Produkty

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik

Podczas naszego wakacyjnego wypoczynku roślinom może poważnie zaszkodzić nadmiar słońca, brak wody lub zbyt obfite podlanie. Jeżeli przed urlopem nie zatroszczymy się odpowiednio o naszą domową zieleń, to po powrocie może nas czekać niemiła niespodzianka. Jakie są sprawdzone sposoby na to, by uchronić rośliny podczas naszej nieobecności?

jak zadbać o rośliny w czasie urlopuProblem znika w momencie, gdy możemy liczyć na zaufanego sąsiada lub dobrego przyjaciela. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wówczas najczęstszym błędem właścicieli roślin jest podlewanie na zapas. W nasłonecznionym pomieszczeniu, w którym temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, woda wyparuje w ciągu kilku dni. Z kolei jej duży zapas w podstawce po 3-4 dniach może sprawić, że korzenie kwiatów zaczną gnić. 

Hydrożele i odżywki 

Zadanie jest ułatwione, jeśli w czasie sadzenia kwiatów wykorzystaliśmy specjalne hydrożele, odżywki lub tabletki nawozowe z mineralnym stabilizatorem wilgoci. Tego typu środki pełnią funkcję magazynów wody – w miarę wysychania podłoża kryształki (stosuje się zwykle od 0,5 do 2 gram na litr podłoża) stopniowo oddają wodę roślinom, zapewniając kwiatom zapas wilgoci wystarczający na ok. 7 dni. To nawet dwa razy dłużej niż w przypadku zwykłego podlewania.  

Domowe sposoby 

Przed wyjazdem ważne jest odpowiednie ustawienie donic z kwiatami – należy je umieścić z dala od nasłonecznionych parapetów, najlepiej w miejscu ocienionym i z dobrą wentylacją. Zwykle nadaje się do tego kuchnia lub łazienka. Kwiaty najlepiej ustawić w grupie, w odległości ok. 5-10 centymetrów od siebie – parująca ze zroszonych liści woda wytworzy swoisty mikroklimat i spowolni wysychanie. Aby ograniczyć nadmierne parowanie dodatkowo na powierzchni możemy ułożyć warstwę kory lub drobnych kamyków. Doniczki z drenażem można również wstawić do naczynia z wodą (lub np. do wanny).  

Uwaga! Poziom wody nie powinien sięgać ponad warstwę drenażu w doniczce – w innym wypadku korzenie mogą gnić. Inną domową metodą jest wciśnięcie w podłoże butelki z wodą odwróconej do góry dnem. Ważne jest, aby konstrukcja była stabilna, a nakrętka niezbyt mocno dokręcona.  

Automatyczne podlewanie 

Najwygodniejszą i najefektywniejszą metodą jest instalacja tzw. automatycznej konewki, która zapewnia samoczynne podlewanie nawet 36 roślin. Tego rodzaju system nawadniania kropelkowego posiada m.in. regulator ciśnienia wraz z filtrem, specjalną pompę i transformator z włącznikiem czasowym – dawka wody wypuszczana jest np. raz dziennie na 1 minutę.

Woda trafia tam, gdzie trzeba dzięki sieci rurek, rozdzielników i przewodów nawadniających. W zależności od zapotrzebowania rośliny na wodę możemy również dobrać rodzaj dozownika (np. od 15 ml do 60 ml na minutę). Urządzenie czerpie wodę bezpośrednio z kranu lub – za pomocą pompki – z pojemnika. Ważne jest, aby całą instalację przetestować np. montując ją dzień przed wyjazdem – dzięki temu sprawdzimy, czy zraszacze działają prawidłowo, a rurki nie są zatkane.

System zadziała również w przypadku roślin balkonowych. Aby zabezpieczyć je przed nagłymi ulewami – można ustawić je na podwyższeniu, tak aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać otworami w donicach. Lekkie pojemniki dodatkowo można obciążyć kamieniem, zaś wysokie łodygi i pędy narażone na połamanie w czasie silnych podmuchów wiatru – przyciąć lub przywiązać do balustrady.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać? Podpowiadamy
Gdy w ogrodzie coraz częściej pojawia się słońce, trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Jaki zraszacz do ogrodu sprawdzi się najlepiej? W ty...
Czytaj więcej

Zraszacz czy linia kroplująca – co wybrać?

Zraszacz czy linia kroplująca – co wybrać?
Prace ogrodowe w większości polegają na zapewnieniu roślinom odpowiedniej ilości wody do wzrostu. O ile w niewielkim warzywniku czy na pojedynczej rab...
Czytaj więcej

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?

Nawadnianie ogrodu – jak podlewać wybrane gatunki roślin?
Podlewanie jest jedną z podstawowych czynności, jakie wykonujemy podczas prac ogrodowych. Aby jednak dostarczanie wody korzystnie wpływało na rozwój r...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.07.2016
O, a ja siostrę goniłam do kwiatów :)
04.04.2016
O, świetne porady! Nie wiedziałam, że są takie sposoby, w sumie, a wolałabym uniknąć dawania komuś kluczy i proszenia, żeby przyjeżdzał i podlewał w czasie mojego urlopu.

Ocena i komentarz dla:

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu – poradnik