Produkty

Dachówki do zadań specjalnych - gąsiory, nasadki antenowe i dachówki ozdobne

Dachówki do zadań specjalnych - gąsiory, nasadki antenowe i dachówki ozdobne

Dzięki dachówkom do zadań specjalnych dach naszego domu zyskuje ostateczny szlif. Dzięki niemu będzie wyglądał efektownie, ale też zapewnimy prawidłową wentylację i ochronimy go przed szybkim zestarzeniem się.

dachówka nasadkaDużym błędem popełnianym przez tych, którzy budują dom, jest niedoszacowanie kosztów dachu. Bierze się to stąd, że jego powierzchnię całkowitą dzieli się przez cenę upatrzonej ceramicznej dachówki bez uwzględnienia wykończenia całości dachu. Co więcej – jako że pokryciem dachu finalizuje się stan surowy, szuka się w tym momencie pierwszych oszczędności, by całość zamknąć w planowanym zakresie finansowym. Jeśli wybór padnie na ekonomiczne materiały lub tańszą, niesprawdzoną ekipę dekarską (czy nawet samodzielne przeprowadzenie prac!), skutki mogą być bardzo poważne, aż do wymiany w niedalekiej przyszłości całego dachu włącznie.

Aby dach służył nam długie lata, niezbędne będzie zapewnienie prawidłowej wentylacji przestrzeni pod dachówką połaciową – jest to szczególnie ważne w przypadku budynków z dachami o dużych połaciach. W tym wypadku niezbędne będzie zamontowanie dachówek wentylacyjnych. Dzięki ich użyciu wentylacja będzie prawidłowa i nie zobaczymy na szczycie dachu żywych oznak nieprawidłowo wykonanych prac – mchu. Do dachówek wentylacyjnych potrzebna będzie dodatkowo specjalna siatka, dzięki której uniemożliwimy owadom i małym ptakom przedostanie się i zagnieżdżenie pod pokryciem. Do tego samego celu służy wróblówka – grzebień okapu połączony z kratką wentylacyjną. Zamontowana tuż nad rynną jest następnie przykrywana pierwszym rzędem dachówek.

W zależności od stopnia skomplikowania naszej konstrukcji dachowej różna będzie ilość gąsiorów – miejsc krycia krawędzi dachowych – kalenicy i grzbietów dachu. Tu, w zależności od potrzeb, używa się dachówek specjalnych – gąsiorów (o różnej szerokości w zależności od użytego rodzaju dachówki), zakończeń gąsiora oraz łączników kalenic. Tutaj mamy też pole do popisu, by wyróżnić nasz dach od innych – można to zrobić przez użycie dachówek ozdobnych – gąsiorów ceramicznych z figurkami przedstawiającymi ludzi lub zwierzęta. Można tym sposobem postawić na dachu miniaturowego strażaka, lunatyka, kominiarza, anioła, kota, sowę czy koguta. Także zakończenia gąsiorów mogą być stylizowane na głowę smoka, lwa czy słońce.

Inaczej jest w przypadku dachów jednospadowych – wciąż bardzo popularnych w budownictwie jednorodzinnym. Ich konstrukcja uniemożliwia stosowanie gąsiorów – do miejsc krycia krawędzi dachowych używane są dachówki pulpitowe.

Inne przeznaczenie mają ceramiczne nasadki antenowe – dzięki nim na dachu możemy umiejscowić antenę bez dachówka wentylacyjnaszkody dla efektu wizualnego. Ich specjalna konstrukcja oraz system uszczelnień gwarantują, że kable antenowe będą bezpiecznie przesyłały sygnał do odbioru telewizji, a woda deszczowa czy śnieg nie dostaną się pod pokrycie. W czasach popularnego systemu telewizji satelitarnej tego typu rozwiązanie jest warte naszej uwagi. Podobną funkcję ma dachówka solarna, dzięki której chroni się przed wilgocią przewody cieplne. W zależności od tego ile kolektorów umieścimy na dachu, dobieramy ilość dachówek solarnych – najczęściej na jeden kolektor przypadają dwie dachówki z tej racji, że w każdej znajduje się miejsce na pojedynczy przewód.

Spotkać można przezroczyste dachówki świetlikowe, których zadaniem jest doświetlenie poddasza – wyglądem odpowiadają pozostałym, różni je tylko barwa, a konkretnie jej brak. Ciekawe zastosowanie ma dachówka przeciwśniegowa – jest wyposażona w specjalną wypustkę w dolnej części, dzięki której zimą utrudnione jest nagłe obsunięcie zwałów śniegu. W terenach podgórskich i przy dachach o dużym kącie nachylenia połaci tego typu rozwiązanie może być bardzo potrzebne. Aby dachówka przeciwśniegowa skutecznie uniemożliwiała opad śniegu z połaci, powinna być rozmieszczona na całej długości dachu.

Specjalne dachówki dedykowane są domowym wylotom wentylacji i kanalizacji – to kominki odpowietrzające i wentylacyjne. Dzięki nim zapewnimy sprawne funkcjonowanie systemu kanalizacji i wentylacji. Różnią się one przekrojem i mogą być ze sobą pomylone - pamiętajmy, że przekrój kominka odpowietrzającego jest mniejszy niż wentylacyjnego. Ewentualne błędne przyporządkowanie obu rodzajów może skutkować niewydolnością jednego lub nawet obu systemów.

 

Data publikacji: 18.12.2014
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak poprawnie wykonać kalenicę?

Jak poprawnie wykonać kalenicę?
Kalenica to jedna z najważniejszych części dachu, stanowiąca jego najwyższy element umieszczany na przecięciu połaci dachowych. Jej poprawne wykonanie...
Czytaj więcej

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach

Odwodnienie dachów o nietypowych kształtach
Coraz częściej w naszym otoczeniu pojawiają się domy o nietypowych konstrukcjach. Są niezwykle ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi, dają także ...
Czytaj więcej

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?

Wymieniamy pokrycie dachowe z azbestu – co powinniśmy wiedzieć?
Azbest to najpopularniejszy na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku materiał pokrycia dachowego. Obecnie uznawany jest za szkodliwy dla zdrowia i sys...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dachówki do zadań specjalnych - gąsiory, nasadki antenowe i dachówki ozdobne