Produkty

Mrozoodporne kaktusy do ogrodu

Mrozoodporne kaktusy do ogrodu

Kaktusy to popularne i lubiane rośliny, które hodujemy głównie na domowych parapetach. Kojarzą nam się ze słońcem, wysoką temperaturą i suszą. Tymczasem okazuje się, że kaktusy mogą zdobić nie tylko wnętrze naszego domu, ale również ogród, znosząc w nim nawet zimowe mrozy. Oto co powinniśmy wiedzieć o mrozoodpornych kaktusach.

kaktus odporny na mrózKaktusy mrozoodporne a zimotrwałe

Kaktusy występują w naturalnych warunkach w wielu rejonach świata, także na terenach wysokogórskich. Choć nasz polski klimat nie jest w stanie całkowicie zastąpić warunki, w jakich rosną w naturze kaktusy odporne na niskie temperatury, to jednak wiele z gatunków z powiedzeniem odnajdzie się w naszych ogrodach. Wystarczy wybrać właściwe okazy i odpowiednio je pielęgnować. Warto rozróżnić w tym miejscu kaktusy mrozoodporne od zimotrwałych. Pierwsze z nich będą wymagały naszej opieki, by w nienaruszonym stanie przetrwać zimę. Drugie z kolei znoszą kapryśną zimową pogodę wraz z nadmiarem wilgoci i nie wymagają naszej pomocy. Dowiedzmy się więcej o pierwszej z tych grup.

Kaktusy mrozoodporne – warunki uprawy

Mrozoodporne kaktusy sadzimy w ogrodzie w terminie od 15 maja do 15 lipca, by przed zimą zdążyły się ukorzenić. Druga połowa maja to także czas, gdy możemy nawozić rośliny preparatami bogatymi w fosfor i potas (ale ubogimi w azot). Pamiętajmy także, by wybierając stanowisko dla naszych kaktusów, decydować się na miejsce po południowej stronie budynku, gdzie zwykle panują temperatury wyższe niż w innych częściach ogrodu. Unikamy stanowisk północnych i wschodnich wystawionych na silny wiatr. Gleba w miejscu ich wzrostu powinna być dobrze zdrenowana, by umożliwić łatwy odpływ nadmiaru wody.

Zimowanie w ogrodzie

Kaktusy mrozoodporne wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przetrwać mrozy. Należy jednak pamiętać, że spadki temperatury poniżej zera są dla tych roślin niezbędne, by mogły ponownie zakwitnąć. Nie należy także uprawiać ich w tunelach, gdyż potrzebują one stałego dostępu świeżego powietrza oraz słońca. Podstawą ochrony kaktusów mrozoodpornych przed zimą jest ich przesuszenie. Dlatego najdalej w drugiej połowie września należy rozpocząć proces powolnego odparowywani wilgoci z pędów kaktusów mrozoodpornych. Dzięki temu woda nie zamarznie w tkankach rośliny (co oznaczałoby jej śmierć). Aby odciąć kaktusom dostęp wody z opadów, wystarczy rozłożyć nad nimi stabilny daszek wsparty na palikach, który ochroni roślinę przed deszczem i śniegiem, jednak zapewni jej stały przewiew. Daszek powinien być przezroczysty, by nie pozbawił roślin promieni słonecznych. Usuwamy go z początkiem wiosny i zaczynamy kaktusy podlewać, by obudziły się do życia.

Jeśli właściwie ulokujemy nasze okazy i w odpowiednim terminie zabezpieczymy je przed nadmiarem wilgoci, kaktusy przetrwają wiele lat i będą oryginalna ozdobą skalniaków czy rabatek.

Gatunki kaktusów mrozoodpornychkatus do ogrodu

Wśród kaktusów uprawianych na świeżym powietrzu, mrozoodpornych gatunków jest dość dużo. Należą do nich np. opuncje z gatunku arenaria, basilaris, engelmannii, erinacea, phaeacantha, maihuenia poepigi oraz valentinii, echinocereusy: engelmanii, reichenbachii czy triglochidiatus, oraz sclerocactusy i pediocactusy.

 

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli

Mała powierzchnia, duże możliwości – historia Oli
Ola ma mały, odsłonięty balkon. Uwielbia spędzać czas z przyjaciółmi. Marzy jej się duży i przestronny ogród z bujna roślinnością, lecz ...
Czytaj więcej

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów

Doniczki na balkon, które uwydatnią piękno twoich kwiatów
Wybrane na balkon kwiaty, wspaniale wyeksponujesz w doniczkach drewnianych, rattanowych lub plastikowych. A jeśli chcesz mieć jeszcze więcej roślinnoś...
Czytaj więcej

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku

7 pomysłów na donice ogrodowe krok po kroku
Rośliny uprawiane w donicach goszczą w naszych ogrodach lub na balkonach nawet przez cały rok. Doskonale nadają się do uprawy roślin wieloletnich, a t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
02.04.2016
Niesamowite! Świetnie! Nie wiedziałam, że mogę mieć kaktusy w ogrodzie, a je uwielbiam. Z pewnością w tym roku zrobię im miejsce na skalniaku, Hip hip hurra!

Ocena i komentarz dla:

Mrozoodporne kaktusy do ogrodu