Jak oświetlić łazienkę?

Łazienka jest pomieszczeniem, od którego powinniśmy wymagać możliwie wysokiej funkcjonalności i estetyki, a zarazem pełnego bezpieczeństwa użytkowania. Duży wpływ na wszystkie te aspekty ma właściwie zaprojektowane oświetlenie. Podpowiadamy, jak je odpowiednio zaplanować – oto co warto wiedzieć o wyborze oświetlenia łazienkowego, jego rozmieszczeniu oraz zastosowaniu.

Źródło światła
Stając przed wyborem źródła oświetlającego naszą łazienkę, decydujemy zarówno o jego formie wizualnej, jak i o tym, co zostanie zamknięte w obudowie, czyli o konkretnym rodzaju energii. W pierwszym z aspektów możemy postawić na plafony, kinkiety lub oprawy. Plafony to lampy, które wykorzystujemy jako formę oświetlenia ogólnego, znajdującego się w centralnej części pomieszczenia. Kinkiety łazienkowe doskonale sprawdzają się z kolei w roli oświetlenia miejscowego, umieszczanego na powierzchni ścian. Oprawy zaś mogą występować zarówno w postaci niewielkich i pojedynczych oczek, jak i w formie sporych rozmiarów lamp – są najbardziej uniwersalne, ponieważ służą i jako oświetlenie punktowe oraz dekoracyjne, i jako oświetlenie ogólne.

Jeśli natomiast chodzi o rodzaj energii, w pomieszczeniach łazienkowych mogą być wykorzystane żarówki tradycyjne lub halogenowe oraz świetlówki kompaktowe, a także diody LED, służące głównie jako źródło oświetlenia punktowego i dekoracyjnego. Stając przed wyborem oświetlenia ogólnego, powinniśmy pamiętać o tym, że żarówki halogenowe wytwarzają białe światło, niesłabnące podczas działania, ale z drugiej strony są mniej trwałe od pozostałych technologii. Świetlówki kompaktowe wyróżniają się zaś 5-krotnie większą wydajnością od tradycyjnych żarówek. Diody LED są z kolei najbardziej ekonomiczne i efektowne – mogą wytwarzać różnokolorowe światło, podświetlające np. wydobywającą się ze słuchawki prysznicowej wodę.

Jak- oświetlić -łazienkęJak- oświetlić -łazienkęJak- oświetlić -łazienkęJak- oświetlić -łazienkę

Warunki bezpieczeństwa
Wybierając oświetlenie do łazienki, nie możemy zapominać o tym, że jest ona pomieszczeniem wilgotnym, a - co za tym idzie - korzystanie z niej może być niebezpieczne, jeśli zastosujemy w niej nieodpowiednio dopasowane źródła światła. Mowa tutaj głównie o konieczności użycia plafonów, kinkietów czy opraw z wodoszczelną obudową. W pomieszczeniu łazienkowym taka obudowa musi się charakteryzować minimalnym stopniem ochrony IP44 – dotyczy to miejsc znajdujących się w odległości do 60 cm od wanny i kabiny prysznicowej. Źródła, które umieszczamy nad nimi, muszą być z kolei zamknięte w obudowie o stopniu ochrony IP65.

Stopień ochrony IP44 to także minimum w przypadku włączników światła i gniazdek elektrycznych, które mogą być instalowane w odległości przynajmniej 60 cm od wanny i kabiny.

Porada eksperta:

Projektując oświetlenie łazienkowe, warto zadbać o rozdzielenie obwodów, które umożliwią nam odrębne włączanie i wyłączanie kolejno: światła ogólnego, światła miejscowego i światła dekoracyjnego.

Oświetlenie ogólne
Zastępuje światło naturalne i powinno zapewniać dobrą widoczność całego pomieszczenia, umożliwiając swobodne poruszanie się po jego powierzchni, sprzątanie, a także wykonywanie podstawowych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Oświetlenie ogólne powinno być równomierne, tj. odpowiednio rozproszone we wszystkich kierunkach wnętrza. Stąd też doskonale sprawdzają się w tej roli plafony usytuowane w centralnej części pomieszczenia. Coraz częściej jako oświetlenie ogólne stosuje się jednak także mniejsze oprawy halogenowe, które są wpuszczane w sufit.
Oświetlenie miejscowe
Tam, gdzie oświetlenie ogólne jest niewystarczające, należy zaplanować umieszczenie oświetlenia punktowego. Zgodnie z nazwą, powinno ono trafiać idealnie w punkt, czyli z maksymalną precyzją skupiać swój strumień światła na wybranym miejscu. Takie strefy w każdej łazience to lustro oraz wanna lub kabina prysznicowa.

Oświetlenie lustra – jest niezbędne zarówno dla pań, które wykonują przed nim makijaż, jak i dla panów, którzy się przed nim golą. Podczas wykonywania każdego zabiegu pielęgnacyjnego przy udziale lustra, istotne jest przede wszystkim równomierne oświetlenie twarzy. W tym przypadku nie możemy dopuścić głównie do tego, aby światło rzucało cień na naszą twarz – dzieje się tak wtedy, gdy umieszczamy źródło nad lustrem. Kinkiety czy oprawy najlepiej mocować bowiem po bokach lustra, tak aby twarz była doskonale widoczna z każdej strony, a wykonywanie zabiegów maksymalnie efektywne. Należy pamiętać o tym, aby zamontować je na wysokości wzroku. Czasami jednak umieszczenie źródeł światła po bokach jest mocno ograniczone lub całkowicie niemożliwe i usytuowanie żarówki nad lustrem jest jednym rozwiązaniem – wówczas powinna być ona zamontowana na wysokości 2 m od podłogi, konieczne w takim przypadku jest też użycie światła o minimalnej mocy 150 W. Ostateczną alternatywą są oprawy wpuszczane w sufit, które należy umieścić na całej długości ramy lustra co około 10 cm.

Jak -oświetlić -łazienkęJak -oświetlić -łazienkęJak -oświetlić -łazienkęJak -oświetlić -łazienkę

Oświetlenie strefy kąpielowej – co prawda w przypadku tej strefy precyzja wykonywanych zabiegów nie jest tak istotna, ale również powinniśmy zadbać o jej właściwe oświetlenie – głównie ze względu na komfort i bezpieczeństwo. Oświetlając wannę lub kabinę prysznicową, nie musimy mieć też na względzie cienia – tutaj najważniejsze jest to, aby światło nas nie oślepiało, a przy tym zapewniało pełną wygodę w trakcie kąpieli. Dodatkowe źródło światła dla strefy kąpielowej jest konieczne szczególnie w przypadku łazienek o dużej powierzchni oraz wszędzie tam, gdzie owa strefa jest wydzielona ściankami, które znacząco ograniczają dostęp światła ogólnego – dotyczy to głównie zabudowanych ścian oraz nieprzezroczystych obudów wanien lub kabin. Idealnym rozwiązaniem będą oprawy zainstalowane w suficie podwieszanym, które warto umieścić w pobliżu ściany, tuż nad wanną lub kabiną. Alternatywą mogą być kinkiety ścienne, których światło należy skierować na sufit.

Porada eksperta:

Z oświetlenia strefy kąpielowej łatwo zrezygnować w łazience o niewielkim metrażu. Wystarczające jest wówczas odpowiednio dostosowane oświetlenie ogólne, które zapewni dostateczną widoczność także pod prysznicem. Warunkiem jest jednak kabina wykonana z transparentnej obudowy.

martyna_poradymartyna_poradymartyna_poradymartyna_porady

Oświetlenie dekoracyjne
Nie jest niezbędne w maksymalnie komfortowym pomieszczeniu łazienkowym, ale bez wątpienia w znaczący sposób podnosi jego atrakcyjność. Stanowi dekoracyjne wyposażenie łazienek i źródło światła w jednym. Może być stosowane zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i w tych bardziej tradycyjnych – to od nas bowiem zależy, jaki element będziemy chcieli dzięki niemu podkreślić. Do tego rodzaju oświetlania łazienkowego stosuje się najczęściej taśmy LED, które są wyjątkowo elastyczne i dzięki temu jesteśmy w stanie dowolnie je formować. Bez trudu wykonamy z nich obramowanie wanny czy kabiny prysznicowej, a także umieścimy dekoracyjną linię nad lustrem lub na szafce łazienkowej. Co więcej, jeśli takie rozwiązanie będzie w naszym guście – wbudujemy je też w fugi na płytkach ściennych. Bardzo efektowne są ponadto specjalne panele LED, które umożliwiają podświetlanie wody. Stosuje się je najczęściej w wannach i kabinach prysznicowych – dla osiągnięcia takiego efektu niezbędne jest zastosowanie słuchawki z funkcją podświetlenia. Oświetlenie dekoracyjne jest dopełnieniem wszystkich zamontowanych w łazience źródeł i jeśli tylko komponuje się z otoczeniem, staje się elementem w pełni funkcjonalnego i eleganckiego pomieszczenia.

martyna_poradymartyna_poradymartyna_poradymartyna_porady