Produkty

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Luksfery, zwane także szklanymi pustakami, jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Teraz, po krótkiej przerwie, wracają do trendów aranżacyjnych, jednak w nieco odświeżonej wersji. Zobaczmy, jak wpasować w wystrój nowoczesnej łazienki kabinę prysznicową z luksferów!

Co warto wiedzieć o luksferach?

Najbardziej klasyczne szklane pustaki są zbudowane z dwóch połączonych ze sobą szklanych tafli, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Dzięki takiemu wykonaniu cechuje je wyjątkowo wysoka izolacyjność cieplna – współczynnik przenikania ciepła wykonanej z nich ścianki wynosi nie mniej niż 3 W/(m²·K). Warto też wspomnieć o tym, że luksfery doskonale przepuszczają światło – przez te przezroczyste elementy przenika nawet do 90% światła, w przypadku kolorowych może to być z kolei 50-70% światła.

Porada eksperta

Pamiętajmy o tym, że ściana z luksferów o powierzchni większej niż 2 m² powinna posiadać zbrojenie – w przeciwnym razie będzie niestabilna. Co więcej, maksymalne wymiary ścianki ze szklanych pustaków ze względu na rozszerzalność termiczną tego materiału nie powinny być większe niż 3 x 4 m.

Ze szklanych pustaków możemy budować ścianki nie tylko w linii prostej, lecz również po łuku – wykonamy z nich zatem projekt o niemalże każdym kształcie. Pamiętajmy o tym, że nie można ich samodzielnie przecinać. Przed przystąpieniem do budowy kabiny prysznicowej z luksferów konieczne jest zatem wykonanie dokładnego projektu i wyliczenie, ile pustaków będzie potrzebnych do jego wykonania.

Dlaczego warto zdecydować się na prysznic z luksferów?

Zastosowanie luksferów w łazience niesie ze sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze z nich:

- zastosowanie przepuszczających światło pustaków szklanych sprawi, że wnętrze będzie wyglądać na jaśniejsze;

- są wyjątkowo trwałe – niełatwo je zatem uszkodzić podczas codziennego użytkowania;

- luksfery są proste do utrzymania w czystości – łatwo zmyjemy z nich ślady z twardej wody czy mydła;

- budując ściankę prysznicową z lufsferów, zyskamy dodatkową izolację akustyczną i termiczną – podczas kąpieli w tak stworzonej kabinie będzie panować optymalna temperatura;

- wykorzystując luksfery, możemy funkcjonalnie przedzielić wnętrze, nie zaciemniając go przy tym tak jak w przypadku ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej;

- luksfery są dostępne nie tylko w wersji przezroczystej, lecz również w szerokiej palecie kolorów – z łatwością wpasujemy je zatem w wystrój każdego pomieszczenia.

Kiedy prysznic z luksferów się nie sprawdzi?

Luksfery są uniwersalnym budulcem, jednak mają jedną podstawową wadę – nie można ich przycinać na wymiar. Nie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach, np. w przypadku nierównych ścian. Co więcej, podczas budowania prysznica z luksferów konieczne jest wykonanie pracy ze szczególną precyzją. Wszelkie nierówności czy różnice w grubości fugi będą doskonale widoczne gołym okiem i zepsują efekt końcowy.

Więcej pomysłów na to, jak wykorzystać pustaki szklane w aranżacji wnętrz, znajdziemy w tym artykule.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej
Kabiny prysznicowe są dziś równie popularne jak wanny. Jednak ich dobór nie powinien być przypadkowy. Jeśli dodatkowo decydujemy się model inny niż ka...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety