Jak stworzyć spójny zestaw – umywalka wpuszczana i blat

Połączenie blatu łazienkowego z wpuszczoną w niego umywalką to rozwiązanie praktyczne i eleganckie. Jakie mamy możliwości w doborze obu elementów i jak je dobrać, by stworzyć udane zestawienie?

umywalka w blacie

Umywalka wpuszczana w blat – zalety

Wybór umywalki, której montaż polega na wpuszczeniu jej w blat, ma liczne zalety. Pozwala na stworzenie jednolitej, płaskiej powierzchni, a także zamaskowanie wszelkich części instalacyjnych. Blat otaczający brzegi umywalki zapewnia sporo przestrzeni do przechowywania, co pozwala na rezygnację z dodatkowej półki lub nawet szafki. Jednocześnie zapobiega rozpryskiwaniu się wody na podłogę, mogąc stanowić przy tym obudowę dla szafki i pralki.

Należy także wspomnieć, że umywalka wpuszczona w blat jest łatwiejsza w czyszczeniu – jej powierzchnia jest bowiem znacznie mniejsza niż w przypadku umywalki ustawionej na blacie. Kolejną korzyścią wynikającą z jej zastosowania jest optyczna lekkość, jakiej dodaje wnętrzu, tworząc z blatem spójną całość. Dzięki temu stanowi dobre rozwiązanie do łazienek niezbyt przestronnych, których nie przytłacza.

drewniany blat z umywalką łazienka

Czym kierować się w wyborze umywalki wpuszczanej w blat?

Umywalka przeznaczona do osadzenia w blacie może mieć różny kształt i wymiary. Jej dobór zależy od naszych preferencji, ale też od ilości dostępnego miejsca. Powinniśmy również odpowiedzieć sobie na pytanie, co znajdzie się pod blatem. Jeśli ma to być szafka, musi być odpowiednio duża – pamiętajmy, że znajdujące się pod umywalką elementy (syfon, rury), znacznie ograniczą dostępną w niej przestrzeń i najczęściej oznaczają konieczność zrezygnowania z szuflady. Aby szafka pod umywalkę pasowała do ceramicznego urządzenia oraz do wielkości samego blatu, można zlecić jej wykonanie na wymiar.

Porada eksperta

Przestrzeń pod blatem, w który wpuszczona jest umywalka, może zostać zagospodarowana na różne sposoby. Jeśli w naszym wnętrzu nie brakuje miejsca do przechowywania, zrezygnujmy z szafki podumywalkowej na rzecz otwartej półki – w takim wypadku najlepiej sprawdzi się umywalka z chromową lub ceramiczną pokrywą zakrywającą odpływ. Możemy też całkowicie zrezygnować z zagospodarowania wolnego miejsca albo przeciwnie – zabudować je na całej długości blatu.

Jaki blat pod umywalkę?

Najważniejszą kwestią w wyborze blatu łazienkowego jest jego odporność na działanie wody. Nasza konstrukcja powinna być też łatwa w czyszczeniu, co pozwoli na sprawne usuwanie gromadzącego się na niej brudu. Do wyboru mamy blaty laminowane, drewniane, kamienne, konglomeratowe, a nawet szklane i stalowe lub wykonane z płyty g-k i wykończone glazurą – ich wybór uzależnijmy m.in. od stylu, w jakim urządzamy wnętrze.

umywalka do łazienki

Warto zwrócić także uwagę na to, by w trosce o zachowanie nienagannego stanu blatu (szczególnie drewnianego), zestawić go z umywalką o szerszym rancie. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko nadmiernego moczenia jego powierzchni dookoła umywalki i unikniemy ryzyka pojawienia się defektów.

Zarówno nowoczesna umywalka, jak i blat, mogą mieć różne odcienie. Tradycyjna biała ceramika dobrze wypadnie na tle każdego blatu – zarówno drewnianego, jak i kamiennego czy laminowanego, z wyraźną strukturą lub gładkiego. Samą umywalkę warto skomponować z pozostałymi urządzeniami ceramicznymi z tej samej kolekcji, a blat zestawić z kolorem frontów meblowych lub materiałami użytymi do wykończenia pomieszczenia.

Data publikacji: 30.10.2017