Produkty

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym królują kinkiety i plafony. Pozwalają budować przytulną atmosferę, nie rażą intensywnym światłem i można je łatwo dopasować do wnętrza. Jak więc wykorzystać te lampy, aby służyły jak najlepiej i spełniały swoje zadanie w efektywny sposób?

gorne oswietlenie lazienkiGórne oświetlenie – plafony w natarciu!

Dlaczego plafon jest dobrym wyborem jako główne oświetlenia łazienki? Przede wszystkim dlatego, że znajdująca się pod kloszem żarówka jest całkowicie osłonięta, a zatem nie będzie raziła przebywających w pomieszczeniu osób, lecz równomiernie rozproszy światło po wnętrzu. Dodatkowo plafony to idealny wybór do łazienek o niskim suficie lub pomieszczeń, w którym zastosowano sufit podwieszany. Tego typu lampa nie będzie znacząco odstawała od podłoża, na którym zostanie zamontowana, a zatem nie będzie przeszkadzała użytkownikom łazienki – inaczej mogłoby być, gdyby nad głowami zamontować wiszący żyrandol. Dodatkowo plafon świetnie sprawdzi się również w roli oświetlenia bezpośrednio nad wanną czy kabiną prysznicową, tworząc odpowiednie warunki do wykonywania precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Porada eksperta

Wybierając żarówki do plafonów i kinkietów, zdecydujmy się na modele emitujące światło o zimnym zabarwieniu – będzie ono zbliżone do światła dziennego, a zatem nie tylko pozwoli nam widzieć się w najbliższych rzeczywistości kolorach, ale również doda nam energii i pobudzi do życia, szczególnie o poranku.

kinkiet lazienkowy boswellKinkiety – niezbędne przy lustrze!

Rola kinkietów w łazience od lat jest ta sama. Jeden nad, lub częściej dwa po bokach, kinkiety są mocowane przy lustrze, gdzie mają skutecznie oświetlić twarz w czasie wykonywania makijażu czy usuwania zarostu. Do tego jednak nie ogranicza się ich rola – już dawno zauważono, że oświetlenie pełni niezwykle ważną funkcję dekoracyjną, dlatego kinkiety dobierane są w taki sposób, aby pasowały do wystroju otoczenia i stylistyki lustra. Gdzie jeszcze możemy wykorzystać kinkiet? Świetnie sprawdzi się bezpośrednio przy toalecie. Możemy w nim zastosować żarówkę o ciepłej barwie i niezbyt intensywnym świetle – takie oświetlenie idealnie spełni swoją funkcję w środku nocy, gdy będziemy musieli skorzystać z WC, a będziemy chcieli uniknąć rażącego światła, które mogłoby nas rozbudzić.

plafony w laziencePlafony i kinkiety przystosowane do użytku w łazienkach

Szczególnie ważną kwestią podczas wybierania kinkietów i plafonów do łazienek jest sprawdzenie stopnia ochrony IP poszczególnych modeli. IP, czyli poziom ochrony przed wilgocią i zachlapaniem, zapewniany przez obudowę urządzenia będzie oznaczony liczbami, które zadecydują o tym, czy dana lampa sprawdzi się w naszej łazience. W zależności od umiejscowienia kinkietu czy plafonu potrzebne nam będą różne modele. Na sufit wystarczające będą plafony z oznaczeniem IP21, które są zabezpieczone przed skraplającą się na suficie parą wodną. Kinkiety na ścianach wymagają już jednak wyższej ochrony, np. IP44. Jeśli natomiast chcemy używać światła w bezpośrednim kontakcie z wilgocią – obok wanny czy pod prysznicem – wówczas niezbędny jest zakup lamp o oznaczeniu IP67 lub IP68. Dzięki nim zyskamy pewność, że korzystanie z tych urządzeń jest całkowicie bezpieczne dla nas i naszych bliskich.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Strefy ochronne w łazienkach - pamiętaj o nich przy wyborze oświetlenia!

Strefy ochronne w łazienkach - pamiętaj o nich przy wyborze oświetlenia!
Lampy w łazience muszą idealnie współgrać z układem wyposażenia. To ważne ze względu na funkcjonalność i odbiór pomieszczenia, ale też b...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Oświetlenie LED w łazience – przegląd technologii i opraw

Oświetlenie LED w łazience – przegląd technologii i opraw
Diody LED to obecnie najciekawsza i najlepiej rozwijająca się technologia w świecie oświetleniowym. Wykorzystujemy je już nie tylko w roli kolorowych ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Plafony i kinkiety – jak wykorzystać je w łazience?