mieli trudności z odnalezieniem listwy w potrzebnej nam barwie, to możemy je po prostu pomalować taką samą farbą, jak ścianę. Trzecia metoda polega na zachowaniu spójności kolorystycznej między listwami a meblami – jeśli mamy np. białe meble i dodatki, to równie dobrze będą wyglądały cokoły w tym kolorze.
- rodzaj podłogi
Dobrym sposobem jest wybranie listew z tego samego materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Oznacza to, że np. przy drewnianej powierzchni najlepiej sprawdzi się drewniana listwa w takim samym lub w podobnym odcieniu.
- typ stolarki
Możemy również zamontować listwy, które zarówno pod względem koloru, faktury, jak i rodzaju materiału będą pasować do stolarki. Najbezpieczniej będzie wybrać dokładnie takie same lub bardzo podobne, czyli jeśli mamy brązowe drzwi z drewna to ułatwimy sobie zadanie, wybierając dokładnie takie same cokoły.