icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ocieplenie sufitu podwieszanego — instrukcja krok po kroku

Na wykonanie podwieszanego sufitu decydujemy się z wielu powodów. To nie tylko względy praktyczne, ale także pozwalające na zmianę aranżacji wnętrza. Decydując się na ten krok, rozważ ocieplenie sufitu podwieszanego. Ten zabieg nie tylko ograniczy ilość ciepła uciekającego z budynku, ale również wpłynie na wyciszenie wnętrza. Z naszego poradnika dowiesz się czym ocieplić sufit podwieszany, ile to kosztuje i jak wykonać to samodzielnie.

Przejdź do następnych akapitów:

Ocieplenie sufitu podwieszanego – zalety i koszt

Sufit podwieszany kojarzy się przede wszystkim z wysokimi mieszkaniami w starym budownictwie. Ale możesz wykonać go również w mieszkaniu lub domu o tradycyjnej wysokości. W zależności od potrzeb ta lekka konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych oparta na profilach aluminiowych ma zastosowanie praktyczne, jak i dekoracyjne. 

Koszt sufitu podwieszonego z ociepleniem zależy nie tylko od ceny poszczególnych materiałów. Montaż możesz zlecić fachowcowi lub zdecydować się na samodzielne wykonanie sufitu. Pamiętaj, że w pomieszczeniu o większej wilgotności (np. łazience) do montażu sufitu podwieszonego musisz użyć materiałów odpornych na nasiąkanie. Powierzenie pracy fachowcowi znacznie zwiększy koszty całego przedsięwzięcia. Sam montaż to koszt od 60 zł za m2 do 90 zł za m2 w przypadku sufitu wielowarstwowego. 

Ocieplenie sufitu podwieszanego krok po kroku

ocieplanie-sufitu-podwieszanego

Zanim przystąpisz do pracy, skompletuj materiały i narzędzia, które będą niezbędne. Aby zamontować ocieplony sufit podwieszany, potrzebujesz: szyny, profile, wełnę mineralną, opcjonalnie folię paroizolacyjną oraz płyty gipsowe, zaś w kwestii narzędzi i akcesoriów niezbędne będą: miarka,
wkrętarka, sznurek murarski, wiertarka, młotek, nożyce do metalu, nitownica, podnośnik do płyt gipsowych i nóż do cięcia wełny mineralnej. Czas przystąpić do pracy. Dowiedz się, jak wygląda ocieplenie sufitu podwieszanego krok po kroku.

  1. Przygotowanie pomieszczenia

Przed rozpoczęciem pracy osłoń podłogi w pomieszczeniu za pomocą folii malarskiej. Zabezpiecz ją przed przesuwaniem, przyklejając do podłoża taśmą. Przy użyciu miarki i ołówka, w każdym narożniku ściany odmierz grubość z płata wełny mineralnej (punktem wyjściowym jest sufit). W zaznaczonych punktach wkręć śrubę. Na jej łebku zaczep koniec sznurka, a następnie rozwiń go do końca ściany. Sznurek murarski odbij na ścianie, ponieważ wyznaczy on linię montażu sufitu. Powtórz tę czynność na każdej ścianie. 

  1. Zamontuj szyny

Wzdłuż każdej ze ścian przymocuj szyny. Dolna krawędź szyny powinna przylegać do linii ustalonej za pomocą sznurka murarskiego.  Otwory w szynach i ścianie pod kołki rozporowe wykonasz za pomocą wiertarki. Kołki dobierz do struktury ściany, a następnie wbij je młotkiem. 

  1. Zamontuj profile

Wzdłuż szyny wyznacz punkty na ścianie o szerokości 40 cm. W ten sposób oznaczysz miejsca montażu profili. Profile przed zamontowaniem musisz połączyć ze sobą tylnymi krawędziami. Jeśli profile wymagają skrócenia, zrób to przed ich połączeniem. Podwójnie złączony profil wsuń w szyny i rozsuń na szerokość 40 cm, zgodnie z wcześniejszym oznaczeniem. Profile połącz z szynami za pomocą nitownicy.

  1. Ułóż izolację

Rozetnij belkę wełny na jej początku, ale tak, aby nie rozciąć papieru pakowego. Na początek za pomocą noża do cięcia wełny dotnij pas, który ma być zamontowany pomiędzy szynę a profil. Docinaj kolejne pasy wełny w przestrzeń pomiędzy profilami. Jeśli montujesz wełnę mineralną w łazience lub na poddaszu, nie zapomnij o docięciu i zamontowaniu folii paroizolacyjnej. 

  1. Zamontuj płyty gipsowe

Do montażu płyt gipsowych przyda Ci się podnośnik. Dzięki niemu z łatwością przytwierdzisz samodzielnie płyty do szyn i profili. Śruby mocujące przytwierdź wkrętarką do profili co 30 cm. Jeśli to konieczne, dotnij kolejne płyty na odpowiedni wymiar. Ma ona dokładnie przylegać do zamontowanych już płyt oraz ściany. 

Wełna mineralna – jaką wybrać?

 

ocieplanie-sufitu-podwieszanego

 

Decydując się na montaż ocieplonego sufitu podwieszanego, warto wybrać materiały wysokiej jakości, gwarantujące pożądany efekt na wiele lat. Styropian lub wełna mineralna to dwa materiały, za pomocą których możesz wykonać ocieplenie sufitu podwieszanego. Cena wełny mineralnej jest wyższa, jednak warto ten materiał poważnie rozważyć. Czemu? Przede wszystkim z uwagi na jej wysoki współczynnik paroprzepuszczalności. Dzięki niemu w pomieszczeniu będzie właściwa wilgotność powietrza. 

Ponadto wełna mineralna to materiał o właściwościach ognioodpornych, więc zwiększasz bezpieczeństwo w swoim domu. Kolejna zaleta to elastyczność wełny. To plus, szczególnie gdy ocieplasz sufit samodzielnie, a do tego musisz dociąć materiał do trudnodostępnych miejsc. 

Jaką wełnę mineralną wybrać? Jeśli chcesz zamontować sufit podwieszany na poddaszu kamienicy, grubość wełny mineralnej powinna wynieść nawet 30 cm. W sytuacji, gdy sufit podwieszany ma oddzielać od siebie dwie kondygnacje wewnątrz budynku, możesz wybrać nieco cieńszą wełnę. Taka o grubości 10 cm zapobiegnie ubytkom ciepła, a jednocześnie nie zabierze dużo przestrzeni.

Folia paroizolacyjna – jaką zamontować w suficie podwieszanym?

Ocieplenie sufitu podwieszanego może nie wystarczyć, jeśli nie zabezpieczysz warstwy wełny mineralnej folią paroizolacyjną. Pominięcie tej warstwy spowoduje, że wilgoć z pomieszczenia będzie przenikać przez płyty sufitowe. Wniknięcie wilgoci w wełnę mineralną sprawi, że materiał izolacyjny zacznie obciążać płyty kartonowo-gipsowe. 

Konsekwencją będzie rozwój pleśni i grzybów, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wysoką wilgotność. O montażu folii paroizolacyjnej koniecznie trzeba pamiętać na poddaszu oraz w łazience. 

Jaką folię paroizolacyjną wybrać? Na etykiecie znajdziesz parametry techniczne danego rodzaju folii. Najistotniejsza jest paroprzepuszczalność, czyli liczba gramów wody, którą folia przepuszcza w ciągu doby. Drugim wskaźnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik oporu dyfuzyjnego (Sd). Folia do sufitu podwieszanego na poddaszu, łazienki, kuchni czy pralni powinna mieć małą paroprzepuszczalność i wysoki współczynnik Sd. 

Izolacja sufitu podwieszanego – inwestycja na lata

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ocieplenie sufitu podwieszanego styropianem, czy wełną mineralną, pamiętaj, aby wybrać produkty wysokiej jakości. Jeśli wykonasz poprawnie wszystkie kroki na początku, będziesz cieszyć się ciepłym pomieszczeniem przez lata.

Data publikacji: 27.08.2015