Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze pelargonie pięknie prezentowały się przez cały sezon, zadbajmy o ich właściwe nawożenie. Poniżej prezentujemy szereg wskazówek, które ułatwią nam wybranie właściwego preparatu oraz jego dozowanie w taki sposób, by nie zaszkodzić roślinom.

Jakich składników nie może zabraknąć w nawozie do pelargonii?

Kupując nawóz do pelargonii, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, ile azotu znajduje się w jego składzie. Nadmiar tego składnika może pobudzić do wzrostu części zielone rośliny. Niestety w efekcie tego kwitnienie stanie się słabsze – roślina będzie więc pięknie rozkrzewiona, lecz jej kwiaty staną się słabe i niewielkie. Na kwitnienie i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego pelargonii wpływa z kolei fosfor – warto więc, by w składzie nawozu do roślin balkonowych znajdował się w dość dużym stężeniu. Korzystna dla tych roślin jest również duża zawartość potasu. Zastosowanie tego składnika sprawi, że roślina będzie się lepiej krzewić.

Porada eksperta

Stosując nawozy z wyższą zawartością składników pokarmowych, szybciej zyskamy pożądany efekt. Są one jednak mniej bezpieczne, gdyż łatwo o przenawożenie – nawet biorąc pod uwagę to, że należy je rozcieńczyć w dużej ilości wody.

W przypadku pelargonii warto zaopatrzyć się w 2 albo nawet 3 nawozy. Preparat azotowy sprawdzi się wiosną, gdy chcemy, aby roślina szybko się rozrosła. Później z kolei użyjmy nawozu potasowo-fosforowego, aby wspomóc ich kwitnienie.

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Nawożenie pelargonii – jak często?

Pelargonie to rośliny, które wymagają regularnego nawożenia przez cały sezon. Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce już podczas sadzenia pelargonii, czyli w połowiemaja. Najlepiej sprawdzi się tutaj nawóz granulowany. Nawożenie płynne warto rozpocząć ok 2 tygodnie po ich zasadzeniu – wtedy rośliny powinny już być dobrze ukorzenione, dlatego też nie będą mieć trudności z wchłonięciem preparatu. Pelargonie najlepiej jest nawozić podczas porannego lub wieczornego podlewania. Starajmy się nie robić tego w południe, gdyż chłodna woda w połączeniu z silnie nagrzaną glebą mogłaby zaszkodzić roślinom.

Zobacz też: Pelargonia nie kwitnie – przyczyny i jak temu zapobiegać

Uważajmy jednak na to, by nie przenawozić pelargonii. Nawóz w płynie stosowany częściej niż raz na 2-4 tygodnie może doprowadzić do zasolenia gleby i wypłukania z niej substancji odżywczych. Podobny efekt uzyskamy, jeśli nie rozcieńczymy go w odpowiedniej ilości wody zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu. Więcej informacji na temat tego, jak walczyć ze słoną glebą, znajdziemy w tym artykule.

Naturalne nawozy do pelargonii

Pelargonie można również odżywiać przy użyciu naturalnych nawozów, pozbawionych sztucznej chemii. Należą do nich chociażby nawozy hummusowe czy też gnojówki z pokrzywy lub skrzypu. Wykorzystując tego rodzaju preparaty nie tylko przysłużymy się roślinom, lecz również poprawimy właściwości samej gleby – stanie się ona bardziej przepuszczalna i żyzna. W ten sposób możemy również ograniczyć ryzyko zaatakowania roślin przez grzyby i szkodniki. Co więcej, stosowanie nawozów pozbawionych chemii w zasadzie uniemożliwia przenawożenie – środki te są zatem całkowicie bezpieczne dla pelargonii.

Dowiedz się: Jakie szkodniki atakują rośliny cebulowe?

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o nawożeniu pelargonii

Koniecznie pamiętajmy o tym, że nieprawidłowe nawożenie pelargonii może doprowadzić do tego, że przestanie kwitnąć. O innych przyczynach zaniku kwiatów u tej rośliny możemy przeczytać tutaj.