Produkty

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?

Poddasze naszego domu zwykle utożsamiamy z miejscem przytulnym, spokojnym i przede wszystkim dobrze wyciszonym. Łazienka urządzona w takim miejscu może być prawdziwą oazą spokoju. Ważne jednak, aby umiejętnie wykorzystać wszystkie aspekty tego pomieszczenia w odpowiedni sposób. Poddasze to bowiem także trudne do okiełznania filary, nierówny sufit – często ze skosami. Łazienka zaaranżowana w takim pomieszczeniu powinna być przecież nie tylko ładna, ale również funkcjonalna.

Plafon Colours Lobo 1 x 40 W G9 IP44 satyna
Plafon Colours Lobo 1 x 40 W G9

W wielu rozmowach dotyczących urządzania wnętrz na poddaszu słyszymy, że tego rodzaju pomieszczenie nie jest łatwe podczas aranżacji, jak również na etapie rozpisywania projektów architektonicznych. Skosy trudno dostosować względem typowych rozwiązań łazienkowych, a i wyposażenie do takiego pomieszczenia wymaga dokładniejszej selekcji.

Specjalny – bardziej czasochłonny i kosztowniejszy – jest również sam montaż wyposażenia, a także zaplanowanie odpowiedniej funkcjonalności dla poszczególnych elementów dobranych z danej serii.

Podstawowym błędem w zakresie aranżacji wnętrza łazienkowego na poddaszu jest sugerowanie się dostępną powierzchnią podłogi. W przypadku poddasza może się bowiem okazać, że z kilkunastu metrów kwadratowych, rozrysowanych na planie domu, do dyspozycji (przede wszystkim ze względu na skosy) będzie wyłącznie połowa pełnej wysokości tej przestrzeni.

Dla ustalenia pełnowartościowej powierzchni, ogromne znaczenie ma ścianka kolankowa. Jeśli dach będzie oparty na niskiej ściance lub na stropie, znacznie zmniejszy nam się ilość dostępnej powierzchni. Oczywiście im wysokość łazienki w poszczególnych miejscach będzie niższa, tym trudniej będzie nam zamontować przy ścianach podstawowe elementy wyposażenia służące codziennej higienie.

Na dyspozycyjność i atrakcyjność łazienkowej powierzchni wpływa również kształt dachu. W łazience na poddaszu, pod dachem dwuspadowym lub z wysokim ryzalitem może być mniej skosów, jeśli jedna ze ścian łazienki będzie ścianą szczytową. Pod czteropołaciowym lub wielospadowym, aranżację łazienki mogą utrudniać dwie skośne ściany.

Istotny z punktu wygodnego korzystania z łazienki będzie także kąt nachylenia dachu. Stroma konstrukcja zapewnia szybszy wzrost wysokości danego pomieszczenia. Co może oznaczać mniej więcej tyle, że nie tylko przy połączeniu ścian-sufit, będzie nisko. Problem ze swobodnym rozprostowaniem będziemy mieć również po wykonaniu solidnego kroku w stronę centralnej części łazienki.

Oprawa oczkowa ANS-Lighting Atarus 1 x 50 W GU10 IP44 srebrna
Oprawa oczkowa ANS-Lighting Atarus 1 x 50 W GU10 IP44 srebrna

Co ze światłem dziennym? Na poddaszu może nam go brakować. Tymczasem jest ono bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia. Dlatego dobrze jest zapewnić łazience naturalne światło, które również ograniczy konieczność korzystania ze światła sztucznego.

Światło dzienne to nie tylko atut w postaci niższych rachunków za energię elektryczną, to przede wszystkim ważny element wpływający na atrakcyjność i funkcjonalność pomieszczenia.

Porada eksperta

Jeśli pomieszczenie łazienkowe będzie usytuowane, gdzieś w środku planu domu, warto wówczas zamontować w dachu tzw. świetlik tunelowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu do naszego pomieszczenia będzie docierała choćby minimalna porcja światła słonecznego.

Wanna akrylowa Cersanit Balinea 160 x 70 cm
Wanna akrylowa Cersanit Balinea

Gdy korzystamy z okna połaciowego – w niewielkiej łazience zwykle wystarczy jedno okno standardowej wielkości. Z kolei większych rozmiarów łazienkę warto wyposażyć w cały zestaw takich okien – najlepiej sprawdzi się tutaj układ pionowy.

Okno tradycyjne warto umieścić w takim miejscu, by można było przez nie swobodnie wyglądać (na wysokości około 90 cm od podłogi). Gdy ma być ono zamontowane na wysokości 120 cm, lepiej wybrać model z dolnym systemem otwierania. Unikajmy umieszczania pod oknem wanny – aby je otworzyć, w większości przypadków trzeba będzie do niej wejść. Bez kłopotów można natomiast umieścić pod nim sedes lub umywalkę.

Jakie materiały wykończeniowe?

Łazienka na poddaszu wymaga od nas zastosowania specjalnych materiałów, niekiedy o wyższych parametrach wytrzymałościowych oraz przeciwwilgociowych. Z pewnością nie sprawdzą się tutaj standardowe płyty gipsowo-kartonowe. Powinny być one impregnowane środkami hydrofobowymi, utrudniającymi wchłanianie wilgoci. Płytom należy również zapewnić odpowiedni stopień wentylacji.

Uwaga!

Jeśli płyty g-k będą znajdować się w obrębie wanny i kabiny prysznicowej, trzeba zabezpieczyć je przed pryskającą wodą np. folią w płynie.

Bardzo dobrym materiałem w zakresie odporności na wilgoć są również płyty gipsowe z rdzeniem wykonanym z włókna szklanego. Płyty takie nie zachodzą pleśnią, są odporne na działanie wody oraz na wysoką wilgotność powietrza. Płyta gipsowa jest nieco cięższa niż gipsowo-kartonowa – waży 10,8 kg. Jest dobrym podkładem pod glazurę lub farby (zaleca się stosowanie farb silikatowych lub lateksowych).

Ustawienie sprzętów

Szafka pod umywalkę Retro Wenge 85 cm
Szafka pod umywalkę Retro Wenge 85 cm

Wyposażenie łazienki w odpowiednią armaturę, rozmieszczoną tak, by pomieszczenie było funkcjonalne, to kolejny, bardzo istotny aspekt. W najwyższym miejscu pomieszczenia powinniśmy zamontować wannę. Może być to wanna wolnostojąca lub narożna, asymetryczna. Kabiny prysznicowe wykonuje się głównie na specjalne zamówienie, mają zwykle nieco ściętą u góry obudowę.

Niezależnie jednak od miejsca ustawienia kabiny, należy zapewnić wolną przestrzeń co najmniej 90 x 100cm bezpośrednio przed nią. Oczywiście zamiast kabiny z brodzikiem możemy zaaranżować miejsce na prysznic z odpływem podłogowym.

Umywalkę powinno się planować przy ścianie, której wysokość wynosi przynajmniej 190 cm, chyba że przestrzeń jest rzeczywiście ograniczona i świadomie rezygnujemy z lustra nad umywalką (wtedy do jej powieszenia wystarczy ścianka o wysokości 85cm).

Ścianka, na której planujemy instalację muszli WC dobrze, aby miała co najmniej 130 cm (sedes podwieszany) lub 80 cm (sedes stojący).

Na długich, prostych ścianach najlepiej umieścić grzejniki, lustro czy umywalkę. Z kolei dla bidetu, czy sedesu idealna lokalizacja znajduje się w tzw. przestrzeni nieużytkowej, czyli przy krótkich ściankach kolankowych.

Porada eksperta

Przestrzeń pod skosami warto także zaadaptować jako miejsce idealne na montaż półek, szafek na ręczniki oraz kosmetyki. W ten sposób zaoszczędzimy sporo dostępnej powierzchni użytkowej.

Słupek Cooke&Lewis Alfa 30 x 185,5 x 33,8 cm biały
Słupek Cooke&Lewis Alfa

W łazience na poddaszu lepiej nie umieszczać tych urządzeń, z których nie korzystamy na co dzień. Spokojnie możemy np. zrezygnować z pralki, oczywiście pod warunkiem, że posiadamy w domu pomieszczenie, do którego możemy ją wstawić.

Aranżacja łazienki na poddaszu

Aby stworzyć piękną i funkcjonalną łazienkę ze skosami, najlepiej poruszać się po stylach architektonicznych nawiązujących do wykorzystania surowych, naturalnych materiałów. W łazience poddaszowej dobrze zaprezentuje się biel bliska stylowi skandynawskiemu, szarość idealna dla nowoczesnego minimalizmu oraz cegła jako główny element nurtu industrialnego.

Możemy tworzyć tutaj dowolne kombinacje kamienia oraz drewna, a skosy podświetlić halogenami. Wszystko to sprawi, że łazienka wyda się nieco większa, a jednocześnie nie straci zbyt wiele na swojej przytulności.

Warto tutaj zwrócić także uwagę na obecność elementów takich jak widoczne fragmenty więźby dachowej, odkryte belki, skosy itp. powinniśmy je potraktować jako podstawę, na której stworzymy dowolny styl łazienki. Zamiast maskować te elementy należy zatem postarać się wyeksponować ich unikalny charakter i dopasować resztę wystroju do drewna.

Szafka Cooke&Lewis Lena pod umywalkę Jenny 60 cm biała
Szafka Cooke&Lewis Lena

W takiej łazience możemy także pokusić się o ozdobienie wnętrza dodatkami w stylu glamour. Bardzo elegancka będzie tutaj wanna z lwimi nóżkami, umieszczona w centralnym miejscu łazienki. Sprawi nam nieco problemów podczas planowania rozmieszczenia wszystkich sprzętów, ale z pewnością odwdzięczy się swoimi walorami estetycznymi.

W łazience na poddaszu nie zapominajmy o miłych w dotyku i przyjemnych dla oka dodatkach. Wisienką na torcie niech będzie dywanik z długim włosiem, chromowane stojaki na ręczniki oraz papier czy ekstrawaganckie mydelniczki i przybory kosmetyczne. Dobrze dobrane dodatki dodają łazience elegancji.

 

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak urządzić łazienkę na poddaszu?