Papryczki jadalne w doniczkach – jak o nie dbać?

Zioła, drobne warzywa oraz kwiatki ułożone w dekoracyjnych doniczkach gdzieś na kuchennym parapecie to dobry pomysł na dekorację tych wnętrz, w których brakuje powiewu natury. Małe, kolorowe papryczki mają też walory kulinarne – dzięki nim nasze codzienne potrawy nabiorą wyraźnego akcentu smakowego.

Papryczki jadalne

Małe, kolorowe papryczki bywają mylone z innymi roślinami, mianowicie z psianką. Ta jednak z samą papryczką nie ma nic wspólnego. Jej kwiaty nie są jadalne i zwykle ograniczają swoje kolory do barwy pomarańczowej. Papryka ozdobna może mieć z kolei kolor czerwony, pomarańczowy oraz żółty. Prawidłowa nazwa interesującej nas rośliny to pieprzowiec roczny, pochodzi ona z Ameryki Południowej.

Ostra i bardzo dekoracyjna

Dzięki temu, że roślina mieni się kilkoma kolorami owoców, prezentuje się na naszych parapetach bardzo pięknie. W zależności od rodzaju może mieć owoce spiczaste, owalne lub stożkowe. Są one pikantnym dodatkiem do wielu potraw. Z ich ilością trzeba jednak uważać. Lepiej nie próbować jej smaku bezpośrednio i nie przykładać do oczu oraz twarzy. Powinniśmy ją także trzymać maksymalnie daleko od domowego pupila.
 

Papryczki jadalne

Jakie warunki będą idealne dla papryczek ozdobnych

Roślina ta lubi stanowiska dobrze nasłonecznione. Mogą być one także przewiewne, nie stanowi to problemu dla wzrostu papryki. Chociaż będzie wzrastała w różnych warunkach, w zacienionych nie będzie tak piękna, jak po usytuowaniu jej na słońcu.
Aby roślina mogła poczuć świeży podmuch powietrza, warto od czasu do czasu wystawić ją na balkon lub taras. Temperatura pokojowa będzie dla niej idealna – nie służą jej upały ani chłody.

Jeśli zależy nam na dobrym wyglądzie papryki ozdobnej, pamiętajmy, że uwielbia stanowiska stale wilgotne. Każdorazowo po podlaniu rośliny usuńmy z podstawki zebraną tam wodę, bo jeśli będzie jej zbyt dużo – papryka prawdopodobnie zgnije. Odpowiednie do uprawy papryczek są doniczki, które mają specjalne otwory pozwalające na odpływ wody.

Papryczki lubią zraszanie wodą, szczególnie wtedy, kiedy kwitną. Warto zatem sukcesywnie zwilżać liście rośliny wodą ze spryskiwacza.

Papryczka ozdobna to bardzo wdzięczna ozdoba kuchni. W zamian za odpowiednią pielęgnację oraz stworzenie jej idealnych warunków do wzrostu z pewnością odwdzięczy się kolorowym krzaczkiem osiągającym wysokość około 30 cm, który nie łamie się i nie wymaga stosowania żadnych podpór.