Co na skalniak?
Oprócz roślin na skalniaku możemy użyć innych elementów dekoracyjnych. Najczęściej stosowane są różnej wielkości i koloru kamienie ozdobne. Tworzą z roślinami ciekawą kompozycję przypominającą ich naturalne środowisko. Do wyboru mamy żwir, grys czy inne kamienie, np. otoczaki. Kamienie możemy wysypać na całość lub tylko w wybranych częściach skalniaka.
Do ozdoby warto też dodać lampki solarne, które oświetlą poszczególne okazy, lub powbijać w ziemię dekoracyjne stojące lampiony.
I w końcu wybór roślin. Stawiamy na byliny i inne gatunki wieloletnie. Ważne, by rośliny nie miały bardzo dużych rozmiarów. Pamiętajmy, że za parę lat zieleń znacznie się rozrośnie i może zagłuszyć całe nasze założenie, zatem zdecydujemy się na małe rośliny chrakteryzujące się zwartym pokrojem i niezbyt szybkim wzrostem. Uważajmy na rośliny płożące, które łatwo się rozrastają i zaczynają przeszkadzać innym roślinom w normlanym rozwoju. Iglaki płożące potrafią po kilku latach tworzyć duże połacie zieleni, które ciężko okiełznać, co kończy się tym, że na naszym skalniaku z wielu roślin pozostaje jedynie kilka krzewów iglastych. Jednak ponieważ chodzi nam zwykle o różnorodność i przeplatanie się barw, przemyślmy dobór roślin i ich rozstawę podczas zakupów i sadzenia.
Rośliny na skalniak
Na skalniak, prócz roślin o ważnych cechach wymieniowych wcześniej, wybieramy przede wszystkim byliny, które będą komponowały się między sobą barwami i naprzemiennie kwitły, tak by skalniak był ozdobą naszego ogrodu przez cały sezon. Uważajmy jednak na nadmiar barw i kontrastów, bo możemy po prostu przedobrzyć. Postawmy na konkretne kolory i trzymajmy się jednego założenia, aby uniknąć wrażenia chaosu.
Przy doborze gatunków numerem jeden są okazy z tzw. piątki skalnej, czyli gęsiówka kaukaska, smagliczka skalna, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, żagwin ogrodowy. To rośliny radzące sobie świetnie na skalniaku oraz takie, które nie są zbyt wymagające. Spełniają także rolę roślin okrywowych, ponieważ łatwo pokrywają powierzchnię gleby. Dodatkowo, ogromnym plusem jest ich obfite kwitnienie w różnych kolorach.
Równie ważne są rozchodniki i rojniki, które są idealne na skalniaki. Rosną praktycznie same, świetnie radzą sobie w pełnym słońcu i na suchej glebie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a na dodatek mamy spory zbiór odmian do wyboru.
Innymi przykładami roślin na skalniak, które z powodzeniem możemy wykorzystać, są: barwinek pospolity, dyptam jesionolistny, szarotka alpejska, serduszka wspaniała, dąbrówka rozłogowa, kopytnik pospolity, szałwie, tojeść rozesłana, macierzanka piaskowa, bodziszek czerwony, karmnik ościsty, kocimiętka Faassena, krwawniki, lawenda wąskolistna, ciemiernik biały, orlik pospolity, pierwiosnki, przywrotnik ostroklapowy, żurawka ogrodowa, zawciąg nadmorski.