Produkty

Jak zamontować świetlik dachowy?

Jak zamontować świetlik dachowy?

Jednym ze sposobów doświetlenia pomieszczeń jest zamontowanie świetlików dachowych, które często okazują się jedyną alternatywą dla tych miejsc w naszym domu, którym – z różnych względów – trudno zapewnić dopływ naturalnego światła. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i efektywne, bowiem przy odpowiednim montażu i sprzyjających warunkach jest skuteczniejsze niż niejedna żarówka.


W naszym domu mogą znajdować się pomieszczenia takie jak łazienki, garderoby czy korytarze, w których montaż okna nie jest możliwy lub nie przyniósłby żadnego efektu. W takich przypadkach nie musimy od razu zdawać się tylko na światło elektryczne, którego stosowanie podnosi koszty rachunków. Pomocne mogą okazać się świetliki, które dostępne są w kilku wersjach konstrukcyjnych. Odpowiednio dobrane doświetlą wszystkie ciemne miejsca w naszym domu.

Gdzie umiejscowić?

Nie musimy mieszkać na poddaszu, aby wykonać świetlik, jednak podstawowym warunkiem, który musimy spełnić, jest to, żeby odległość między dachem i sufitem nie była większa niż 6 m. W przypadku, gdy światło nie będzie oświetlało pomieszczenia bezpośrednio pod dachem, nieodzownym jest zamontowanie świetlika tunelowego, który potrafi przetransportować światło na niewielkich odległościach. Warto pamiętać, że ilość doprowadzanego światła zależy nie tylko od długości tunelu, ale również od kąta nachylenia dachu, usytuowania połaci, a także rozmiarów pomieszczenia, które chcemy doświetlić.

Przed montażem

Jeżeli zdecydowaliśmy się na montaż świetlika, pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie dachu. W tym celu konieczny jest jego częściowy demontaż w miejscu, w którym chcemy umieścić świetlik. Najpierw trzeba zdjąć pokrycie dachowe i wykonać otwór w łatach, a następnie wykonać dodatkowy stelaż do jego podparcia. Pamiętajmy, że otwór musi być dopasowany do rozmiarów świetlika.

Następnie montujemy kołnierz uszczelniający oraz specjalny pierścień, do którego podłączymy tunel światłonośny. Kolejnym krokiem jest zainstalowanie świetlika, który przytwierdzamy wkrętami do dachu. Ostatnim etapem prac na zewnątrz jest dokładne uszczelnienie połączenia dachu z konstrukcją świetlika, aby nie doprowadzić do przecieków lub utraty ciepła.

Świetlik

W suficie wykonujemy otwór, który powinien być dopasowany do rozmiarów tunelu. Jeżeli strop wykonany jest z płyt, wystarczy nam zwykła wyrzynarka. Natomiast w przypadku betonu musimy użyć specjalnej piły lub wykuć otwór przy pomocy młota i przecinaka. Ważne, aby w trakcie cięcia nie naruszyć belki konstrukcyjnej. Gdy otwór jest gotowy, montujemy pierścień, do którego dołączymy tunel. W zestawie powinny znajdować się zaczepy i wkręty, dzięki którym wykonamy wymagane połączenie zarówno przy dolnym, jak i górnym pierścieniu.

W zależności od warunków możemy zdecydować się na tunel elastyczny lub sztywny. Pierwszy stosujemy, gdy na drodze znajdują się przeszkody, ponieważ łatwo go wygiąć. Posiada jednak gorsze właściwości światłonośne. Tunel sztywny składa się natomiast z większej ilości części, a jego łączenia uszczelniamy taśmą.

Na koniec prac w pomieszczeniu montujemy specjalną szybę akrylową, która rozprasza światło oraz wybrane przez nas wykończenie w suficie. W środku całość przypomina plafon, natomiast z zewnątrz zwykłe okno do poddaszy.

Jak działa świetlik?

Część zewnętrzna skupia padające na dach światło słoneczne i na zasadzie odbić lustrzanych kieruje go tunelem do pryzmatycznego rozpraszacza, który zamontowany jest w suficie. Na efektywne oświetlenie wpływ ma nie tylko długość tunelu (im dłuższy, tym mniej światła dostaje się do środka), ale także materiał, z którego jest wykonany. Sztywna konstrukcja z wysoko refleksyjną powłoką odbija światło trzy razy lepiej niż tunel wykonany z harmonijkowatego poliestru, w którym następuje większe załamanie światła.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?

Lukarna czy okno dachowe – co lepiej doświetli poddasze?
Oświetlenie poddasza to jedna z kluczowych spraw podczas jego budowy lub adaptacji. Musimy zadbać o wystarczającą ilość światła, ale także zapewnić so...
Czytaj więcej

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?

Nadstawki do okien dachowych – co to takiego?
To niewielkich rozmiarów nieotwieralne okna, których funkcjonalność i estetyka są nieocenione. Nadstawki – bo o nich mowa – mogą stać się ...
Czytaj więcej

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań

Okna na poddaszu - rodzaje, minusy oraz plusy poszczególnych rozwiązań
Kiedy z prostokątnych domów, z płaskimi dachami, zaczęły wyróżniać się bardziej nowoczesne – ze spadzistym dachem, szybko zaczęto zagospodarowyw...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować świetlik dachowy?