Jak zwalczać pędraki i drutowce?

Larwy chrabąszcza majowego (pędraki) oraz sprężyka (drutowce) są jednymi z najgroźniejszych i najczęściej spotykanych szkodników w naszym ogrodzie. Z uwagi na to, że kilkuletni okres rozwojowy spędzają w glebie, walka z nimi jest trudna, ale jak najbardziej możliwa. Poniżej znajdziemy sposoby radzenia sobie z tymi szkodnikami.

Jak zwalczać pędraki i drutowce

Pędraki

Larwy tych owadów rozwijają się 4-5 lat, zanim przepoczwarzą się w chrabąszcze. W tym czasie większość czasu spędzają w glebie, gdzie obgryzają korzenie roślin. W okresie żeru wychodzą na powierzchnię i objadają liście oraz gałązki drzew i krzewów, co przy licznym występowaniu może doprowadzić do gołożeru. To powoduje, że drzewa źle rosną i nie owocują. Pędraki mogą przyczynić się również do zniszczenia uprawy buraków lub ziemniaków, a także innych warzyw.

Drutowce

Sprężyki to larwy owadów z gatunku chrząszczy, które mają podobny okres rozwoju do pędraków. Sposób, w jaki szkodzą roślinom, zasadniczo nie różni się od tego stosowanego przez pędraki, ponieważ drutowce obgryzają zarówno bulwy i korzenie drzew, krzewów, warzyw oraz kwiatów, jak i ich liście. Są jednak bardziej skłonne do wyjadania wysianych już nasion.

Zwalczanie

Jeżeli zauważymy niepokojące oznaki działalności tych szkodników, powinniśmy w pierwszej kolejności skupić się na wytępieniu osobników dorosłych. Tym sposobem uniemożliwimy składanie przez nie nowych jaj. Najlepszym czasem na walkę z nimi jest poranek, kiedy po nocnym obniżeniu temperatury chrabąszcze są jeszcze ospałe. Wystarczy, że pod drzewem rozciągniemy płachtę i strząśniemy je z gałęzi, a następnie unicestwimy. Chrabąszcze znajdujące się w koronach dużych drzew lepiej jest jednak zwalczać środkami chemicznymi.

Następnie możemy skupić się na dalszej walce i przeciwdziałać temu, by szkodniki miały dogodne warunki rozwoju. Sprowadza się to do likwidacji nieużytków, ugorów oraz zadarnień, gdzie chętnie żerują i składają jaja.

Larwy można również zniszczyć, poruszając ziemię, w której się znajdują. Wyrzucone na powierzchnię stają się pokarmem dla ptaków, a w słoneczne i ciepłe dni szybko giną.

Ważne jest również, aby chronić naturalnych wrogów ogrodowych szkodników, a mianowicie ptaki, krety czy ryjówki. Z drugiej jednak strony należy tutaj być ostrożnym – obecność larw powyższych owadów może przyczynić się do ściągnięcia na nasze terytorium w zbyt dużej ilości zwierząt, co również nie będzie zjawiskiem korzystnym dla naszego ogrodu.

Jak zwalczać pędraki i drutowce

Przed zasiewem i sadzeniem

Jeżeli planujemy zagospodarować glebę, która jest już opanowana przez pędraki i drutowce (np. gdy chcemy uprawiać wcześniej zaoraną łąkę lub ugór), powinniśmy zastosować środki chemiczne. Używamy ich co najmniej 2-3 tygodnie przed planowanym zasiewem lub zasadzeniem roślin. Tego rodzaju substancje możemy również stosować, jeżeli szkodniki uszkadzają rośliny już po ich wyrośnięciu.

Należy również niszczyć wszelkiego rodzaju chwasty, które są przysmakiem zwłaszcza dla drutowców. Istotnym elementem walki z tymi szkodnikami jest także regularna uprawa ziemi, co hamuje ich rozwój.

Podstęp

Jeżeli powyższe sposoby zawodzą, możemy pędraki i drutowce spróbować zwabić ich ulubionymi przysmakami, czyli sałatą, ziemniakami i marchewką. Sałatę w takim przypadku należy sadzić pomiędzy innymi roślinami i często zbierać larwy z jej korzeni. Ścięte kawałki ziemniaków i marchewki możemy z kolei zakopywać na kilka centymetrów w ziemi co około 2 metry, a następnie wymieniać co kilka dni i niszczyć zebrane na nich szkodniki.