Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe?

Mieczyki, irysy czy dalie to kwiaty, które mogą stać się prawdziwą ozdobą naszego ogrodu – o ile nic nie będzie im zagrażać. Poznajmy szkodniki ogrodowe, które mogą zniszczyć kwiaty cebulowe i poznajmy sposoby na pozbycie się ich!

Niszczyk zjadliwy – największy wróg roślin cebulowych

Po wykopaniu bulwy z ziemi okazało się, że jest miękka i gąbczasta, a na jej powierzchni widać szare lub brunatne plamy? Winę za to najprawdopodobniej ponosi niszczyk zjadliwy – nicień, który na co dzień żeruje w ziemi. Jego obecność rozpoznamy również, obserwując liście – staną się pożółkłe i poskręcane, łodygi z kolei będą się łatwo łamać u nasady.

Niestety nie można uratować roślin, które zostały zaatakowane przez niszczyka zjadliwego. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest ich usunięcie – wraz z korzeniami i otaczającą glebą. Nie wrzucajmy chorych kwiatów do kompostownika. Szkodnik przeczeka w nim pewien czas, a później rozrzucimy go wraz z gotowym kompostem po ogrodzie – tracąc tym samym kolejne rośliny.

Uwaga!

Na rynku możemy też spotkać specjalne preparaty przeciwko niszczykowi zjadliwemu. Stosując je, co prawda nie zabijemy szkodnika, lecz możemy go zniechęcić do zniszczenia tej konkretnej, spryskanej środkiem rośliny.

Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe?

Węgorek narcyzowiec – zagrożenie dla krokusów

Jeśli liście naszych krokusów bardzo szybko żółkną i opadają, jest możliwe, że roślinę zaatakował węgorek narcyzowiec. Jak możemy się upewnić, że chodzi właśnie o tego szkodnika? Wystarczy wykopać bulwę i się jej przyjrzeć – pomarszczona powierzchnia i wyraźne pęcherzyki są dowodem działalności węgorka narcyzowca. Po przekrojeniu bulwy zobaczymy z kolei przebarwienia w szaro-brunatnym kolorze.

Podobnie jak w przypadku niszczyka zjadliwego, nie ma sposobu na uratowanie rośliny, której bulwa została już zaatakowana przed tego nicienia. Możemy jednak ograniczyć zniszczenia w ogrodzie i zapobiec utracie kolejnych roślin cebulowych. W tym celu powinniśmy starannie wykopać chore okazy wraz z dość sporą otoczką ziemi – to właśnie w niej chowają się bowiem szkodniki. Najlepiej je spalić – tak, by węgorek nie miał szansy na ucieczkę. Warto także zmienić układ roślin w ogrodzie, czyli na miejscu, w którym żerował szkodnik posadzić kwiaty inne niż cebulowe – nie zostaną przez niego zaatakowane.

Zobacz także: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe?

Pobzyga cebularz i udnica cebulówka – jakim roślinom zagrażają?

Na cebulach roślin mogą też żerować dwa inne szkodniki – pobzyga i udnica. Gdzie spotkamy się z nimi najczęściej? Zazwyczaj atakują narcyzy, choć nie można uznać tego za zasadę. Ich obecność możemy stwierdzić wtedy, gdy wczesną wiosną roślina nie wypuści młodych, zielonych pędów – lub gdy będą one słabe i skarłowaciałe. Po wykopaniu cebuli z ziemi i przekrojeniu jej na pół zobaczymy z kolei grube, około 2-centymetrowe larwy.

Przeczytaj też: Przygotowanie ziemi w ogrodzie do nowego sezonu

Jeśli środek cebuli został już zjedzony przez larwy, nie ma możliwości uratowania rośliny. Powinniśmy ją więc spalić tak, aby nie zarazić sąsiadujących kwiatów. Warto także zastosować specjalny insektocyd – wymieszany z glebą sprawi, że pobzygi i udnice znajdujące się w glebie powymierają, a nowe larwy będą unikać tego miejsca.

Szkodniki to niejedyne zagrożenie dla roślin cebulowych – są nim również choroby.