Base image W nocy z 23 na 24 maja (z poniedziałku na wtorek) planujemy przeprowadzenie prac serwisowych. Prace rozpoczną się od godziny 21:00 do godziny 6:00. W trakcie ich trwania mogą wystąpić problemy z zakupem naszych produktów, logowaniem do serwisu, dodawaniem komentarzy do produktów, weryfikacją dostępności i cen produktów.
Produkty

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu

Parkiet, panele i wykładziny na podłodze wymagają estetycznego wykończenia. Jakie listwy podłogowe wybrać, aby pasowały do posadzki? Omawiamy wszystkie rodzaje listew przypodłogowych, uwzględniając ich wady i zalety. Które ich funkcje są najbardziej przydatne?

Listwa przypodłogowa PCV Cezar 250 cm jesion Baltimore
Listwa przypodłogowa PCV Cezar 250 cm

Listwa przypodłogowa wieńczy posadzkę wykończoną panelami, parkietem, płytkami ceramicznymi, dywanem, wykładziną PCV. Zapewnia estetyczny wygląd podłogi i funkcje praktyczne. Wybór listwy musi być uzależniony od charakteru wnętrza, jego stylu, a także zastosowanych materiałów podłogowych.

Funkcja listwy przypodłogowej:

- Estetyczna: listwa przypodłogowa zapewnia eleganckie wykończenie podłogi. Maskuje szczeliny dylatacyjne i wpływa na styl pomieszczenia. Listwa powinna korespondować kolorystycznie z innymi elementami stolarki – z ościeżnicami, drzwiami, framugami okien, aby tworzyć z nimi stylistyczną, harmonijną całość.

- Praktyczna: listwa przypodłogowa chroni miejsce połączenia ściany i posadzki, zabezpieczając przed uszkodzeniem naroży. Pasek z syntetycznego lub naturalnego materiału jest bardziej odporny na uszkodzenia niż tynk. Zasłania szczeliny dylatacyjne, które są niezbędne, aby materiał na podłodze mógł swobodnie „pracować”, czyli rozszerzać się i kurczyć. Zabezpiecza je przed dostępem kurzu i zabrudzeń. Ułatwia odkurzanie i zmywanie podłogi. Chroni też ściany przed plamami od mokrego mopa. Maskuje nierówno przycięte panele lub niedoskonałości wykończenia desek kładzionych na styku ze ścianą.

Porada eksperta

Profil listwy powinien być dopasowany do szerokości szczeliny dylatacyjnej.

Panel podłogowy Colours Route AC4 2,22 m2
Panel podłogowy Colours Route AC4 2,22 m2

Rodzaje listew przypodłogowych

- Listwy przypodłogowe PCV

Listwy z polichlorku winylu są popularnym rozwiązaniem stosowanym przy podłogach z paneli i drewna. Są wybierane z powodu niewysokiej ceny, estetyki wykonania i praktycznych właściwości. PCV jest elastyczne, dlatego profile mogą wyrównać niewielkie odchylenia w poziomie podłogi. Łatwo je zamontujemy dzięki systemowi mocowań i łączników. Równie prosto będzie wyglądał ich demontaż, kiedy zechcemy przemalować ściany na nowy kolor.

Listwy przypodłogowe z PCV są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Producenci oferują profile idealnie dopasowane do koloru paneli. Dzięki drewnopodobnym wzorom z pewnością dopasujemy listwę do każdej podłogi z drewna. Profile PCV z rynną na okablowanie są niezwykle praktyczne – pozwalają przeprowadzić pod ścianą i ukryć przed wzrokiem kable od telewizora, lodówki i każdego innego sprzętu w pomieszczeniu.

Uwaga!

Listwa zakrywająca przewody urządzeń pełni dodatkowe funkcje praktyczne i dekoracyjne. Zastosowanie takich listew przypodłogowych pozwala ukryć plątaninę kabli, co wpływa na zachowanie porządku w pomieszczeniu i minimalizuje ryzyko potknięcia się o niezabezpieczony kabel. Dzięki temu unikniemy konieczności stosowania odkrytych przedłużaczy czy rozgałęziaczy, które mogą negatywnie wpływać na estetykę wnętrza.

Listwa przypodłogowa drewniana Foge LB1 95 sosna 200 x 9,5 x 1,9 cm
Listwa przypodłogowa drewniana Foge LB1 95

- Listwy przypodłogowe drewniane

Drewno to ponadczasowy materiał. Do wyboru profili przypodłogowych najczęściej stosuje się drewno drzew iglastych, np. sosny. Listwy wykończeniowe z drewna będą pasować zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz. Ich zaletą jest to, że można je bardzo łatwo wykończyć na dowolny kolor, a także w razie potrzeby przemalować i odnowić, dopasowując do kolorystyki podłogi lub ściany. Są mniej elastyczne niż listwy podłogowe z PCV. Mogą mieć różny przekrój: wklęsły, ćwierćwałka, trójkątny. Przy wyborze drewnianej listwy warto zwrócić uwagę na sęki – dostępne są profile drewniane ich całkiem pozbawione.

- Listwy przypodłogowe MDF

Listwy wykonane z płyt MDF są pokryte lakierem lub okleiną. Mogą mieć dowolny kolor – często z MDF-u wykonane są białe listwy przypodłogowe, które optycznie powiększają wnętrze. Ładnie kontrastują ze ścianami pomalowanych na ciemny kolor lub pokrytych wzorzystymi tapetami. Do wyboru mamy minimalistyczne listwy do nowoczesnych salonów i frezowane profile do wnętrz w stylu angielskim.

Panel podłogowy Classen Fernandez AC5 2,176 m2
Panel podłogowy Classen Fernandez AC5 2,176 m2

- Listwy podłogowe z polistyrenu

Listwy przypodłogowe ze styropianu, jak często nazywane są listwy polistyrenowe, charakteryzują się twardością i odpornością na uszkodzenia. Sprzedawane są zwykle na białe profile, które możemy dowolnie przemalować. Jeśli przypadkiem uszkodzimy taką listwę, ubytek możemy naprawić, wypełniając go klejem montażowym.

- Listwy podłogowe metalowe (ze stali lub aluminium)

Aluminiowe listwy przypodłogowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Montuje się je zwykle w pomieszczeniach biurowych, kuchniach, przedpokojach – w często używanych wnętrzach narażonych na uszkodzenia powierzchni ścian na styku z podłogą. Aluminiowe cokoły pasują do nowoczesnych pomieszczeń, gdzie nie brakuje sprzętów w odcieniach metalicznych, np. inox. Współgrają też z posadzką wykończoną płytkami ceramicznymi.

- Listwy podłogowe ożebrowane

Listwy podłogowe ożebrowane mocuje się do ściany w celu wykończania podłóg wyłożonych na całej powierzchni materiałem wykładzinowych. W Castoramie dostępne są listwy ożebrowane z elastycznego PCV. Dzięki temu dobrze przylegają do powierzchni, maskując niewielkie nierówności podłogi lub ściany. Do listwy przykleja się pas wykładziny, która tworzy z materiałem na podłodze spójną całość. Ożebrowane profile znajdują zastosowanie np. w salach zabaw, biurach i w pokojach dziecięcych.

- Taśmy przypodłogowe

Kolejnym rozwiązaniem są samoprzylepne taśmy przypodłogowe, które są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Zasłaniają szczeliny dylatacyjne. Ich dużą zaletą jest też łatwy montaż i spory wybór kolorów.

Tutaj można sprawdzić szeroki wybór listew przypodłogowych.

Panel podłogowy Colours Geelong AC3 2,47 m2
Panel podłogowy Colours Geelong AC3 2,47 m2
Listwa przypodłogowa MDF Foge LB3 100 biały półmat 200 x 10 x 1,6 cm
Listwa przypodłogowa MDF Foge LB3 100

Przekrój, styl i wysokość profili przypodłogowych

Dawniej modne były wałki i ćwierćwałki, które wciąż stosuje się w pomieszczeniach stylizowanych na retro lub vintage. Do nowoczesnych wnętrz możemy wybrać prostą, białą listwę przypodłogową nawiązujące do stylistyki skandynawskiej. Takie modele mają lekko zaokrąglone ranty lub idealnie prostokątne przekroje. Dostępne są też białe listwy podłogowe nawiązujące do angielskiego stylu. Ich frezowane powierzchnie pasują do jasnych mebli o żłobionych dekoracyjnie frontach.

We wnętrzach o typowej wysokości stropu (2,6-2,8 m) zaleca się dobierać listwy o wysokości 7-10 cm. W wysokich pomieszczeniach możemy śmiało stosować wyższe listwy.

Porada eksperta

Jeśli chcemy podwyższyć optycznie pomieszczenie, zastosujmy listwę podłogową w kolorze ściany. To sprawi, że ściany będą wydawały się wyższe. W kamienicach i apartamentach, w których stropy są wysokie, możemy zainstalować listwy w kolorze podłogi – to nieco poszerzy pomieszczenie i jednocześnie sprawia, że strop będzie wyglądał na niższy.

Klej montażowy uniwersalny Soudal 49A 300 ml
Klej montażowy uniwersalny Soudal 49A 300 ml

Montaż listew przypodłogowych

Listwy drewniane możemy zamocować na wiele sposobów – za pomocą kleju do drewna lub mechanicznie, używając gwoździ lub kołków. Cokoły i ćwierćwałki przycina się w miejscach łączenia pod kątem 45 stopni, aby tworzyły mało widoczne styki.

Listwy przypodłogowe z PCV montujemy za pomocą kołków szybkiego montażu. Umieszczamy je w fabrycznie przygotowanych otworach w odstępach około 50 cm. Profile z tworzyw sztucznych możemy też przykleić do ściany, nakładając klej na tylne pióro. Połączenia pomiędzy sąsiadującymi listwami, w naroża wewnętrzne i zewnętrzne ścian maskuje się za pomocą łączników. Warto wybrać listwy z rynienkami do prowadzenia przewodów elektrycznych przy ścianie – system ich montażu pozwala zasłonić wszystkie elementy instalacyjne, dzięki czemu wykończenie podłogi prezentuje się bardzo estetycznie.

Najprostszym sposobem montażu listwy z MDF jest przyklejenie jej do ściany za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Jednak gdy będziemy chcieli przemalować mieszkanie, oderwanie listwy może uszkodzić powierzchnię ścian. Dlatego coraz częściej stosuje się listwy z systemem montażu – to ściany przykręca się metalową listwę, do której mocuje się profil MDF. Takie rozwiązanie często pozwala na prowadzenie przewodów wzdłuż ściany. Do przykręcanych profili do ścian przytwierdza się też aluminiowe lub stalowe cokoły.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Montaż listew przypodłogowych Salag

Montaż listew przypodłogowych Salag
Listwy przypodłogowe Salag wykonane z mocnego tworzywa sztucznego to doskonały sposób na dekoracyjne wykończenie paneli. W marketach budowlanych Casto...
Czytaj więcej

Rodzaje listew wykończeniowych

Rodzaje listew wykończeniowych
Nawet najlepiej urządzane wnętrze starci cały swój urok, jeśli nie zadbamy o najmniejsze szczegóły. Te zwykle szybko rzucają się w oczy i sprawiają, ż...
Czytaj więcej

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?

Listwy przypodłogowe – do czego służą i jak je dobierać?
Listwy mają za zadanie ukryć szczeliny dylatacyjne, zabezpieczyć ścianę przed brudzeniem się i uszkodzeniami. Cokoły są dobrze widoczne we wszystkich ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko o listwach przypodłogowych – rodzaje, materiały i sposoby montażu