LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Jaki grunt do parkietu?

Parkiet posłuży nam przez długi czas, jeśli w czasie montażu zastosujemy odpowiedni klej. Mniej oczywista jest jednak konieczność dobrania pod klej właściwego preparatu gruntującego. Niestety wielu fachowców ignoruje ten fakt, co prędzej czy później przysparza problemów użytkownikom.

grunt

Jaką rolę pełni preparat gruntujący?

Standardowo grunty powinny być stosowane do zwiększenia przyczepności podłoża (w tym przypadku kleju) i poprawienia jego właściwości. Są one chemicznie neutralne dla podłoża, więc nie musimy się obawiać, że po naniesieniu kleju zajdzie jakiś nieprzewidziany proces, który może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Oprócz tego grunt pełni jeszcze kilka innych funkcji:

Zatrzymuje resztki pyłków 

Nigdy nie uda nam się oczyścić powierzchni w 100%, dlatego właśnie tutaj sprawdzi się grunt, który sprawi, że nie dostaną się one do kolejnej warstwy (inaczej wpłynęłoby to na obniżenie przyczepności kleju do podłoża i tym samym mniejszej stabilności parkietu).

 Przenika w głąb podłoża 

Ma to wpływ na większą przyczepność i wzmocnienie jego warstwy zewnętrznej.

Niweluje podatność podłoża na wchłanianie wilgoci 

Zabezpiecza to nasz parkiet przed zgubnym działaniem nadmiernej wilgoci panującej stale bądź okresowo w pomieszczeniu (parkiet nie powinien się wybrzuszać), a także przed przypadkowym rozlaniem wody. Żeby preparat gruntujący sam nie uległ zniszczeniu pod wpływem wilgoci, musi mieć on właściwości dyfuzyjne (zwłaszcza gdy montuje się na nim paroszczelną posadzkę, np. linoleum bądź z tworzywa PCV).

Impregnuje podłoże 

Zapobiega przenikaniu na zewnątrz wilgoci, która pochodzi z masy szpachlowej bądź z klejów dyspersyjnych.

Uwaga! Wszystkie preparaty są sprawdzane pod kątem wyżej wymienionych funkcji, co daje nam gwarancję, że posiadają one właśnie takie właściwości.

grunt

Dobieramy klej do gruntu

W pierwszej części artykułu zwracaliśmy uwagę na konieczność właściwego dobrania kleju do wielkości drewnianych klepek. Nie mniejsze znaczenie ma zastosowanie kleju, który będzie dobrze współgrał ze wcześniej użytym gruntem. W tym celu należy kierować się zasadą, że do rodzaju użytego gruntu dobieramy klej z tej samej grupy (nie istnieją uniwersalne preparaty gruntujące). Oznacza to, że:

- do gruntu dyspersyjnego użyjemy kleju dyspersyjnego;

- do gruntu rozpuszczalnikowego potrzebny nam będzie klej rozpuszczalnikowy;

- do gruntu epoksydowego i poliuretanowego dobieramy klej dwuskładnikowy poliuretanowy;

- na grunt dyspersyjny, epoksydowy, poliuretanowy i lateksowo–epoksydowy możemy zastosować również klej jednoskładnikowy poliuretanowy bądź klej dwuskładnikowy poliuretanowo–epoksydowy.

Uwaga! Środki gruntujące należy dobierać do rodzaju podłoża (czyli do parkietu musi być zastosowany grunt do drewna, nie sprawdzi się taki np. do płytek ceramicznych). Fachowcy zalecają również wybieranie zarówno gruntu, jak i kleju tego samego producenta.