Produkty

Wady i zalety pokrycia dachu blachodachówką

Wady i zalety pokrycia dachu blachodachówką

Dach jest elementem konstrukcyjnym, który raz zbudowany, służy nam przez wiele lat. Właściwy wybór materiału oraz wykonanie, są niezwykle ważnym elementem budowy domu. Warto jest przeanalizować różne rodzaje pokryć dachowych, zweryfikować ich wady i zalety, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego przyszłego domu.

Blachodachówka jest obok dachówek ceramicznych, najczęściej stosowanym materiałem pokrywającym dach. Decyzję co do wyboru konkretnego materiału najlepiej podjąć już na etapie projektowania. Pozwoli nam to dopasować całość konstrukcji do wymogów, jakie stawia przed budowniczymi dany rodzaj wykończenia nakrycia budynku. Naturalnie wpływ blachodachówka przy kominiena wybór między dachówką a blachodachówką, mają również takie czynniki jak kształt dachu, gust i możliwości finansowe inwestora.

Zalety blachodachówki

Jednym z najważniejszych czynników przemawiających za wyborem tego rodzaju pokrycia dachu jest jego koszt. Jest to niewątpliwie inwestycja tańsza niż pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Na korzyść blachodachówki przemawia również fakt, że jest to pokrycie lżejsze. Oznacza to, że wykonanie więźby dachowej nie musi być tak bardzo solidne jak w przypadku pokrycia cięższą dachówką ceramiczną. Zaleta ta sprawdza się w przypadku remontu starszych domów, w których często zdarza się, że konstrukcja więźby jest naruszona lub postarzała. Dodatkowym atutem jest gładkość materiału. Dlatego ten rodzaj pokrycia jest dobrym rozwiązanie dla miejsc, w których zdarzają się obfite śnieżyce.

Wady blachodachówki

blachodachówka podczas deszczuPodstawową wadą blachodachówki jest fakt, że nie sprawdza się ona dobrze przy pokryciu skomplikowanych dachów. W przypadku wykończenia dachu o zróżnicowanym kształcie pozostaje wiele odpadów, ponieważ blachę trzeba ciąć, aby dopasować ją do kształtu konstrukcji. Może to paradoksalnie skutkować wzrostem kosztów. Kolejnym istotnym problemem, z jakim stykają się mieszkańcy domów pokrytych blachodachówką jest akustyka. Blacha generuje dźwięki pod wpływem warunków atmosferycznych. Jest to zarówno związane z jej kurczeniem i rozszerzaniem się oraz z opadami deszczu. W przypadku szczególnie intensywnych opadów, krople dudnią o blachę i powodują nieprzyjemny dźwięk. Jest to szczególnie dokuczliwe w pomieszczeniach usytuowanych na poddaszu. Istnieje jednak wiele sposobów na ograniczenie tej niedogodności. Można pod blachodachówką umieścić warstwę specjalnej folii, która wytłumi niepożądane dźwięki oraz dodatkowo stanowić będzie warstwę izolacyjną. Blachodachówka jest rozwiązaniem mniej trwałym niż dachówki ceramiczne. Producenci szacują jej trwałość na około 15 lat. Jeśli zostanie naruszona warstwa ochronna pokrycia, możliwe jest rdzewienie blachy.

Znając wady i zalety blachodachówki oraz innych systemów pokrycia, będziemy mogli wybrać materiał właściwy dla naszych potrzeb. Odpowiedni dobór materiałów i dobre wykonanie zagwarantują nam dach nad głową na wiele lat.

Data publikacji: 05.02.2015
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Jak wybrać kąt nachylenia dachu

Jak wybrać kąt nachylenia dachu
Budując dom, musimy rozważyć kąt nachylenia połaci dachu. Od czego warto uzależnić wybór i na co zwrócić uwagę podczas podejmowania tej decyzji?
Czytaj więcej

Jak załatać blaszany dach

Jak załatać blaszany dach
Problem przeciekającego dachu jest wyjątkowo nieprzyjemną usterką – kapiącej wody nie sposób nie zauważyć, trudno jednak znaleźć miejsce, gdzie ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Wady i zalety pokrycia dachu blachodachówką