Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Luksfery, zwane także szklanymi pustakami, jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Teraz, po krótkiej przerwie, wracają do trendów aranżacyjnych, jednak w nieco odświeżonej wersji. Zobaczmy, jak wpasować w wystrój nowoczesnej łazienki kabinę prysznicową z luksferów!

Spis treści:

  • Co warto wiedzieć o luksferach?
  • Dlaczego warto zdecydować się na prysznic z luksferów?
  • Kiedy prysznic z luksferów się nie sprawdzi?
luksferyluksferyluksferyluksfery

Co warto wiedzieć o luksferach?

Najbardziej klasyczne szklane pustaki są zbudowane z dwóch połączonych ze sobą szklanych tafli, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Dzięki takiemu wykonaniu cechuje je wyjątkowo wysoka izolacyjność cieplna – współczynnik przenikania ciepła wykonanej z nich ścianki wynosi nie mniej niż 3 W/(m²·K). Warto też wspomnieć o tym, że luksfery doskonale przepuszczają światło – przez te przezroczyste elementy przenika nawet do 90% światła, w przypadku kolorowych może to być z kolei 50-70% światła.

Ze szklanych pustaków możemy budować ścianki nie tylko w linii prostej, lecz również po łuku – wykonamy z nich zatem projekt o niemalże każdym kształcie. Pamiętajmy o tym, że nie można ich samodzielnie przecinać. Przed przystąpieniem do budowy kabiny prysznicowej z luksferów konieczne jest zatem wykonanie dokładnego projektu i wyliczenie, ile pustaków będzie potrzebnych do jego wykonania.

luksferyluksferyluksferyluksfery

Dlaczego warto zdecydować się na prysznic z luksferów?

Zastosowanie luksferów w łazience niesie ze sobą szereg korzyści. Oto najważniejsze z nich:

- zastosowanie przepuszczających światło pustaków szklanych sprawi, że wnętrze będzie wyglądać na jaśniejsze;

- są wyjątkowo trwałe – niełatwo je zatem uszkodzić podczas codziennego użytkowania;

- luksfery są proste do utrzymania w czystości – łatwo zmyjemy z nich ślady z twardej wody czy mydła;

- budując ściankę prysznicową z lufsferów, zyskamy dodatkową izolację akustyczną i termiczną – podczas kąpieli w tak stworzonej kabinie będzie panować optymalna temperatura;

- wykorzystując luksfery, możemy funkcjonalnie przedzielić wnętrze, nie zaciemniając go przy tym tak jak w przypadku ścianki działowej z płyty gipsowo-kartonowej;

- luksfery są dostępne nie tylko w wersji przezroczystej, lecz również w szerokiej palecie kolorów – z łatwością wpasujemy je zatem w wystrój każdego pomieszczenia.

Przeczytaj także: Jak dobrać armaturę do aranżacji łazienki

luksferyluksferyluksferyluksfery

Kiedy prysznic z luksferów się nie sprawdzi?

Luksfery są uniwersalnym budulcem, jednak mają jedną podstawową wadę – nie można ich przycinać na wymiar. Nie sprawdzą się zatem w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach, np. w przypadku nierównych ścian. Co więcej, podczas budowania prysznica z luksferów konieczne jest wykonanie pracy ze szczególną precyzją. Wszelkie nierówności czy różnice w grubości fugi będą doskonale widoczne gołym okiem i zepsują efekt końcowy.

Więcej pomysłów na to, jak wykorzystać pustaki szklane w aranżacji wnętrz, znajdziemy w tym artykule.

Data aktualizacji: 05.07.2024