Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku

Masz nieużywany strych? Ocieplenie go, wydaje Ci się dobrym rozwiązaniem, ale nigdy wcześniej tego nie robiłeś i obawiasz się o efekt swojej pracy? Bądź spokojny. Izolacja strychu jest jedną z tych czynności remontowych, które z powodzeniem wykonasz bez potrzeby zatrudniania fachowca. Szczególnie przy użyciu waty szklanej - jest ona trwała i łatwa w montażu. Podpowiemy Ci krok po kroku jak ocieplić strych.

Jak ocieplić strych

Zanim przystąpisz do pracy — potrzebne narzędzia

Poprzez ocieplenie strychu ograniczasz stratę ciepła. To z kolei przekłada się na zmniejszenie zużycia energii, potrzebnej do ogrzania domu. Można więc powiedzieć, że izolacja poddasza jest inwestycją w oszczędność. Zyskuje na tym zarówno Twój portfel jak i środowisko.

Nim przystąpisz do ocieplania, przygotuj sobie wszystkie potrzebne narzędzia i produkty. Tak, byś miał je pod ręką i nie musiał przerywać pracy.

Potrzebne będą Ci:

 • rękawiczki,

 • szczotka druciana,

 • nożyczki,

 • pistolet do kartusza z klejem,

 • nóż,

 • łata murarska,

 • nóż do cięcia waty szklanej

 • drewniana deska

 • wiatroszczelna membrana,

 • taśma mocująca do membrany,

 • klej,

 • oraz wata szklana w rulonie.

Do pracy włóż luźne ubranie z długimi rękawami i nogawkami, a na dłonie nałóż rękawiczki.

 

Jak ocieplić strych

Krok pierwszy: układanie membrany

Ocieplenie strychu rozpocznij od wyczyszczenia ścian - szczególnie jeśli są surowe. Szoruj je drucianą szczotką do wysokości około dziesięciu centymetrów. Powstałe zabrudzenia zamieć.

Następnie połóż na podłodze strychu rolkę z membraną i rozwiń jej pierwszy pas. Ułóż go tak, by na ścianę zachodził jej dziesięciocentymetrowy kawałek. Następnie rozwiń membranę, aż do sąsiedniej ściany i ponownie zostaw dziesięciocentymetrowy nadmiar produktu. Pas odetnij od rolki nożyczkami (kieruj się oznaczeniami na folii). Pamiętaj, by w narożnikach odpowiednio zagiąć membranę.

Kolejne pasy membrany rozwijaj w ten sam sposób – z zachowaniem dziesięciu centymetrów nakładki na ścianie. Poszczególne części folii układaj tak, by ich brzegi nachodziły na siebie szerokością około dziesięciu centymetrów (również skorzystaj z oznaczeń na produkcie). W taki sposób pokryj membraną całą powierzchnię poddasza. Gotowe? Teraz czas na klejenie.

Krok drugi: przyklejanie membrany

Pasy połącz taśmą mocującą, w miejscu, w którym nachodzą na siebie. By uszczelnienie było dokładne kontroluj, czy nie powstały zgięcia i pęcherzyki powietrza. Taśmę wygładź dłonią, by dokładnie przylegała do folii.

Klejenie membrany do ściany rozpocznij od nałożenia spoiwa w jej narożnikach. Wyciśnij pasek kleju w zgięcie folii i mocno ściśnij. Następnie nałóż klej wzdłuż ściany, na około pięciu centymetrach jej wysokości. Przyklej membranę do powierzchni i dokładnie ją wygładź. Folia musi przylegać idealnie – bez pęcherzyków powietrza i zgięć w miejscu podklejenia. Pamiętaj, że uszczelnienie będzie efektywne tylko wtedy, gdy linia nakładanego produktu nie zostanie przerwana.

Jak ocieplić strych

Krok trzeci: wata na dach

Ocieplenie strychu jest już w połowie gotowe. Teraz czas położyć materace waty szklanej.

Krawędź opakowania z produktem rozetnij nożem wzdłuż rulonu. Podczas rozwijania rolki uważaj, by nie odwinąć również papieru pakowego, zabezpieczającego materiał. Następnie roztrzep materac waty szklanej (przywrócisz mu tym samym pełnię objętości) i zdejmij opakowanie.

Watę ułóż równo przy ścianie. Jeśli do drugiego końca strychu zostało trochę wolnej przestrzeni, dopasuj i dotnij odpowiedni fragment materaca. Jak to zrobić? Najpierw dokładnie wymierz powstałą lukę. Później rozłóż kolejny materac waty szklanej (stroną zabezpieczoną do góry), a pod jego spód, w miejscu cięcia, wsuń drewnianą płytę. W ten sposób zabezpieczysz membranę ułożoną na podłodze.

Teraz przenieś wymiar na materac i przyłóż łatę murarską. Korzystaj przy tym z pomocnych oznaczeń na folii. Kolanem przytrzymaj łatę w miejscu i tnij materac specjalnym nożem (wzdłuż łaty). Na koniec przetnij ostatnie włókna przesuwając nóż pod materacem.

Przycięty kawałek maty ułóż przy krawędzi poprzedniego materaca. Pamiętaj, że wata do ocieplenia musi być położona równo. Zachowanie ciągłości warstwy izolującej jest bardzo ważne, dlatego nie zostawiaj wolnych przestrzeni na powierzchni strychu. Pamiętając o tym, pokryj watą szklaną całą powierzchnię poddasza.

Ocieplenie strychu - układanie drugiej warstwy

Jeżeli chcesz podnieść wytrzymałości termiczną aktualnego ocieplenia, nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć drugą warstwę waty szklanej. Wybierz wtedy materiał bez papieru pakowego i ułóż kolejną warstwę waty równolegle na pierwszej części izolacji. Uważaj, by nie chodzić po już ułożonym materiale.

Wiesz już jak ocieplić strych samodzielnie. To nie musi być skomplikowane, jeśli podejdziesz do tego mądrze i dobrze się do tego przygotujesz.