Produkty

Jaki grunt do parkietu?

Jaki grunt do parkietu?

Parkiet posłuży nam przez długi czas, jeśli w czasie montażu zastosujemy odpowiedni klej. Mniej oczywista jest jednak konieczność dobrania pod klej właściwego preparatu gruntującego. Niestety wielu fachowców ignoruje ten fakt, co prędzej czy później przysparza problemów użytkownikom.

grunt do parkietuJaką rolę pełni preparat gruntujący?

Standardowo grunty powinny być stosowane do zwiększenia przyczepności podłoża (w tym przypadku kleju) i poprawienia jego właściwości. Są one chemicznie neutralne dla podłoża, więc nie musimy się obawiać, że po naniesieniu kleju zajdzie jakiś nieprzewidziany proces, który może zaszkodzić naszemu zdrowiu. Oprócz tego grunt pełni jeszcze kilka innych funkcji:

- zatrzymuje resztki pyłków – nigdy nie uda nam się oczyścić powierzchni w 100%, dlatego właśnie tutaj sprawdzi się grunt, który sprawi, że nie dostaną się one do kolejnej warstwy (inaczej wpłynęłoby to na obniżenie przyczepności kleju do podłoża i tym samym mniejszej stabilności parkietu).

- przenika w głąb podłoża – ma to wpływ na większą przyczepność i wzmocnienie jego warstwy zewnętrznej.

- niweluje podatność podłoża na wchłanianie wilgoci – zabezpiecza to nasz parkiet przed zgubnym działaniem nadmiernej wilgoci panującej stale bądź okresowo w pomieszczeniu (parkiet nie powinien się wybrzuszać), a także przed przypadkowym rozlaniem wody. Żeby preparat gruntujący sam nie uległ zniszczeniu pod wpływem wilgoci, musi mieć on właściwości dyfuzyjne (zwłaszcza gdy montuje się na nim paroszczelną posadzkę, np. linoleum bądź z tworzywa PCV).

- impregnuje podłoże – zapobiega przenikaniu na zewnątrz wilgoci, która pochodzi z masy szpachlowej bądź z klejów dyspersyjnych.

Uwaga! Wszystkie preparaty są sprawdzane pod kątem wyżej wymienionych funkcji, co daje nam gwarancję, że posiadają one właśnie takie właściwości.

 

Dobieramy klej do gruntu

W pierwszej części artykułu zwracaliśmy uwagę na konieczność właściwego dobrania kleju do wielkości drewnianych klepek. Nie mniejsze znaczenie ma zastosowanie kleju, który będzie dobrze współgrał ze wcześniej użytym gruntem. W tym celu należy kierować się zasadą, że do rodzaju użytego gruntu dobieramy klej z tej samej grupy (nie istnieją uniwersalne preparaty gruntujące). Oznacza to, że:

- do gruntu dyspersyjnego użyjemy kleju dyspersyjnego;

- do gruntu rozpuszczalnikowego potrzebny nam będzie klej rozpuszczalnikowy;

- do gruntu epoksydowego i poliuretanowego dobieramy klej dwuskładnikowy poliuretanowy;

- na grunt dyspersyjny, epoksydowy, poliuretanowy i lateksowo–epoksydowy możemy zastosować również klej jednoskładnikowy poliuretanowy bądź klej dwuskładnikowy poliuretanowo–epoksydowy.

Uwaga! Środki gruntujące należy dobierać do rodzaju podłoża (czyli do parkietu musi być zastosowany grunt do drewna, nie sprawdzi się taki np. do płytek ceramicznych). Fachowcy zalecają również wybieranie zarówno gruntu, jak i kleju tego samego producenta.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?
Parkiet przemysłowy z racji przystępnej ceny, niezwykłej trwałości i ciekawego wyglądu trafia na salony, ale nie tylko tutaj możemy go zastosować. Cho...
Czytaj więcej

Jak wykończyć podłogę

Jak wykończyć podłogę
Będąc na etapie wykańczania lub gruntownego remontu domu, nierzadko stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykończenia podłóg....
Czytaj więcej

Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Jak wykończyć drewnianą podłogę?
Decyzja o wyłożeniu podłogi surowymi deskami wiąże się z koniecznością wykończenia ich we własnym zakresie. Jest to niezbędne, by nadać surowcowi odpo...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jaki grunt do parkietu?