Produkty

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik

Podczas naszego wakacyjnego wypoczynku roślinom może poważnie zaszkodzić nadmiar słońca, brak wody lub zbyt obfite podlanie. Jeżeli przed urlopem nie zatroszczymy się odpowiednio o naszą domową zieleń, to po powrocie może nas czekać niemiła niespodzianka. Jakie są sprawdzone sposoby na to, by uchronić rośliny podczas naszej nieobecności?

jak zadbać o rośliny w czasie urlopuProblem znika w momencie, gdy możemy liczyć na zaufanego sąsiada lub dobrego przyjaciela. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas najczęstszym błędem właścicieli roślin jest podlewanie na zapas. W nasłonecznionym pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, woda wyparuje w ciągu kilku dni. Z kolei jej duży zapas w podstawce po 3-4 dniach może sprawić, że korzenie kwiatów zaczną gnić. 

Hydrożele i odżywki 

Zadanie jest ułatwione, jeśli w czasie sadzenia kwiatów wykorzystaliśmy specjalne hydrożele, odżywki lub tabletki nawozowe z mineralnym stabilizatorem wilgoci. Tego typu środki pełnią funkcję magazynów wody – w miarę wysychania podłoża kryształki (stosuje się zwykle od 0,5 do 2 gram na litr podłoża) stopniowo oddają wodę roślinom, zapewniając kwiatom zapas wilgoci wystarczający na ok. 7 dni. To nawet dwa razy dłużej niż w przypadku zwykłego podlewania.  

Domowe sposoby 

Przed wyjazdem ważne jest odpowiednie ustawienie donic z kwiatami – należy je umieścić z dala od nasłonecznionych parapetów, najlepiej w miejscu ocienionym i z dobrą wentylacją. Zwykle nadaje się do tego kuchnia lub łazienka. Kwiaty najlepiej ustawić w grupie, w odległości ok. 5-10 centymetrów od siebie – parująca ze zroszonych liści woda wytworzy swoisty mikroklimat i spowolni wysychanie. Aby ograniczyć nadmierne parowanie dodatkowo na powierzchni możemy ułożyć warstwę kory lub drobnych kamyków. Doniczki z drenażem można również wstawić do naczynia z wodą (lub np. do wanny).  

Uwaga! Poziom wody nie powinien sięgać ponad warstwę drenażu w doniczce – w innym wypadku korzenie mogą gnić. Inną domową metodą jest wciśnięcie w podłoże butelki z wodą odwróconej do góry dnem. Ważne jest, aby konstrukcja była stabilna, a nakrętka niezbyt mocno dokręcona.  

Automatyczne podlewanie 

Najwygodniejszą i najefektywniejszą metodą jest instalacja tzw. automatycznej konewki, która zapewnia samoczynne podlewanie nawet 36 roślin. Tego rodzaju system nawadniania kropelkowego posiada m.in. regulator ciśnienia wraz z filtrem, specjalną pompę i transformator z włącznikiem czasowym – dawka wody wypuszczana jest np. raz dziennie na 1 minutę.

Woda trafia tam, gdzie trzeba dzięki sieci rurek, rozdzielników i przewodów nawadniających. W zależności od zapotrzebowania rośliny na wodę możemy również dobrać rodzaj dozownika (np. od 15 ml do 60 ml na minutę). Urządzenie czerpie wodę bezpośrednio z kranu lub – za pomocą pompki – z pojemnika. Ważne jest, aby całą instalację przetestować np. montując ją dzień przed wyjazdem – dzięki temu sprawdzimy, czy zraszacze działają prawidłowo, a rurki nie są zatkane.

System zadziała również w przypadku roślin balkonowych. Aby zabezpieczyć je przed nagłymi ulewami – można ustawić je na podwyższeniu, tak aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać otworami w donicach. Lekkie pojemniki dodatkowo można obciążyć kamieniem, zaś wysokie łodygi i pędy narażone na połamanie w czasie silnych podmuchów wiatru – przyciąć lub przywiązać do balustrady.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak wybrać zraszacz ze względu na wielkość ogrodu?

Jak wybrać zraszacz ze względu na wielkość ogrodu?
Codzienne nawodnianie terenu zielonego będzie znacznie łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na rozmieszczenie zraszaczy. W zależności od wielkości naszej...
Czytaj więcej

Zraszacz czy linia kroplująca – co wybrać?

Zraszacz czy linia kroplująca – co wybrać?
Prace ogrodowe w większości polegają na zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości wody do wzrostu. O ile w niewielkim warzywniku czy na pojedynczej rab...
Czytaj więcej

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?
Podlewanie jest jedną z podstawowych czynności, jakie wykonujemy podczas prac ogrodowych. Aby jednak dostarczanie wody korzystnie wpływało na rozwój r...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.07.2016
O, a ja siostrę goniłam do kwiatów :)
04.04.2016
O, świetne porady! Nie wiedziałam, że są takie sposoby, w sumie, a wolałabym uniknąć dawania komuś kluczy i proszenia, żeby przyjeżdzał i podlewał w czasie mojego urlopu.

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik