LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać

Pelargonia może stać się prawdziwą ozdobą naszego balkonu czy ogrodu. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy bujnie rozkwitnie drobnymi, barwnymi kwiatami. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pelargonia nie chce kwitnąć? Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny tego stanu i sposoby na ich zniwelowanie.

W jaki sposób podlewanie wpływa na kwitnienie pelargonii?

Wbrew powszechnemu przekonaniu pelargonii wcale nie trzeba podlewać codziennie. Najlepiej robić to co 2-3 dni. Oczywiście mowa tutaj o uprawianiu roślin w normalnych, umiarkowanych warunkach. W razie wystąpienia upałów należy zadbać o to, aby rośliny zawsze miały wystarczająco wilgotną glebę – może to oznaczać podlewanie nawet dwa razy dziennie. Starajmy się nie dopuszczać do przesuszenia gleby, co mogłoby skutkować zatrzymaniem kwitnienia. Uważajmy również, aby wlewać wodę bezpośrednio do gleby zamiast na liście i kwiaty.

A jeśli pelargonia wciąż nie kwitnie? Sprawdźmy, czy nie znajduje się w miejscu szczególnie narażonym na opady. Odmiana angielska źle reaguje na krople wody padające na liście – kwiaty mogą wtedy szarzeć i usychać. Wystarczy jednak przenieść je w zadaszone miejsce, a już po krótkim czasie znów będą zachwycać pięknymi kwiatami.

Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegaćPelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegaćPelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegaćPelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać

Pelargonia nie kwitnie? Sprawdźmy, czy nie jest chora!

Brak kwiatów pelargonii może także być objawem choroby. Najczęściej występującym u tych roślin schorzeniem jest bez wątpienia szara pleśń. Poznamy ją po brązowych, szybko powiększających się plamach, które porastają szarawym nalotem. Powodujący tę chorobę grzyb powstaje na skutek nadmiernej wilgotności gleby, np. na skutek jej przelania. Szara pleśń powoduje karłowacenie, żółknięcie i usychanie pędów oraz liści, jak również samych pąków – to właśnie stąd nagły zanik kwitnienia u roślin, które wcześniej zachwycały pięknymi kwiatami. O tym, jak ją zwalczać, przeczytamy tutaj.

Gdzie sadzić pelargonie, by obficie kwitły?

Pelargonia nie kwitnie? Być może nie odpowiada jej stanowisko – powinno być jasne i wyjątkowo dobrze nasłonecznione.Pelargonia jest rośliną, która wymaga dostępu do światła przez większość dnia, dlatego też warto ją posadzić w południowej lub zachodniej części ogrodu. Brak słońca szczególnie źle wpływa na pelargonie angielskie, wielokwiatowe i rabatowe – w ich przypadku może to doprowadzić nawet do całkowitego zaniku kwitnienia. Więcej wskazówek dotyczących tego, jak i kiedy sadzić pelargonie, znajdziemy tutaj.

Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać

Pelargonie nie chcą kwitnąć – czy nawozimy je prawidłowo?

Ze względu na stosunkowo długi okres kwitnienia, pelargonia wymaga regularnego, systematycznego nawożenia przez cały okres wegetacji. Nawóz najlepiej aplikować co 2-3 tygodnie. Co natomiast stanie się, gdy zapomnimy o jego zastosowaniu? Kwiaty będą coraz drobniejsze i słabsze, a z biegiem czasu proces kwitnienia zupełnie ustanie.

Czy wiesz, że…

Pelargonie nie będą kwitnąć, gdy przenawozimy je azotem. Składnik ten pobudza do wzrostu części zielone rośliny kosztem jej kwiatów.