Montaż listew przypodłogowych - instrukcja wideo

Listwy przypodłogowe montujemy na ostatnim etapie przeprowadzania prac wykończeniowych. Ich rolą jest przede wszystkim estetyczne wykończenie ścian oraz podłóg w narożnikach, a w rezultacie także zabezpieczenie tych miejsc. Montaż listew przypodłogowych wydaje się zadaniem łatwym, można jednak popełnić błędy. Dowiedz się więcej, aby uniknąć niechcianych trudności.

Montaż listew przypodłogowych – jaką listwę wybrać?

Bez względu na to, jaki materiał wykończeniowy wybierzemy: panelewykładzinę czy płytki, każdego rodzaju podłogę będzie trzeba estetycznie wykończyć w narożnikach. Dzięki listwom można uzyskać ciekawe efekty wizualne, odpowiednie zabezpieczenie ścian i co ważne, spójną kompozycję. Aby listwa przypodłogowa mogła długo spełniać swoją funkcję i przede wszystkim dobrze wkomponować się we wnętrze, ważne jest przestrzeganie kilku istotnych zasad:

Poszukując idealnej listwy przypodłogowej, warto kierować się nie tylko jej wymiarem, ale również kolorem, a także materiałem wykończeniowym. Kolor listwy może być spójny z tym, jaki wybraliśmy na podłodze, ale może być również wybrany na zasadzie kontrastu.

Uwaga: jeśli chcemy wprowadzić do wnętrza ciekawą kolorystykę, do białej ściany oraz jasnej podłogi, powinniśmy dobrać listwy nieco ciemniejsze, ale współgrające z tymi głównymi. Jeśli elementy wykończeniowe będą zbyt ciemne, stworzymy w swoim pomieszczeniu wrażenie chaosu.

Jeśli jesteśmy zwolennikami częstych remontów, zdecydujmy się również na listwy, które będą wykończone białą okleiną. Będziemy je mogli wtedy przemalowywać na dowolny kolor.

Montaż listew przypodłogowych – jak się do niego przygotować?

Podczas montażu listew, bardzo często, kierując się przede wszystkim wygodą oraz szybkością wykonywanych prac, przyklejamy je w określonym miejscu klejem lub silikonem. Takie rozwiązanie nie jest dobrym wyjściem, a na pewno nie w odniesieniu do przyszłości. Listwy przyklejone na stałe do wyznaczonej powierzchni, w razie większych prac remontowych, trzeba będzie oderwać. Tym samym, większość z nich z pewnością ulegnie uszkodzeniu. Podobnie jak ściana oraz podłoga, do której były przymocowane.

W jaki więc sposób wykonać montaż listew przypodłogowych? Przede wszystkim powinno się dobrze przygotować się do pracy. Przed rozpoczęciem należy dokładnie odpylić całą powierzchnię – zarówno ściany, jak i listwy, która będzie do niej przylegać. Następny krok stanowi zmierzenie ściany i przycięcie listwy na potrzebną długość. W przypadku listew mocowanych na kołki powinniśmy również zaznaczyć na ścianie otwory,  a następnie je wywiercić. W tej sytuacji warto zabezpieczyć podłogę przed pyleniem, aby uniknąć późniejszego sprzątania.

montaz-listew-przypodlogowychmontaz-listew-przypodlogowychmontaz-listew-przypodlogowychmontaz-listew-przypodlogowych

Montaż listew przypodłogowych – na klej czy na kołki?

Do prawidłowego zamontowania listew przypodłogowych możemy wykorzystać zarówno klej montażowy, jak i kołki rozporowe. Jeśli zdecydujemy się na ten drugi sposób, konieczne staje się wywiercenie otworów. W zależności od tego, jak zdecydujesz się przymocować listwy przypodłogowe, montaż będzie wyglądać nieco inaczej. Będą Ci też potrzebne inne akcesoria, które warto zgromadzić przed przystąpieniem do pracy. 

Dowiedz się więcej: Kleje montażowe – rodzaje i zastosowanie 

Mocowanie listew przypodłogowych za pomocą kołków wymaga pewnej staranności, umiejętności posługiwania się wiertarko-wkrętarką, odpowiednich akcesoriów i narzędzi. Będą Ci do tego potrzebne kołki. Mogą one być cienkie, o przekroju 5 lub 6 mm i długości co najmniej 5 cm. W przypadku gdy tynk jest nieco grubszy, kołki powinny być dłuższe. Ponadto będzie ci potrzebna piła do przycinania listew i wiertarko-wkrętarka. 

Zacznij od wywiercenia w ścianie otworów na kołki, zachowując przy tym 40 lub 50-centymetrowe odstępy. Jeśli ściana jest nierówna, można tę odległość zagęścić. Przed wierceniem zwróć uwagę, czy w ścianie nie znajdują się kable. Jeśli nie masz takiej pewności, możesz zaopatrzyć się w detektor przewodów. Następnie za pomocą wkrętarki należy wkręcić kołki w ścianę. W dalszej kolejności przytwierdź klamry do ściany i zaczep o nie listwę przypodłogową. Listwy przeznaczone do montażu tą metodą, są specjalnie wyprofilowane na spodniej stronie. 

Montaż listew przypodłogowych na klej jest obecnie najbardziej popularną metodą. Możesz użyć do tego profesjonalnego kleju montażowego, który jest przeznaczony do rodzaju Twoich listew. Istotny jest także rodzaj podłoża, do którego będziesz kleić. Upewnij się, z jakiego materiału stworzona jest twoja ściana. Inny klej będzie odpowiedni do  tynku, betonu, cegły, metalu, płyt drewnopochodnych, tapet lub powłok malarskich.

Montaż listew podłogowych – od czego zacząć?

Klejenie listew przypodłogowych PCV należy zacząć od przymierzenia ich do ściany. Możesz delikatnie zaznaczyć, w którym miejscu listwa się kończy. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie nałożyć klej. Aplikację możesz wykonać za pomocą wyciskacza do kartuszy. Jeśli ściany są równe, możesz zrobić to punktowo, a jeśli nie, lepiej nakładać klej zygzakiem. Dzięki temu mocniej zwiąże się on z podłożem. Po nałożeniu kleju intensywnie przyciśnij listwę i odczekaj czas, jaki podany jest w instrukcji.

Warto zdecydować się na montaż listew przypodłogowych. Elementy takie zdobią oraz zabezpieczają miejsca styku – ściany i podłogi. Odpowiednio dobrane, będą wizytówką pomieszczenia. Jeśli obawiasz się samodzielnego montażu, zawsze możesz zgłosić się do specjalisty. Ile kosztuje profesjonalny  montaż listew przypodłogowych? Cena takiej usługi wynosi średnio 15 – 30 zł/mb w zależności od sposobu mocowania.

Zobacz naszą instrukcję wideo, jak wykonać montaż listew przypodłogowych: