Izolacja z wełny szklanej

Szacuje się, że aż 25-30% ciepła z domu ucieka przez dach. Dlatego odpowiednie ocieplenie górnych powierzchni naszego lokalu zwiększy komfort i ograniczy rachunki za ogrzewanie.

izolacja z wełny szklanej

Najczęstszą przyczyną utraty ciepła z budynków są tzw. mostki termiczne. Występują one tam, gdzie izolacja nie jest zbyt dokładna. Inne przyczyny wychładzania domów to powiewy zza nieszczelnych drzwi i okien, a także ogólne błędy w wykonaniu izolacji i zastosowanie słabej jakości materiałów. Do ochrony dachów przed warunkami atmosferycznymi chętnie używa się wełny mineralnej. Jest to produkt naturalny, wytwarzany z niektórych rodzajów kamienia. Po raz pierwszy właściwości wełny mineralnej zaobserwowano podczas wybuchu wulkanu na
Hawajach. Część stopionych skał wyrzucanych w powietrze zmieniała się bowiem we włókna.

Przeczytaj także: Co to jest bloker wilgoci i gdzie się sprawdzi?

Powstawanie wełny

Istnieją dwa rodzaje wełny mineralnej: szklana i skalna. Choć są do siebie bardzo podobne, a nawet podlegają tej samej normie, różnią się nieco właściwościami i możliwościami zastosowania. Wełna skalna jest wytwarzana z bazaltu, a wełna szklana – z piasku kwarcowego. Piasek kwarcowy z niewielką domieszką gabra, wapienia i dolomitu topi się w temperaturze 1000° C. Otrzymany surowiec poddaje się procesowi rozwłókniania, a do włókien dodaje się lepiszcze. Pomiędzy włóknami znajduje się powietrze. Może ono stanowić nawet 95% objętości. Ta struktura wpływa na dobrą izolację od dźwięku – fale dźwiękowe między włóknami są tłumione i rozpraszane.

Parametry wełny szklanej

Wełnę szklaną stosujemy w konstrukcjach, gdzie temperatury nie przekraczają 700°C. Powyżej tej bariery wełna może się stopić, ale na szczęście nie będzie rozprzestrzeniać pożaru. Przy paleniu nie wydziela też trującego dymu. Należy jednak zaznaczyć, że ta wysoka wytrzymałość na temperaturę nie dotyczy spoiwa – wynosi ona tylko 250° C. Zatem zwiększona ilość spoiwa wpływa negatywnie na ogólną zdolność do przyjmowania ciepła.

Wełna szklana jest skuteczniejsza od skalnej, jeśli chodzi o izolacyjność ciepła. W sprzedaży jest wełna z najniższym współczynnikiem przewodzenia ciepła 0,03 W/(m·K). Dla porównania – najlepszy wynik wełny skalnej to 0,034 W/(m·K).

Oba rodzaje wełny mineralnej są polecane do izolacji akustycznej i to we wszystkich rodzajach budynków. Wełna szklana jest pod tym względem minimalnie lepsza od skalnej.

Dzięki swojej zdolności kompresji wełna szklana zajmie mniej miejsca w transporcie od wełny skalnej. Dopiero po rozcięciu paczki wełna wraca do oryginalnej objętości. Choć wełna szklana jest bardziej sprężysta, jest też mniej odporna na ściskanie. Przy dużych obciążeniach naszej konstrukcji wybierzmy raczej wełnę skalną, z której można robić płyty o dużej gęstości.

Nasiąkliwość wodą przy krótkotrwałym zanurzeniu wynosi od 0,65 do 1 kg/m² a przy długotrwałym – 1-3 kg/m².

Współczynnik oporu dyfuzyjnego μ wynosi 1,3-1,4.

izolacja z wełny szklanej

Sprawdź także: Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

Oba rodzaje wełny mineralnej są chętnie wykorzystywane w budownictwie z uwagi na ich wielofunkcyjność. Sprawdzą się przy ocieplaniu stropów, podłóg, a także ścian w systemie BSO. Z uwagi na słabsze wytrzymywanie obciążeń wełnę szklaną raczej zastosujemy do ocieplania dachów i wypełniania ubytków. Dzięki swej elastyczności w lepszym stopniu od wełny skalnej dopasuje się wymogów podłoża. Z dobrodziejstw wełny szklanej skorzystamy też, gdy potrzebujemy dobrej izolacji akustycznej.