Wady i zalety pokrycia dachu blachodachówką

Dach jest elementem konstrukcyjnym, który raz zbudowany, służy nam przez wiele lat. Właściwy wybór materiału oraz wykonanie, są niezwykle ważnym elementem budowy domu. Warto jest przeanalizować różne rodzaje pokryć dachowych, zweryfikować ich wady i zalety, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego przyszłego domu.

blachodachówka

Blachodachówka jest obok dachówek ceramicznych, najczęściej stosowanym materiałem pokrywającym dach. Decyzję co do wyboru konkretnego materiału najlepiej podjąć już na etapie projektowania. Pozwoli nam to dopasować całość konstrukcji do wymogów, jakie stawia przed budowniczymi dany rodzaj wykończenia nakrycia budynku. Naturalnie wpływ na wybór między dachówką a blachodachówką, mają również takie czynniki jak kształt dachu, gust i możliwości finansowe inwestora.

Zobacz też: Kiedy naprawa, a kiedy wymiana dachu?

Zalety blachodachówki

Jednym z najważniejszych czynników przemawiających za wyborem tego rodzaju pokrycia dachu jest jego koszt. Jest to niewątpliwie inwestycja tańsza niż pokrycie dachu dachówką ceramiczną. Na korzyść blachodachówki przemawia również fakt, że jest to pokrycie lżejsze. Oznacza to, że wykonanie więźby dachowej nie musi być tak bardzo solidne jak w przypadku pokrycia cięższą dachówką ceramiczną. Zaleta ta sprawdza się w przypadku remontu starszych domów, w których często zdarza się, że konstrukcja więźby jest naruszona lub postarzała. Dodatkowym atutem jest gładkość materiału. Dlatego ten rodzaj pokrycia jest dobrym rozwiązanie dla miejsc, w których zdarzają się obfite śnieżyce.

blachodachówka

Wady blachodachówki

Podstawową wadą blachodachówki jest fakt, że nie sprawdza się ona dobrze przy pokryciu skomplikowanych dachów. W przypadku wykończenia dachu o zróżnicowanym kształcie pozostaje wiele odpadów, ponieważ blachę trzeba ciąć, aby dopasować ją do kształtu konstrukcji. Może to paradoksalnie skutkować wzrostem kosztów. Kolejnym istotnym problemem, z jakim stykają się mieszkańcy domów pokrytych blachodachówką jest akustyka. Blacha generuje dźwięki pod wpływem warunków atmosferycznych. Jest to zarówno związane z jej kurczeniem i rozszerzaniem się oraz z opadami deszczu. W przypadku szczególnie intensywnych opadów, krople dudnią o blachę i powodują nieprzyjemny dźwięk. Jest to szczególnie dokuczliwe w pomieszczeniach usytuowanych na poddaszu. Istnieje jednak wiele sposobów na ograniczenie tej niedogodności. Można pod blachodachówką umieścić warstwę specjalnej folii, która wytłumi niepożądane dźwięki oraz dodatkowo stanowić będzie warstwę izolacyjną. Blachodachówka jest rozwiązaniem mniej trwałym niż dachówki ceramiczne. Producenci szacują jej trwałość na około 15 lat. Jeśli zostanie naruszona warstwa ochronna pokrycia, możliwe jest rdzewienie blachy.

Przeczytaj także: Wstępne krycie dachu – co trzeba o nim wiedzieć

Znając wady i zalety blachodachówki oraz innych systemów pokrycia, będziemy mogli wybrać materiał właściwy dla naszych potrzeb. Odpowiedni dobór materiałów i dobre wykonanie zagwarantują nam dach nad głową na wiele lat.