Produkty

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze pelargonie pięknie prezentowały się przez cały sezon, zadbajmy o ich właściwe nawożenie. Poniżej prezentujemy szereg wskazówek, które ułatwią nam wybranie właściwego preparatu oraz jego dozowanie w taki sposób, by nie zaszkodzić roślinom.

Jakich składników nie może zabraknąć w nawozie do pelargonii?

Kupując nawóz do pelargonii, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, ile azotu znajduje się w jego składzie. Nadmiar tego składnika może pobudzić do wzrostu części zielone rośliny. Niestety w efekcie tego kwitnienie stanie się słabsze – roślina będzie więc pięknie rozkrzewiona, lecz jej kwiaty staną się słabe i niewielkie. Na kwitnienie i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego pelargonii wpływa z kolei fosfor – warto więc, by w składzie nawozu do roślin balkonowych znajdował się w dość dużym stężeniu. Korzystna dla tych roślin jest również duża zawartość potasu. Zastosowanie tego składnika sprawi, że roślina będzie się lepiej krzewić.

Porada eksperta

Stosując nawozy z wyższą zawartością składników pokarmowych, szybciej zyskamy pożądany efekt. Są one jednak mniej bezpieczne, gdyż łatwo o przenawożenie – nawet biorąc pod uwagę to, że należy je rozcieńczyć w dużej ilości wody.

W przypadku pelargonii warto zaopatrzyć się w 2 albo nawet 3 nawozy. Preparat azotowy sprawdzi się wiosną, gdy chcemy, aby roślina szybko się rozrosła. Później z kolei użyjmy nawozu potasowo-fosforowego, aby wspomóc ich kwitnienie.

Nawożenie pelargonii – jak często?

Pelargonie to rośliny, które wymagają regularnego nawożenia przez cały sezon. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce już podczas sadzenia pelargonii, czyli w połowie maja. Najlepiej sprawdzi się tutaj nawóz granulowany. Nawożenie płynne warto rozpocząć ok 2 tygodnie po ich zasadzeniu – wtedy rośliny powinny już być dobrze ukorzenione, dlatego też nie będą mieć trudności z wchłonięciem preparatu. Pelargonie najlepiej jest nawozić podczas porannego lub wieczornego podlewania. Starajmy się nie robić tego w południe, gdyż chłodna woda w połączeniu z silnie nagrzaną glebą mogłaby zaszkodzić roślinom.

Uważajmy jednak na to, by nie przenawozić pelargonii. Nawóz w płynie stosowany częściej niż raz na 2-4 tygodnie może doprowadzić do zasolenia gleby i wypłukania z niej substancji odżywczych. Podobny efekt uzyskamy, jeśli nie rozcieńczymy go w odpowiedniej ilości wody zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Więcej informacji na temat tego, jak walczyć ze słoną glebą, znajdziemy w tym artykule.

Naturalne nawozy do pelargonii

Pelargonie można również odżywiać przy użyciu naturalnych nawozów, pozbawionych sztucznej chemii. Należą do nich chociażby nawozy hummusowe czy też gnojówki z pokrzywy lub skrzypu. Wykorzystując tego rodzaju preparaty nie tylko przysłużymy się roślinom, lecz również poprawimy właściwości samej gleby – stanie się ona bardziej przepuszczalna i żyzna. W ten sposób możemy również ograniczyć ryzyko zaatakowania roślin przez grzyby i szkodniki. Co więcej, stosowanie nawozów pozbawionych chemii w zasadzie uniemożliwia przenawożenie – środki te są zatem całkowicie bezpieczne dla pelargonii.

Koniecznie pamiętajmy o tym, że nieprawidłowe nawożenie pelargonii może doprowadzić do tego, że przestanie kwitnąć. O innych przyczynach zaniku kwiatów u tej rośliny możemy przeczytać tutaj.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Przepisy na domowe nawozy do roślin balkonowych

Przepisy na domowe nawozy do roślin balkonowych
By rośliny balkonowe były piękne i zdrowe, nie trzeba korzystać wyłącznie z gotowych nawozów. Równie dobrze możemy wykonać je sami, wpły...
Czytaj więcej

Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać

Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać
Pelargonia może stać się prawdziwą ozdobą naszego balkonu czy ogrodu. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy bujnie rozkwitnie drobnymi, barwnymi kwiatami...
Czytaj więcej

Rodzaje i właściwości nawozów organicznych

Rodzaje i właściwości nawozów organicznych
Żeby móc cieszyć się smacznymi, a przy tym zdrowymi płodami z naszego ogrodu lub działki, warto stosować nawozy. Są nimi substancje organiczne wytworz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii