LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym w roli oświetlenia zdecydowanie królują plafony i kinkiety. Umożliwiają zbudowanie przytulnej atmosfery, nie rażą intensywnym światłem i można je z łatwością dopasować do każdego wnętrza. Jak więc wykorzystać tego typu lampy, aby oświetlenie łazienki było możliwie najbardziej wydajne i stylowe?

Plafony do łazienki – dlaczego tak świetnie sprawdzają się jako górne oświetlenie?

Wybierając lampy do łazienki, najczęściej jako główne źródło światła wykorzystuje się plafony. Skąd wzięła się ich popularność? W plafonie żarówka umieszczona jest pod kloszem, który całkowicie ją osłania, a więc nie razi użytkowników łazienki. Inne zalety tego typu lamp to:

  • Klosz bardzo skutecznie i równomiernie rozprasza światło,

  • Świetnie sprawdzają się w łazienkach o niskim suficie lub z sufitem podwieszanym, 

  • Bardzo dobre rozwiązania do bezpośredniego oświetlania wanny czy prysznica.

Kinkiety do łazienki – skąd wzięła się ich popularność?

kinkiet lazienkowy boswellKinkiety w łazience mają za zadanie doświetlać przestrzeń, najczęściej w pobliżu lustra. Dzięki temu możliwe jest wygodne i skuteczne przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Alternatywnie można użyć także do zastosowania w łazience bardziej nastrojowego światła na czas kąpieli (więcej na ten temat w dalszej części artykułu). Kinkiety do łazienki ułatwiają więc wykonywanie makijażu, golenie brody itp. Jakie są pozostałe zalety używania kinkietów w łazience?

  • Stanowią świetny element dekoracyjny, który umożliwia zróżnicować oświetlenie łazienki czy podkreślenie elementów wystroju,

  • Sprawdzają się w małych, osobnych toaletach (np. w mieszkaniach w bloku).

  • Są pomocne, gdy chce się uzyskać delikatne światło przykładowo stosowane w nocy.

Jaki typ żarówek zastosować w łazience? 

Temperatura barwowa światła umożliwia budowanie odpowiedniego nastroju, który w szczególności istotny jest w łazience. Jednocześnie dzięki niej można stworzyć takie źródło światła, które ułatwi wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych. Poniżej można znaleźć kilka przydatnych wskazówek, które podpowiedzą, jaką temperaturę barwową powinny mieć lampy do łazienki:

  • Żarówki chłodne – te sprawdzają się najlepiej jako główne źródło światła, w ciągu dnia, gdy przykładowo konieczne jest sprzątnięcie łazienki. Są bardziej pobudzające, więc przydają się także podczas porannego prysznica. Zapewniają także lepsze oświetlenie twarzy, więc stosuje się je w kinkietach do łazienki zamontowanych wokół lustra.

  • Żarówki ciepłe – te budują bardziej przytulny nastrój i działają kojąco. Można dzięki nim tworzyć odpowiednią atmosferę podczas wyciszającej, relaksującej kąpieli. Warto więc je stosować w kinkietach czy plafonach jako alternatywę dla chłodniejszego, roboczego źródła światła. 

Inspirujące pomysły i wskazówki na urządzenie łazienki plafonami i kinkietami

Szczególnie ważną kwestią podczas wybierania kinkietów i plafonów do łazienki jest sprawdzenie stopnia ochrony IP poszczególnych modeli. Informuje on o tym, na ile dane lampy do łazienki są odporne na działanie wilgoci, co przesądzi o tym, czy dane źródło światła sprawdzi się w tego typu pomieszczeniu. Na suficie wystarczą plafony o mniejszej odporności, natomiast w pobliżu prysznica itp. warto instalować urządzenia o wzmożonej szczelności.

plafony w lazienceWśród plafonów i kinkietów można wybierać przeróżne warianty, tak aby dopasować je do wnętrz klasycznych, nowoczesnych, minimalistycznych czy rustykalnych. Lampy do łazienki z metalowymi wykończeniami dobrze prezentują się w modernistycznych pomieszczeniach. W takie aranżacja świetnie wkomponują się także plafony o geometrycznych kształtach. W minimalistycznych łazienkach można zastosować plafon, który wprowadzony w podwieszany sufit zrówna się z jego powierzchnią, niemal w ogóle nie rzucając się w oczy. 

Plafony ze świetlówkami umieszczonymi na ruchomych głowicach umożliwiają bardzo efektywne gospodarowanie dostępnym światłem. Można więc ukierunkować wiązkę tak, aby doświetlać różne strefy łazienki. Co więcej, taki sposób oświetlania pozwala wizualnie podzielić przestrzeń łazienki na poszczególne jej strefy, gdy wewnątrz przykładowo znajduje się toaleta, pralka i wanna (a więc podział na strefę do higieny, pielęgnacji i prania). 

Wśród kinkietów w nowoczesnych łazienkach królują ostatnio te wyglądające jak pojedyncza listwa LED. Takie źródło światła nie rzuca się w oczy i świetnie komponuje się z minimalistycznymi pomieszczeniami. Świetnym wyborem są także te modele, które wykorzystują chromowane elementy. Ciekawym uzupełnieniem łazienki w stylu glamour będą kinkiety z różnymi połyskliwymi zdobieniami.  

Niezależnie od tego, w jakim stylu utrzymane jest wnętrze, warto bawić się oświetleniem do łazienki i pamiętać, że kinkiet i plafon może być nie tylko funkcjonalny, ale również stanowić ozdobę sam w sobie.