Co warto wiedzieć o przesadzaniu kwiatów?

Dbałość o zieleń w domu, to nie takie proste zadanie. Wymaga sporej wiedzy oraz systematyczności. O czym warto pamiętać podczas przesadzania roślin doniczkowych?

Co warto wiedzieć o przesadzaniu kwiatów?

Kiedy warto przesadzać kwiaty?

Zazwyczaj młode rośliny, które szybko rosną, potrzebują częstego, corocznego przesadzania. Rośliny starsze możemy przesadzać co kilka lat (najlepiej co 2-3), a niektórych okazów nie przesadzamy w ogóle.

Rośliny, szczególnie te młode, podczas wzrostu zużywają substancje pokarmowe zawarte w doniczkowej ziemi. Potrzebują także coraz więcej miejsca na przyrastające korzenie – dlatego, aby zapewnić im dalszy rozwój, należy je przesadzić.

O tym, czy powinniśmy przesadzać starsze i wolniej rosnące rośliny, powiedzą pewne symptomy, oto kilka z nich:

- roślina wytworzyła wiele odrostów i przestała się swobodnie mieścić w dotychczasowym pojemniku,
- korzenie rośliny zaczęły wychodzić na wierzch podłoża lub poprzez otwory w dnie donicy,
- po podlaniu cała woda spływa na podstawkę, co oznacza, że korzenie zajęły już niemal całą objętość donicy,
- dotychczasowa donica łatwo się przewraca, gdyż roślina jest mocno przerośnięta
- spostrzegamy, że roślina traci swą zieleń, brak jest nowych przyrostów, opadają liście,
- podłoże stało się zbite, na wierzchu tworzy się nieestetyczna skorupa z osadami.

Najlepszy czas na przesadzanie

Najdogodniejszą porą na przesadzanie jest początek wegetacji roślin. Jest to zwykle okres wczesnej wiosny, a nawet nieco późniejszy, często trwający aż do czerwca. W razie konieczności wybrać możemy inny moment, jednak pamiętajmy, że najgorszym czasem do przesadzania jest okres zimy. Wówczas większość roślin jest w stanie spoczynku, a uszkodzone w czasie przesadzania korzenie, mogą nie odrodzić się, a nawet zacząć gnić. Nie jest także wskazane przesadzanie roślin w okresie ich kwitnienia lub owocowania.

Przeczytaj także: Wiosenne rozmnażanie roślin – byliny i krzewy kwitnące

Ziemia, drenaż

Nie zaleca się używania do przesadzania kwiatów ziemi z ogródka, bo zwykle nie znamy dobrze jej odczynu, możemy przy tym przemycić w niej sporo patogenów. Przez to w doniczkach będą mogły rozwijać się choroby czy wyrastać chwasty, których nasiona przenieśliśmy z ogrodu. Najlepiej zakupić glebę w sklepach ogrodniczych o właściwym dla rośliny pH i o sprawdzonej czystości.

Poza ziemią warto umieścić w doniczkach warstwę drenażu, czyli na dnie usypać 1-2-centymetrową warstwę z kamyków, kawałków porcelany, keramzytu czy rozdrobnionych fragmentów doniczek glinianych. Warstwa drenażowa spowoduje łatwiejsze odpływanie nadmiaru wody z doniczki oraz zapewni dostęp tlenu dla korzeni rośliny.

Jakie doniczki?

Najlepiej przesadzać rośliny do doniczek nieznacznie większych od dotychczasowych – czyli o średnicy większej o około 2 do 4 cm przy średnich donicach, a o około 5 do 10 cm – przy donicach roślin naprawdę dużych. W zbyt dużych donicach roślina będzie wydatkowała swe siły na rozrost bryły korzeniowej, zamiast rozwijać bujniejsze pędy, liście czy kwiaty.

Każda donica powinna mieć otwory w dnie pozwalające na odpływ nadmiaru wody. Zaleganie wody w donicy pozbawionej odpływu łatwo prowadzi do gnicia korzeni roślin. Wielu ogrodników uznaje, że roślinom lepiej służą donice plastikowe albo inne, ale o ścianach nieprzepuszczalnych. W takich bowiem donicach temperatura ziemi jest o 1 do 2 stopni wyższa niż w glinianych. Z donic nieprzepuszczalnych wolniej także odparowuje woda, dzięki czemu nieco rzadziej musimy rośliny podlewać. Wypełnienie donicy podłożem powinno sięgać 1-1,5 cm poniżej górnej krawędzi doniczki.

Jeśli nie można przesadzić

Niektórych, szczególnie starych, bardzo dużych i ciężkich roślin, nie będziemy w stanie przesadzić. Wówczas wystarczy ograniczyć się do wymiany wierzchniej warstwy podłoża, np. o grubości 2-5 cm. Usuniętą starą warstwę zastępujemy podobną grubością warstwy świeżej ziemi.

Co warto wiedzieć o przesadzaniu kwiatów?

Przegląd korzeni

Przesadzanie daje nam możliwość przeglądu i odświeżenia korzeni roślin. Jeśli są one jasne – zazwyczaj oznacza to, że są zdrowe. Korzenie brunatne, gnijące albo wysuszone czy obumarłe usuwamy aż do zdrowego miejsca. Korzenie zbyt splątane warto delikatnie rozluźnić i rozplątać. Staramy się nie usuwać korzeni grubych, bo może to uniemożliwić dalszy prawidłowy rozwój rośliny.

Zobacz też: Butelki – 10 kreatywnych pomysłów na wykorzystanie w dekoracji domu

Po przesadzeniu

Nie ubijamy zbyt mocno nowej ziemi w doniczce, żeby nie pozbawić podłoża napowietrzania. Wierzch bryły korzeniowej rośliny w nowej doniczce powinien mieć nad sobą co najmniej kilkucentymetrową warstwę gleby. Można pokryć ziemię w doniczce, dekoracyjną ściółką, która zmniejszy też odparowywanie. Zaraz po przesadzeniu rośliny obficie podlewamy, ale jeszcze przez około miesiąc niczym ich nie nawozimy. Świeżo przesadzonych roślin nie narażamy także na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez około 2-3 tygodnie. Przesadzone kwiaty powinny same przystosować się do zmienionych nieco warunków życiowych.