Produkty

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?

Listwy mają za zadanie ukryć szczeliny dylatacyjne, zabezpieczyć ścianę przed brudzeniem się i uszkodzeniami. Cokoły są dobrze widoczne we wszystkich pomieszczeniach, dlatego nie mniej ważny jest ich wygląd. Sprawdź, jak je dobierać, żeby pełniły swoje funkcje i dobrze się prezentowały.

Ukrywamy szczelinę dylatacyjną

Listwy mają za zadanie przede wszystkim zasłonić szczelinę dylatacyjną (ma ona ochronić podłogę przed nachodzeniem na siebie desek lub paneli), która powstaje między ścianą a podłogą w czasie układania posadzki. W zależności od wielkości pomieszczenia wynosi ona od kilku milimetrów do kilkunastu. Należy to uwzględnić w czasie dobierania listwy – musi ona dokładnie zakrywać całą szczelinę.

Chronimy ściany przed brudem i uszczerbkami tynku

Cokoły zabezpieczają ściany przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść w czasie sprzątania podłogi. Listwy zachodzą na ścianę na kilka centymetrów, co pozwala ochronić ją przed przypadkowym zabrudzeniem mopem w czasie mycia podłogi lub uderzeniem odkurzaczem. 

Ukrywamy kable

Dzięki listwom będziemy mieć doskonały schowek – w sprzedaży dostępne są modele ze specjalnymi uchwytami, złączkami i korytkami, w których można schować kable, żeby nie leżały bezpośrednio na podłodze. Jest to wygodny sposób dzięki, któremu zwiększamy estetykę pomieszczenia i unikamy gromadzenia się kurzu między przewodami. 

Dbamy o atrakcyjny wygląd mieszkania

W wielu miejscach listwy nie będą zasłonięte meblami, a ponieważ zachodzą one na ścianę, będą więc doskonale widoczne. Na szczęście bez trudu można dopasować je do kolorystyki wnętrza i zastosowanych w nim faktur i materiałów. Jeśli chcemy, możemy je też traktować jako dopełnienie całości aranżacji i dodatkowy element wyposażenia podnoszący estetykę. listwy przypodłogowe

Co wziąć pod uwagę w czasie dobierania listew?

Listwy wykonywane są z różnych materiałów: z drewna, poliuretanu, MDF-u, PCV, rzadziej z metalu lub z ceramiki. Różnorodność wykończeń pozwala na dopasowanie ich do stylistyki wnętrza, z uwzględnieniem zasobności naszego portfela. Spójność uzyskamy, gdy w czasie wyboru weźmiemy pod uwagę:

- kolor podłogi, ścian i mebli

W pierwszej kolejności uwzględniamy kolor podłogi. Lepszy efekt uzyskamy, gdy przy ciemnej posadzce zamontujemy niskie cokoły (w tym przypadku wysokie mogą wpłynąć na optyczne pomniejszenie wnętrza), natomiast przy jasnej możemy sobie pozwolić na wyższe (nie zmienią one wizualnego odbioru wnętrza). Rzadziej stosowanym rozwiązaniem, ale jak najbardziej prawidłowym, jest dostosowanie koloru cokołów do barwy ściany (zyskujemy optyczne wydłużenie pomieszczenia). Obecnie w sklepach dostępny jest bardzo duży wybór kolorystyczny takich elementów wykończeniowych. Jeśli mimo to będziemy mieli trudności z odnalezieniem listwy w potrzebnej nam barwie, to możemy je po prostu pomalować taką samą farbą, jak ścianę. Trzecia metoda polega na zachowaniu spójności kolorystycznej między listwami a meblami – jeśli mamy np. białe meble i dodatki, to równie dobrze będą wyglądały cokoły w tym kolorze.

- rodzaj podłogi

Dobrym sposobem jest wybranie listew z tego samego materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Oznacza to, że np. przy drewnianej powierzchni najlepiej sprawdzi się drewniana listwa w takim samym lub w podobnym odcieniu.

- typ stolarki

Możemy również zamontować listwy, które zarówno pod względem koloru, faktury, jak i rodzaju materiału będą pasować do stolarki. Najbezpieczniej będzie wybrać dokładnie takie same lub bardzo podobne, czyli jeśli mamy brązowe drzwi z drewna to ułatwimy sobie zadanie, wybierając dokładnie takie same cokoły. 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych
Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystki...
Czytaj więcej

Montaż listew przypodłogowych Salag

Montaż listew przypodłogowych Salag
Listwy przypodłogowe Salag wykonane z mocnego tworzywa sztucznego to doskonały sposób na dekoracyjne wykończenie paneli. W marketach budowlanych Casto...
Czytaj więcej

Listwy wykończeniowe – rodzaje i zastosowanie

Listwy wykończeniowe – rodzaje i zastosowanie
Nawet najlepiej urządzone wnętrze, straci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o szczegóły. Detale zwykle szybko rzucają się w oczy i spraw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?