Produkty

Jak oświetlić łazienkę?

Jak oświetlić łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem, od którego powinniśmy wymagać możliwie wysokiej funkcjonalności i estetyki, a zarazem pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Duży wpływ na wszystkie te aspekty ma właściwie zaprojektowane oświetlenie. Podpowiadamy, jak je odpowiednio zaplanować – oto co warto wiedzieć o wyborze oświetlenia łazienkowego, jego rozmieszczeniu oraz zastosowaniu.

Źródło światła

Stając przed wyborem źródła oświetlającego naszą łazienkę, decydujemy zarówno o jego formie wizualnej, jak i o tym, co zostanie zamknięte w obudowie, czyli o konkretnym rodzaju energii. W pierwszym z aspektów możemy postawić na plafony, kinkiety lub oprawy. Plafony to lampy, które wykorzystujemy jako formę oświetlenia ogólnego, znajdującego się w centralnej części pomieszczenia. Kinkiety łazienkowe doskonale sprawdzają się z kolei w roli oświetlenia miejscowego, umieszczanego na powierzchni ścian. Oprawy zaś mogą występować zarówno w postaci niewielkich i pojedynczych oczek, jak i w formie sporych rozmiarów lamp – są najbardziej uniwersalne, ponieważ służą i jako oświetlenie punktowe oraz dekoracyjne, i jako oświetlenie ogólne.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaj energii, w pomieszczeniach łazienkowych mogą być wykorzystane żarówki tradycyjne lub halogenowe oraz świetlówki kompaktowe, a także diody LED, służące głównie jako źródło oświetlenia punktowego i dekoracyjnego. Stając przed wyborem oświetlenia ogólnego, powinniśmy pamiętać o tym, że żarówki halogenowe wytwarzają białe światło, niesłabnące podczas działania, ale z drugiej strony są mniej trwałe od pozostałych technologii. Świetlówki kompaktowe wyróżniają się zaś 5-krotnie większą wydajnością od tradycyjnych żarówek. Diody LED są z kolei najbardziej ekonomiczne i efektowne – mogą wytwarzać różnokolorowe światło, podświetlające np. wydobywającą się ze słuchawki prysznicowej wodę.

emera

Warunki bezpieczeństwa

Wybierając oświetlenie do łazienki, nie możemy zapominać o tym, że jest ona pomieszczeniem wilgotnym, a - co za tym idzie - korzystanie z niej może być niebezpieczne, jeśli zastosujemy w niej nieodpowiednio dopasowane źródła światła. Mowa tutaj głównie o konieczności użycia plafonów, kinkietów czy opraw z wodoszczelną obudową. W pomieszczeniu łazienkowym taka obudowa musi się charakteryzować minimalnym stopniem ochrony IP44 – dotyczy to miejsc znajdujących się w odległości do 60 cm od wanny i kabiny prysznicowej. Źródła, które umieszczamy nad nimi, muszą być z kolei zamknięte w obudowie o stopniu ochrony IP65.

Stopień ochrony IP44 to także minimum w przypadku włączników światła i gniazdek elektrycznych, które mogą być instalowane w odległości przynajmniej 60 cm od wanny i kabiny.

Porada eksperta:

Projektując oświetlenie łazienkowe, warto zadbać o rozdzielenie obwodów, które umożliwią nam odrębne włączanie i wyłączanie kolejno: światła ogólnego, światła miejscowego i światła dekoracyjnego.

Oświetlenie ogólne

Zastępuje światło naturalne i powinno zapewniać dobrą widoczność całego pomieszczenia, umożliwiając swobodne poruszanie się po jego powierzchni, sprzątanie, a także wykonywanie podstawowych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Oświetlenie ogólne powinno być równomierne, tj. odpowiednio rozproszone we wszystkich kierunkach wnętrza. Stąd też doskonale sprawdzają się w tej roli plafony usytuowane w centralnej części pomieszczenia. Coraz częściej jako oświetlenie ogólne stosuje się jednak także mniejsze oprawy halogenowe, które są wpuszczane w sufit.

Oświetlenie miejscowe

Tam, gdzie oświetlenie ogólne jest niewystarczające, należy zaplanować umieszczenie oświetlenia punktowego. Zgodnie z nazwą, powinno ono trafiać idealnie w punkt, czyli z maksymalną precyzją skupiać swój strumień światła na wybranym miejscu. Takie strefy w każdej łazience to lustro oraz wanna lub kabina prysznicowa.

Oświetlenie lustra – jest niezbędne zarówno dla pań, które wykonują przed nim makijaż, jak i dla panów, którzy się przed nim golą. Podczas wykonywania każdego zabiegu pielęgnacyjnego przy udziale lustra, istotne jest przede wszystkim równomierne oświetlenie twarzy. W tym przypadku nie możemy dopuścić głównie do tego, aby światło rzucało cień na naszą twarz – dzieje się tak wtedy, gdy umieszczamy źródło nad lustrem. Kinkiety czy oprawy najlepiej mocować bowiem po bokach lustra, tak aby twarz była doskonale widoczna z każdej strony, a wykonywanie zabiegów maksymalnie efektywne. Należy pamiętać o tym, aby zamontować je na wysokości wzroku. Czasami jednak umieszczenie źródeł światła po bokach jest mocno ograniczone lub całkowicie niemożliwe i usytuowanie żarówki nad lustrem jest jednym rozwiązaniem – wówczas powinna być ona zamontowana na wysokości 2 m od podłogi, konieczne w takim przypadku jest też użycie światła o minimalnej mocy 150 W. Ostateczną alternatywą są oprawy wpuszczane w sufit, które należy umieścić na całej długości ramy lustra co około 10 cm.

boswell

Oświetlenie strefy kąpielowej – co prawda w przypadku tej strefy precyzja wykonywanych zabiegów nie jest tak istotna, ale również powinniśmy zadbać o jej właściwe oświetlenie – głównie ze względu na komfort i bezpieczeństwo. Oświetlając wannę lub kabinę prysznicową, nie musimy mieć też na względzie cienia – tutaj najważniejsze jest to, aby światło nas nie oślepiało, a przy tym zapewniało pełną wygodę w trakcie kąpieli. Dodatkowe źródło światła dla strefy kąpielowej jest konieczne szczególnie w przypadku łazienek o dużej powierzchni oraz wszędzie tam, gdzie owa strefa jest wydzielona ściankami, które znacząco ograniczają dostęp światła ogólnego – dotyczy to głównie zabudowanych ścian oraz nieprzezroczystych obudów wanien lub kabin. Idealnym rozwiązaniem będą oprawy zainstalowane w suficie podwieszanym, które warto umieścić w pobliżu ściany, tuż nad wanną lub kabiną. Alternatywą mogą być kinkiety ścienne, których światło należy skierować na sufit.

Porada eksperta:

Z oświetlenia strefy kąpielowej łatwo zrezygnować w łazience o niewielkim metrażu. Wystarczające jest wówczas odpowiednio dostosowane oświetlenie ogólne, które zapewni dostateczną widoczność także pod prysznicem. Warunkiem jest jednak kabina wykonana z transparentnej obudowy.

oczko

Oświetlenie dekoracyjne

Nie jest niezbędne w maksymalnie komfortowym pomieszczeniu łazienkowym, ale bez wątpienia w znaczący sposób podnosi jego atrakcyjność. Stanowi dekoracyjne wyposażenie łazienek i źródło światła w jednym. Może być stosowane zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tych bardziej tradycyjnych – to od nas bowiem zależy, jaki element będziemy chcieli dzięki niemu podkreślić. Do tego rodzaju oświetlania łazienkowego stosuje się najczęściej taśmy LED, które są wyjątkowo elastyczne i dzięki temu jesteśmy w stanie dowolnie je formować. Bez trudu wykonamy z nich obramowanie wanny czy kabiny prysznicowej, a także umieścimy dekoracyjną linię nad lustrem lub na szafce łazienkowej. Co więcej, jeśli takie rozwiązanie będzie w naszym guście – wbudujemy je też w fugi na płytkach ściennych. Bardzo efektowne są ponadto specjalne panele LED, które umożliwiają podświetlanie wody. Stosuje się je najczęściej w wannach i kabinach prysznicowych – dla osiągnięcia takiego efektu niezbędne jest zastosowanie słuchawki z funkcją podświetlenia. Oświetlenie dekoracyjne jest dopełnieniem wszystkich zamontowanych w łazience źródeł i jeśli tylko komponuje się z otoczeniem, staje się elementem w pełni funkcjonalnego i eleganckiego pomieszczenia.

pasek led

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia na zimę
Choć może Ci brakować letniego słońca, sezon zimowy ma swój wyjątkowy urok. Odpowiednie oświetlenie na zimę może sprawić, że ten czas będzie wy...
Czytaj więcej

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie do kuchni – na co zwrócić uwagę?
Zastanawiasz się, jakie są rodzaje opraw oświetleniowych i które najlepiej sprawdzą się w Twojej kuchni? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w n...
Czytaj więcej

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?

Oświetlenie w domu – jak je odpowiednio dobrać?
Oświetlenie domu może całkowicie odmienić wnętrze, rozjaśnić ciemne zakamarki i pomóc w stworzeniu idealnej atmosfery. Jednak przy tak dużym wy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
24.05.2016
Ja w sumie najbardziej lubię te takie sufitowe oprawy oczkowe, mam ich kilka i dobrze mi oświetlają łazienkę. Oczywiście LED.

Ocena i komentarz dla:

Jak oświetlić łazienkę?