LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Piwonie – najbardziej efektowne rośliny ogrodowe

Peonia (piwonia) dzieli się na dwa gatunki roślin: mrozoodporne krzewy oraz byliny o zgrubiałych korzeniach. Elementem charakterystycznym piwonii są złożone liście, które u niektórych gatunków przebarwiają się jesienią na żółto i czerwono. Piwonie to preludium lata, cieszmy się zatem ich widokiem, ponieważ tak urzekających kwiatów nie zobaczymy przez resztę roku.

Piwonie – najbardziej efektowne rośliny ogrodowe

Duże i piękne

Piwonie bylinowe mogą osiągać wysokość nawet 100 cm, z kolei odmiana krzewiasta do 200 cm. Są do tego bardzo okazałe, dzięki czemu nadają się idealnie do przydomowych ogrodów i tarasów.

Przeczytaj także: Choroby i szkodniki lilii ogrodowych – jak z nimi walczyć?

Pielęgnacja peonii

Rośliny te najszybciej rosną na bardzo żyznej glebie, najlepiej gliniasto-piaszczystej. Podczas sadzenia zwróćmy uwagę, by pąki kwiatów znalazły się tuż pod ziemią. Jednocześnie dobrze precyzyjnie wybrać miejsce, w którym planujemy, by znalazły się, ponieważ z reguły źle znoszą późniejsze przesadzanie. Zimują na świeżym powietrzu, wystarczy przykryć je liśćmi lub słomiastym obornikiem. Każdej jesieni pamiętać należy o usunięciu obumarłych liści oraz kwiatów. Piwonie podlewamy stosunkowo rzadko, w suche i upalne dni nawet co 10 dni.

Zachwycające odmiany – piwonia chińska, piwonia krzewiasta

Ta pierwsza rośnie dziko w Chinach oraz na Syberii. Może osiągać nawet metr wysokości, a wiosną z wierzchołków jej pędów wyrastają pąki o wielkości piłeczki pingpongowej, po czym w ciągu kilku godzin rozwijają się w kwiaty o średnicy 10-15 cm. Kwiaty tej rośliny przybierają różne formy – pojedyncze, półpełne lub składające się z samych jednakowo długich płatków.

Piwonia krzewiasta, zwana też drzewiastą, posiada bardzo duże kwiaty, nawet do 25 cm średnicy. Ma przeróżne barwy – oprócz różnorodnych odcieni purpury, różu i bieli są też żółte, pomarańczowe, niebieskie.

Zobacz też: Mieczyki — jak je uprawiać?    

Piwonie – najbardziej efektowne rośliny ogrodowe

Sadzenie piwonii

Tę roślinę najlepiej jest sadzić we wrześniu. Jeśli zasadzimy ją wiosną, będzie wymagała od nas wzmożonej pielęgnacji. Piwonie lubią słońce – im więcej go dostarczymy, tym będą piękniejsze, dlatego do miejsca ich posadzenia słońce powinno mieć stały dostęp.

Pod nasze piwonie kopiemy duży dołek, który umożliwi swobodne rozłożenie korzeni na dnie. Dobry drenaż zapewnimy, umieszczając na spodzie dziesięciocentymetrową warstwę żwirku. Przed zasadzeniem przygotujmy również ziemię do zasypania korzeni, która będzie się składała w równych częściach z ziemi liściowej, torfu, piasku i starego kompostu.

Piwonia lubi nawozy organiczne, takie jak kompost czy dobrze rozłożony obornik (świeży może jej zaszkodzić). Możemy również stosować gotowy nawóz dla kwiatów wieloletnich do uprawy gruntowej. Piwonie należy nawozić nawet do momentu zakwitnięcia.