icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystkie rodzaje listew przypodłogowych, uwzględniając ich wady i zalety. Które ich funkcje są najbardziej przydatne?

Jakie listwy przypodłogowe są dostępne na rynku?

Na rynku dostępne są różne rodzaje listew przypodłogowych. Możesz wybierać z oferty wielu listew wykonanych z różnorodnych materiałów, ale także  spośród wielu kształtów i kolorów, zgodnie z własnym gustem. Nie każda listwa będzie jednak odpowiednia do konkretnego typu pomieszczenia lub materiału, z jakiego wykonano podłogę. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, zapoznaj się z przeznaczeniem każdej z poszczególnych listew i wybierz taką, która będzie odpowiednio dopasowana.

Poniżej znajdziesz ich rodzaje, spośród których możesz wybrać te, które najbardziej Ci odpowiadają.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy wykonane z PCV

Listwy wykonane z polichlorku winylu, znane wszystkim bliżej jako PCV, są odpowiednim rozwiązaniem dla podłóg wykonanych z paneli i drewna. Cechują się niewygórowaną ceną, estetyką wykonania i ogromną elastycznością. Umożliwia ona korygowanie niedociągnięć i odchyleń, które mogą wystąpić na przykład w poziomie podłogi. Są niezwykle łatwo montowane (a potem demontowane)  przez dopracowany system mocowań i łączników. Ułatwia to ich zdjęcie przed kolejnym malowaniem pomieszczenia (oszczędzając tym samym czas na ich oklejanie lub mycie, po zakończeniu malowania).

Tego typu listwy dostępne są w wielu kolorach i wzorach, łatwo więc właściwie dobrać je do konkretnej podłogi. Listwy te mają także ukrytą rynienkę na okablowanie, dzięki czemu bardzo łatwo można zakamuflować kable od sprzętów AGD czy RTV, zyskując estetyczność wykonanego projektu. Listwy wykonane z PCV, dostępne są w ogromnej ilości odcieni i kształtów, a także w zróżnicowanych szerokościach. 

Listwy drewniane

Najczęściej wykonywane są z drewna pozyskanego z drzew iglastych – to za sprawą bardzo jasnego, naturalnego koloru drewna, który można pomalować łatwo na dowolną, inną barwę, dopasowując ją do pomieszczenia. Jeśli więc marzy Ci się nadzwyczajny kolor, bez obaw możesz eksperymentować z barwami, wykorzystując listwę drewnianą. Pasuje ona do każdego wnętrza, zarówno klasycznego, jak i  nowoczesnego. Nie są aż tak elastyczne, jak listwy wykonane z PCV, ale mają większą liczbę konfiguracji – można zakupić je w przekroju wklęsłym, ćwierćwałka lub trójkątnym. Warto jednak zwrócić uwagę na ilość sęków – im ich mniej, tym listwy są lepszej jakości i tym samym wytrzymałości. Dostępne są także profile drewniane, które są całkiem ich pozbawione.

Listwy MDF

Listwy wykonane z płyty MDF najczęściej mają wierzchnią warstwę z lakieru lub okleiny w dowolnym kolorze. Najpopularniejsze są listwy białe. Ich zastosowanie w pokoju, gdzie ściany pomalowane są na ciemniejszy kolor, nie tylko sprawia, że powstaje ciekawy kontrast, ale także optycznie powiększa pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się także jako wykończenie ścian, na których położono wzorzystą tapetę. W zależności od stylu, w jakim wykończono wnętrza, można wybrać listwy minimalistyczne – proste lub frezowane – idealnie wpisujące się w angielską stylistykę. 

Listwy polistyrenowe

Wykonane z materiału podobnego do styropianu listwy polistyrenowe, sprzedawane są docelowo w kolorze białym, ale samodzielnie, szybko możesz przemalować je na dowolny kolor, jakiego potrzebujesz do swojego wnętrza. Charakteryzują się wysoką twardością i odpornością na uszkodzenia. Jeśli jednak do takich dojdzie, łatwo naprawisz powstały ubytek, wykorzystując do tego celu klej montażowy.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Listwy metalowe

Metalowe listwy przypodłogowe wykonane są najczęściej ze stali lub aluminium. Są najtrwalsze ze wszystkich dostępnych na rynku – niestraszne są im uszkodzenia mechaniczne ani wilgoć. Swoje zastosowanie znajdują we wszelkich pomieszczeniach biurowych, ale doskonale wykończą także kuchnię czy przedpokój – czyli wszędzie tam, gdzie inne listwy narażone byłyby na uszkodzenia. Stworzą także doskonały look w pomieszczeniach nowoczesnych i loftowych, gdzie królują metaliczne odcienie. Doskonale także podkreślą podłogę z ceramicznymi płytkami.

Listwy ożebrowane

Listwy tego typu wykończą podłogi, na które położone zostały różnego rodzaju wykładziny. Najczęściej wykonane są z elastycznego PCV. Doskonale maskują nierówności podłogi i ściany, tworząc naturalne przejście między materiałem leżącym pomiędzy tymi płaszczyznami. Doskonale sprawdzą się w takich przestrzeniach jak sale zabaw, pomieszczenia biurowe oraz dziecięce pokoje – czyli wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko przesuwania się wykładziny, stwarzając zagrożenie dla osób korzystających z pomieszczenia.

Taśmy przypodłogowe

Zamiast tradycyjnej listwy przypodłogowej możesz wybrać także taśmę przypodłogową, która jest samoprzylepna. Jest to najtańsze rozwiązanie i do tego najłatwiejsze w montażu. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów takich taśm, zatem z pewnością wybierzesz coś idealnego dla siebie oraz  swojego wnętrza. W naszym sklepie znaleźć możesz szeroki wybór taśm przypodłogowych w standardowej szerokości 51 mm. 

Zobacz też: Wybieramy panele - matowe czy z połyskiem?

Listwy przypodłogowe spełniają  również dwie podstawowe funkcje:

Funkcję estetyczną – dobrze dobrana listwa przypodłogowa pozwoli Ci na uzyskanie efektu perfekcyjne wykończonej podłogi. Zniweluje wszelkie szczeliny dylatacyjne, zamaskuje nierówności, ale także nada charakteru całemu pomieszczeniu. Zasłonisz także wszelkie kable i przewody, które wpływają na estetykę pomieszczenia. Dzięki listwie wszelkie kable pozostaną niewidoczne. Oszczędzisz sobie także sprzątania – na kablach często gromadzi się kurz. Możliwość zasłonięcia kabli wpływa także na bezpieczeństwo – nie potkniesz się (ani nikt z Twoich bliskich) o luźno leżący kabel, nie będziesz musiał wykorzystywać wielu przedłużaczy i rozgałęziaczy – subtelnie poprowadzisz kabel, wprost do najbliższego gniazdka elektrycznego.

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Funkcję praktyczną – oprócz funkcji estetycznej, listwa powinna być także dobrana tak, by zapewniała ochronę dla miejsca, gdzie łączą się ze sobą podłogi i ściany. Zabezpieczasz w ten sposób naroża przed uszkodzeniem. Rolą listwy przypodłogowej jest pochłonięcie  energii pochodzącej z uderzenia, nim ta uszkodzi tynk na ścianie. Ochrania ona także szczeliny dylatacyjne – choć czasem nieestetyczne, to umożliwiające swobodny ruch materiału położonego na podłodze.

Ze spraw bardziej przyziemnych – listwy ułatwiają także dbanie o czystość – nie pozwalają na odkładanie się kurzu i zabrudzeń w trudno dostępnych miejscach. Ułatwiają odkurzanie oraz zmywanie podłogi na mokro, chroniąc ściany przed nieestetycznymi plamami powstałymi od wilgotnego mopa. Łatwo także skorygujesz nierówno przycięte panele lub wszelkie niedoskonałości drewna, położonego na podłodze, w miejscu styku ze ścianą.

Sprawdź również: Montaż listwy przypodłogowej – jakich błędów nie popełniać  

Jakie listwy przypodłogowe wybrać do pomieszczenia?

Poszukując idealnych listew, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Po pierwsze – do jakiego typu pomieszczenia poszukujesz rozwiązania? Jeśli jest to miejsce, które jest często uczęszczane – wybierz listwy, które wykonane są z trwałego tworzywa – może to być aluminium, stal, PCV lub MDF. 

Po drugie – jakim materiałem wykończono podłogę? W pomieszczeniach z wykładziną świetnie sprawdzi się listwa ożebrowana, natomiast tam, gdzie położysz panele – dowolnie wybrane listwy MDF, PCV, metalowe lub drewniane. 

Po trzecie – jaka stolarka drzwiowa zostanie (lub już jest) zamontowana w pomieszczeniu? Tu najbardziej w grę wchodzi estetyka – dobór listew przypodłogowych powinien korespondować z wybranymi rozwiązaniami stolarskimi. Kierować możesz się także wyborem mebli lub koloru podłogi czy ścian – istnieje tak wiele rozwiązań, że tylko od Ciebie zależy, co najbardziej pasuje do Twojego wymarzonego wnętrza. Baw się fakturami, kolorami i materiałami, które uzupełnią perfekcyjne wykończenie i sprawią, że Twoja aranżacja będzie niecodzienna i indywidualna.

Po czwarte – dobierz szerokość listwy przypodłogowej do szerokości szczeliny dylatacyjnej. Pamiętaj, że szczelina dylatacyjna to bardzo ważne miejsce w konstrukcji całego budynku, w którym dochodzi do naprężeń . Rolą szczeliny dylatacyjnej jest to, aby nie dopuścić do ruchu wzdłużnego ścian. W ten sposób niweluje ona niebezpieczeństwo, wynikające z kurczliwości betonu i zaprawy, które nieustannie podlegają wpływom zewnętrznym – w szczególności poziomu wilgotności i temperatury w danym pomieszczeniu. Odpowiednio dobrana listwa przypodłogowa zamaskuje ją, pozwalając jednocześnie na spełnianie swojej funkcji.

Przeczytaj także: Jaki grunt do parkietu?

Jakie listwy przypodłogowe wybrać? Rodzaje listew przypodłogowych

Jakie listwy przypodłogowe wybierzesz?

Znając rodzaje listew przypodłogowych oraz podstawowe zasady ich doboru, w poszukiwaniu idealnego rozwiązania możesz kierować się własną wiedzą, ale również intuicją. Eksperymentuj, baw się i stwórz swoją indywidualną i nietuzinkową przestrzeń! Bez względu na to, czy wybierzesz listwy MDF, polistyrenowe czy ożebrowane, pamiętaj, że to Ty masz się czuć najlepiej w swoim domu,  zatem wszystkie rozwiązania są dozwolone!