Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Jak powinien prawidłowo wyglądać montaż blachodachówki w arkuszach? W czasie układania połaci, arkusze blachodachówki można bardzo łatwo uszkodzić. Dlatego należy zachować przy tym szczególną ostrożność. Sprawdź, jak zamontować blachodachówkę krok po kroku z naszą instrukcją.

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku? 

Na samym początku warto podkreślić, czym różni się blachodachówka w arkuszach od blachodachówki modułowej. Ta pierwsza jest znacznie większa, ma zwykle szerokość min. 1 m, a jej długość jest zależna od powierzchni dachu, jaką należy go pokryć. Blachodachówka arkuszowa może występować nawet w długości 8 metrów. Blacha dachowa pokryta jest dwustronnie cynkiem lub alucynkiem. Możesz wybrać wersję z połyskiem lub matową. 

Z kolei blachodachówka modułowa jest znacznie mniejsza – zwykle składa się z 1 lub 2 rzędów blaszanej dachówki. 

Tak duże połacie blachy montowanej na dachu wymagają precyzji i dużej ostrożności. Arkusze bardzo łatwo wygiąć lub złamać. Takie uszkodzenia mogą w konsekwencji przełożyć się na nieszczelności w konstrukcji dachowej, co jest groźne dla całego budynku. 

Jak układać blachodachówkę? Oto instrukcja krok po kroku. Jeśli to zadanie jednak cię przerasta, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych dekarzy. 

montaż blachodachówki

Przeczytaj również: Płyty dachowe – rodzaje i montaż

Krok 1: Przenoszenie i składowanie blachodachówki w arkuszach

Blachodachówka bardzo łatwo ulega odkształceniu. Dlatego przenosi się ją zawsze pionowo, najlepiej w kilka osób. Jeżeli arkusz jest długi np. na 4-6 m, wtedy w transporcie powinny brać od 3 do 5 osób i należy ją trzymać co 1-1,5 m. Niesienie blachy poziomo mogłoby powodować jej wycięcie pod wpływem własnego ciężaru. 

Blachodachówkę w arkuszach składuje się natomiast poziomo. Dla ochrony ocynkowanej blachy często stosuje się folię, którą można zdjąć dopiero przy umieszczaniu elementów na dachu. 

Krok 2: Cięcie blachodachówki w arkuszach

Choć cięcie blachodachówki szlifierką kątową wydaje się prostym i szybkim rozwiązaniem, jest wysoce odradzane. Dlaczego? Podczas docinania spod ostrza szlifierki sypią się iskry, które mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji. 

Blachodachówkę w arkuszach można przycinać wyłącznie ręcznymi lub elektrycznymi nożycami. 

Pamiętaj, aby zachować czystość podczas pracy. Wszystkie opiłki czy odpryski powinny być natychmiast usuwane z połaci. W przeciwnym wypadku mogą ją one porysować i uszkodzić. 

Krok 3: Układanie łat i kontrłat

Blachodachówkę montuje się do drewnianych łat, które znajdują się zwykle nad hydroizolacją dachu. Najczęściej rozstaw łat pod blachodachówkę stosuje się co 35 cm. Pod nimi znajdować się powinny kontrłaty. Dzięki temu układowi, między hydroizloacją a blachodachówką tworzy się przestrzeń, która umożliwia cyrkulację powietrza. 

Krok 4: Montaż obróbki blacharskiej i rynny

Kolejnym krokiem będzie zamontowanie tzw. obróbek blacharskich, czyli elementów płaskiej blachy wzdłuż okapów, nad rynnami, na krawędziach dachu, przy kominach, a także u zbiegu koszy, czyli miejsc u zbiegu połaci.

Montaż obróbek blacharskich wykonuje się gwoździami dekarskimi lub samo nawiercającymi wkrętami w odstępach co 15 cm. Umieszczać należy je po dwóch stronach na tzw. mijankę, czyli z przesunięciem względem siebie. 

Przed instalacją pasa nadrynnowego, należy zamontować haki rynnowe do krokwi lub do deski czołowej oraz same rynny.

montaż blachodachówki

Zainspiruj się: Jak zamontować świetlik dachowy?

Krok 5: Montaż blachodachówki w arkuszach

Mocowanie blachy na drewnianych łatach dachowych zaczyna się od dolnego naroża arkusza, pod przetłoczeniem poprzecznym. Przykręcanie blachodachówki następuje do drewna za pomocą specjalnych blachowkrętów farmerskich z końcówką samogwintującą. Wyposażone są one w specjalne gumowe elementy, które uszczelniają konstrukcję.

Łączniki należy umieszczać co drugą falę i co drugie przetłoczenie. Przy krawędziach dachu wkręty umieszcza się gęściej, czyli w każdej fali. Arkusze blachodachówki układa się zgodnie z pionowymi i poziomymi zakładami. Zablokowane na przetłoczeniach arkusze nie będą się względem siebie przesuwać. 

Krok 6: Oczyszczanie blachodachówki

Kiedy zakończysz montaż blachodachówki w arkuszach, zacznij oczyszczać dach z wszelkich opiłków i pozostałości za pomocą specjalnej szczotki. 

Montaż blachodachówki – narzędzia i przygotowanie do pracy

Zakładanie połaci blachodachówki na dach najlepiej wykonywać w suche, słoneczne dni. Prace te najlepiej zostawić więc na okres wiosenno-letni. Do nich wraz z blachodachówką potrzebować będziesz specjalnych akcesoriów dachowych.

Pierwszym niezbędnym elementem podczas montażu jest odpowiednia folia do hydroizolacji. Może być ona wykonana z włókna polipropylenowego. Mocuje się je za pomocą zszywek dekarskich. Ponadto przydadzą Ci się również gwoździe dekarskie. 

Aby właściwie przyciąć blachodachówkę, wybierz nożyce ręczne lub elektryczne. Pozwolą Ci one na precyzyjne dopasowanie arkuszu do konkretnego kształtu czy wymiaru. Jak podkreślaliśmy, podczas prac na dachu należy unikać używania szlifierki kątowej. 

Kolejny elementem, niezbędnym do łączenia ze sobą arkuszu blachodachówki są wkręty farmerskie. Jak wiele ich zużyjesz? Średnio wykorzystuje się od 6 do 9 wkrętów na metr kwadratowy blachy. Możesz więc łatwo wykonać obliczenia, znając powierzchnię dachu. 

Nie zapominaj także o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania montażu na wysokości. Niezbędny będzie kask oraz rękawice ochronne, które ochronią Twoją skórę, a jednocześnie zapewnią odpowiednią mobilność w dłoniach. 

montaż blachodachówki

Nowa blachodachówka – montaż wymaga precyzji!

Krycie dachu blachodachówką w arkuszach teoretycznie przyspiesza pracę nad nowym pokryciem dachowym. Jednak duże połacie blachy bardzo łatwo uszkodzić. Powinny być one właściwe składowane oraz przenoszone. Skup się także na ich transporcie. Podczas montażu uważaj, aby nie wygiąć blachodachówki. Odpowiednie narzędzia, w tym wkręty i gwoździe dekarskie znajdziesz na Castorama.pl

Data publikacji: 01.02.2023

Data aktualizacji: 01.02.2023