LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Piana czy wełna – co lepsze do ocieplenia domu?

Planujesz ocieplić poddasze? Słuszna decyzja! Jest to bowiem miejsce, które dość łatwo traci ciepło. Postaraj się o dobrej jakości izolację oraz poprawne wykonanie ocieplenia poddasza, inaczej może przyczynić się to do stałego jego wychładzania się. Zapewne nie chciałbyś być obciążony zbyt dużymi opłatami za ogrzewanie. Jaki zatem materiał wybrać do ocieplania – piana, czy wełna? Podpowiadamy!

Przejdź do następnych akapitów:

Piana do ocieplenia poddasza – zalety

Zapewne wiesz, jak ważne jest to, abyś odpowiednio ocieplił poddasze lub zasklepił dach. Możesz dzięki temu uchronić te miejsca przed uciekaniem ciepła w czasie trwania zimy, ale także zabezpieczyć każde pomieszczenie w budynku użytkowym przed nadmiernym nagrzewaniem podczas letniego sezonu. Jest to bardzo korzystne pod względem rachunków za ogrzewanie i chłodzenie budynku. Zastanawiasz się, czy lepsze będzie ocieplenie poddasza pianką, czy wełną? Każde mieszkanie jest inne, tak samo, jak oczekiwania właściciela. Co więcej, dachy mogą się od siebie różnić konstrukcją, czy też powierzchnią. Dlatego też nie można brać pod uwagę, tylko jednego rodzaju ocieplania. Co więc wybrać? Wełna, czy piana? Weźmy pod lupę jedno z rozwiązań. 

piana czy wełna

Zainspiruj się: Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jakie zalety ma piana?

Wybierając piankę pur, masz zagwarantowaną niepowtarzalną trwałość oraz jakość izolacji. Jest ona materiałem, który nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Piana nie osiada oraz nie jest podatna na biodegradację. Ocieplając nią poddasze, możesz mieć pewność, że ciepło z tego miejsca nie wydostanie się przez termiczne mostki. Jest to zatem energooszczędne rozwiązanie. Oporność, która powstaje przeciwko wchłanianiu się pary wodnej, hamuje ciepło w budynku mieszkalnym, co szczególnie wpływa na lepszą szczelność. Dużą zaletą piany jest zdecydowanie fakt, iż jest w pełni bezpieczna dla osób z alergią – piana bowiem nie pyli, nie uczula i jest w pełni ekologiczna.

Nie przyciąga ona żadnych gryzoni ani szkodników. Jeśli bardzo szczelnie wypełnisz nią wszelkie zakamarki, nie ma szans, aby zadomowiły się na Twoim poddaszu kuny lub też inne zwierzęta. Wybierając pianę, możesz liczyć na szybkie i wydajne rozwiązanie. Aby ją, zaaplikować nie musisz używać folii budowlanych. Co więcej, nie jest ona obciążeniem dla konstrukcji. Materiał ten świetnie sprawdza się w przypadku starych budynków mieszkalnych, w których bez najmniejszych problemów pozbywa się powstałych wcześniej przecieków i nie powoduje nowych. Nie straszne pianie grzyby oraz pleśń, dzięki czemu nie ma szans na rozwinięcie się groźnych chorób.

piana czy wełna

Przeczytaj także: Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Wełna do ocieplenia poddasza – zalety

Planujesz ocieplanie poddasza wełną? Sprawdź, czy to Ci się opłaca! Musisz na początek wiedzieć, że materiał ten jest dosyć ciężki, więc może być Ci trudno go zamontować – nie zniechęcaj się jednak. Nadal zastanawiasz się pianka pur, czy wełna? Masz dylemat? Są bowiem dobre strony wełny. Cięższy materiał jest w stanie zapewnić doskonałą izolację akustyczną, a to oznacza, że będzie on chronił przed zbyt głośnymi dźwiękami z zewnątrz. Wełna świetnie sprawdza się więc w wymagających budynkach. Możesz jej zatem użyć, chociażby w studiu nagraniowym.

Skład chemiczny wełny może budzić w Tobie pewne obawy, jednak niepotrzebnie, ponieważ wiele ekspertów podkreśla, że szanse na potencjalne zatrucie się są wręcz zerowe. Wełna wbrew pozorom ma dużo zalet, jedną z nich jest zdecydowanie fakt, iż dobrze znosi wysokie temperatury, które mogą dochodzić nawet do tysiąca stopni. Bez obaw możesz ocieplić nią poddasze w drewnianym domu, ponieważ nie roznosi ognia. Doskonale chroni konstrukcję przed płomieniami. Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy piana, czy wełna, daj szansę tej drugiej.

piana czy wełna

Sprawdź także: Sposoby na docieplenie poddasza

Piana czy wełna – co lepsze do ocieplenia domu?

Jeśli planujesz ocieplanie poddasza, jednak wciąż zastanawiasz się, czy piana pur, czy wełna, musisz wiedzieć, że oba te materiały są tak naprawdę wręcz podobne, jeśli chodzi o trwałość i będą doskonale spełniać swoją funkcję przez wiele długich lat. To, jaki materiał do ocieplania wybierzesz, musi przede wszystkim wynikać z Twojej indywidualnej, dogłębnej analizy. Pomyśl, jakie są Twoje oczekiwania. Sprawdź, jakie parametry ma dach. Jeśli ma skomplikowaną budowę lub wykonano go z wysokich krokwi, świetnie sprawdzi się w tym przypadku pianka.

Dzięki niej dokładnie wypełnisz wszystkie możliwe obszary, a tym samym pozbędziesz się mostków termicznych, które bardzo często pojawiają się niedaleko krokwi. Natomiast dach, który nie jest zbyt skomplikowany, jest płaski, ma jeden skos, czy też niskie krokwie, może zostać ocieplony wełną. Jest to bowiem w tym przypadku łatwiejszy przebieg montażu, ponieważ nie musisz nie angażować w cały proces żadnego sprzętu. Ile zatem wynosi koszt ocieplenia pianką, a wełną? Ocieplenie na metr kwadratowy pianką przy piętnastu centymetrach może kosztować w przybliżeniu sześćdziesiąt złotych brutto. Przy dwudziestu centymetrach cena może przybliżać się do siedemdziesięciu złotych brutto.

Pamiętaj jednak, aby mieć cały czas na uwadze powierzchnię oraz kształt dachu. Ostateczna kwota jest zależna głównie od metrażu. A to oznacza zazwyczaj, że im jest on mniejszy, tym każde dodatkowe metry kwadratowe będą droższe. Jeśli chodzi o wełnę, to jej piętnaście centymetrów na metr kwadratowy może sięgać w granicach od czterdziestu do pięćdziesięciu złotych. Za dziesięć centymetrów na metr kwadratowy zapłacimy zdecydowanie mniej, bo od trzydziestu do czterdziestu złotych. 

Nie wiesz, w którym sklepie powinieneś zrobić najpotrzebniejsze zakupy? Koniecznie zajrzyj do asortymentu sklepu Castorama, w którym na pewno znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Data publikacji: 23.12.2022

Data aktualizacji: 23.12.2022