Meble z płyty laminowanej – szafka pod umywalkę. Jak zrobić?

Płyta laminowana to popularny materiał, z którego wykonasz meble i akcesoria do mieszkania. Jest niedroga i dostępna w wielu kolorach. Odporna na wodę i łatwa w czyszczeniu. Chcesz z niej wykonać szafkę pod umywalkę? Podpowiemy Ci jak tego dokonać!

Spis treści:

  • Meble z płyty laminowanej – zalety rozwiązania
  • Płyty meblowe laminowane – jakie wybrać?
  • Szafka pod umywalkę – jak zrobić elegancki mebel i co będzie Ci potrzebne?
  • Zrób to sam!
meblemeblemeblemeble

Meble z płyty laminowanej – zalety rozwiązania

Płyta laminowana wytwarzana jest z mocno sprasowanego i utwardzonego żywicami syntetycznymi papieru. Bazą płyty jest zazwyczaj płyta wiórowa, a sam laminat stanowi wierzchnią warstwę, która służy wykończeniu i dekoracji. Jeśli planujesz wykorzystać laminat w łazience, wybierz materiał, którego podstawę stanowi płyta mdf wodoodporna.

Płyta laminowana charakteryzuje się wysoką trwałością. Laminat może imitować praktycznie wszystko i daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz. Meble z płyty laminowanej wygodnie dopasujesz do podłogi z desek, płytek lub betonu.  Są odporne na wilgoć i duże zabrudzenia, jednak uważaj przy stawianiu na nich gorących naczyń lub silnie działających środków czystości. Mogą pozostawiać ślady trudne do usunięcia.

Meble z płyty laminowanej są odporne na ścieranie i zarysowania, odbarwienia, działanie pary wodnej, kwasów i alkoholi lub rozpuszczalników. Płyta meblowa do łazienki powinna charakteryzować się właśnie takimi parametrami. Jeśli chcesz swobodnie korzystać z łazienki, będzie to odpowiedni wybór.

meblemeblemeblemeble

Płyty meblowe laminowane – jakie wybrać?

Meble do łazienki powinny cechować się wysoką funkcjonalnością i wodoodpornością. Laminaty spełniają tę rolę, dodatkowo chroniąc przed grzybami i pleśniami dzięki nieprzepuszczalnej i trwałej powłoce. Fronty i blaty szafek, zwłaszcza tych w pobliżu źródeł wody, mają największe znaczenie, gdyż są narażone na większą liczbę szkodliwych czynników.

Płyty laminowane do łazienki powinny być starannie wykonane i prawidłowo zabezpieczone na rogach. Dobrze, jeśli jest to grubsza płyta mdf. Wodoodporna powłoka i gładka powierzchnia laminatu chronią przed osadzaniem się brudu, kurzu i osadem z wody lub mydła. Jeśli nie chcesz nieustannie wycierać plam po wodzie na szafkach, wybierz laminat ze strukturą drewna lub wzorzysty, który zamaskuje niedoskonałości.

Dopasuj kolor laminatu do koloru podłogi i ścian. Jeśli lubisz trzymać kosmetyki i akcesoria łazienkowe na zewnątrz, wybierz gładki kolor frontów lub stonowane odcienie szarości czy beżu. Meble handmade możesz zestawić z gotowymi produktami, np. białe meble, wannę i ściany połączyć z wyrazistym kolorowym akcentem. Przykładem może być szafka pod umywalkę. Jak zrobić ją praktyczną i efektowną, przeczytasz poniżej.

meblemeblemeblemeble

Szafka pod umywalkę – jak zrobić elegancki mebel i co będzie Ci potrzebne?

Płyta meblowa do łazienki jest stosunkowo prosta w obróbce. Aby samodzielnie wykonać mebel, potrzebujesz płyty w określonym kolorze i wymiarach, piły do cięciacentymetra i kleju do płyt mdf. Jeżeli chcesz własnoręcznie docinać kawałki płyty na określony wymiar, niezbędny też będzie laminat do oklejenia brzegów i ściski, które przytrzymają go do momentu całkowitego wyschnięcia. Prostszym sposobem może okazać się zamówienie gotowych elementów w sklepie meblarskim i samodzielne skręcenie ich w domu.

Upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne elementy. Sprawdź ich wymiary, a te, które sam dociąłeś, oklej na bokach i pozostaw do wyschnięcia. Połącz płyty ze sobą wkrętami do drewna. Użyj zaślepek maskujących, by ukryć ich główki. Pamiętaj, by przygotować w blacie odpowiedni otwór pod umywalkę. Jeśli umywalka jest wolnostojąca, pamiętaj o niewielkim otworze, w którym zamontujesz odpływ. Postępuj podobnie, gdy zdecydowałeś się na kran wychodzący z blatu. Miejsca, w którym może gromadzić się woda, zabezpiecz silikonem.

Zrób to sam!

Własnoręczne wykonanie szafki do łazienki da Ci ogrom satysfakcji. Dzięki powszechnej dostępności podzespołów i poszczególnych elementów, meble handmade zyskują nowych zwolenników. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, a przy okazji zyskasz nowe umiejętności, które mogą Ci się przydać jeszcze nie jeden raz!

Data aktualizacji: 05.07.2024