Produkty

Jakie byliny wybrać do skalniaka?

Jakie byliny wybrać do skalniaka?

Skalniak to zwykle jeden z kluczowych elementów dekoracyjnych w ogrodzie. Często znajduje się przy tarasie czy w innym łatwo zauważalnym miejscu, gdzie staje się dominującą ozdobą na działce. Aby skalniak był naprawdę imponujący, dobrze postawić na rośliny wieloletnie, które będą się z czasem rozrastać i tworzyć efektowną całość zdobiącą cały ogród.

 Co na skalniak?

Oprócz roślin na skalniaku możemy użyć innych elementów dekoracyjnych. Najczęściej stosowane są różnej wielkości i koloru kamienie ozdobne. Tworzą z roślinami ciekawą kompozycję przypominającą ich naturalne środowisko. Do wyboru mamy żwir, grys czy inne kamienie, np. otoczaki. Kamienie możemy wysypać na całość lub tylko w wybranych częściach skalniaka.

Do ozdoby warto też dodać lampki solarne, które oświetlą poszczególne okazy, lub powbijać w ziemię dekoracyjne stojące lampiony.

I w końcu wybór roślin. Stawiamy na byliny i inne gatunki wieloletnie. Ważne, by rośliny nie miały bardzo dużych rozmiarów. Pamiętajmy, że za parę lat zieleń znacznie się rozrośnie i może zagłuszyć całe nasze założenie, zatem zdecydujemy się na małe rośliny chrakteryzujące się zwartym pokrojem i niezbyt szybkim wzrostem. Uważajmy na rośliny płożące, które łatwo się rozrastają i zaczynają przeszkadzać innym roślinom w normlanym rozwoju. Iglaki płożące potrafią po kilku latach tworzyć duże połacie zieleni, które ciężko okiełznać, co kończy się tym, że na naszym skalniaku z wielu roślin pozostaje jedynie kilka krzewów iglastych. Jednak ponieważ chodzi nam zwykle o różnorodność i przeplatanie się barw, przemyślmy dobór roślin i ich rozstawę podczas zakupów i sadzenia.

Rośliny na skalniak

Na skalniak, prócz roślin o ważnych cechach wymieniowych wcześniej, wybieramy przede wszystkim byliny, które będą komponowały się między sobą barwami i naprzemiennie kwitły, tak by skalniak był ozdobą naszego ogrodu przez cały sezon. Uważajmy jednak na nadmiar barw i kontrastów, bo możemy po prostu przedobrzyć. Postawmy na konkretne kolory i trzymajmy się jednego założenia, aby uniknąć wrażenia chaosu.

Przy doborze gatunków numerem jeden są okazy z tzw. piątki skalnej, czyli gęsiówka kaukaska, smagliczka skalna, płomyk szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, żagwin ogrodowy. To rośliny radzące sobie świetnie na skalniaku oraz takie, które nie są zbyt wymagające. Spełniają także rolę roślin okrywowych, ponieważ łatwo pokrywają powierzchnię gleby. Dodatkowo, ogromnym plusem jest ich obfite kwitnienie w różnych kolorach.

Równie ważne są rozchodniki i rojniki, które są idealne na skalniaki. Rosną praktycznie same, świetnie radzą sobie w pełnym słońcu i na suchej glebie. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a na dodatek mamy spory zbiór odmian do wyboru.

Innymi przykładami roślin na skalniak, które z powodzeniem możemy wykorzystać, są: barwinek pospolity, dyptam jesionolistny, szarotka alpejska, serduszka wspaniała, dąbrówka rozłogowa, kopytnik pospolity, szałwie, tojeść rozesłana, macierzanka piaskowa, bodziszek czerwony, karmnik ościsty, kocimiętka Faassena, krwawniki, lawenda wąskolistna, ciemiernik biały, orlik pospolity, pierwiosnki, przywrotnik ostroklapowy, żurawka ogrodowa, zawciąg nadmorski.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej
Zobacz przegląd najpopularniejszych roślin, dzięki którym otoczenie Twojej posesji przybierze najróżniejsze kształty i kolory. Od wyboru...
Czytaj więcej

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące
Wiosna jest najlepszą porą do rozmnażania wielu roślin ogrodowych. To doskonały czas, by przygotować własne, darmowe sadzonki, którymi następnie obsad...
Czytaj więcej

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór

Rośliny ozdobne i uprawne, które wymagają podpór
Wiele z roślin nadających się do uprawy w naszych ogrodach to piękne ozdobne pnącza. Ich pędy pną się ku górze, a bez stosownej podpory ich uroda nie ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie byliny wybrać do skalniaka?