Produkty

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Rola oświetlenia w każdym mieszkaniu jest niezwykle istotna. Pomijając już podstawową kwestię, jaką jest dawanie światła w pomieszczeniach po zmroku, odpowiedzialne jest ono za budowanie klimatu wnętrz, a także za zagwarantowanie prawidłowych warunków do pracy lub odpoczynku. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp do wyboru, a wśród nich spoty, kinkiety czy plafony. Jakie rodzaje oświetlenia możemy spotkać, podczas wykańczania mieszkania?

Spoty, kinkiety, plafonyOświetlenie główne – żyrandol czy plafon?

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie – czym jest plafon? Ta lampa w formie płaskiego klosza przystosowana jest do montażu bezpośrednio do sufitu. Obecnie coraz częściej zastępuje się nią klasyczne żyrandole z wielu względów. Przede wszystkim o wiele lepiej sprawdzają się w niższych pomieszczeniach, gdzie wiszące i dekoracyjne lampy mogłyby zwyczajnie przeszkadzać. Wysokie sufity są coraz rzadziej spotykane ze względu na oszczędność miejsca podczas stawiania nowych bloków czy domów wielorodzinnych.

To także świetne rozwiązanie do pokoju dziecięcego – żyrandole są o wiele bardziej narażone na uszkodzenia podczas intensywnych zabaw. Do zalet plafonów możemy również zaliczyć fakt, że dzięki przysłonięciu całej żarówki kloszem, lampa daje delikatne i przyjemne światło.

Czy wiesz że...

Plafony z powodzeniem można montować także do ścian. Ze względu na swój kształt nie będą przeszkadzały, nawet jeśli zawiesi się je na niewielkiej wysokości. W roli oświetlenia dodatkowego sprawdzają się doskonale, o ile zastosuje się w nich żarówki o odpowiedniej mocy oraz zabarwieniu cieplnym.

Spoty, kinkiety, plafonyOświetlenie dodatkowe – kinkiety

Choć pierwotnie kinkietami nazywane były lampy stojące, obecnie tym mianem tytułujemy oświetlenie przystosowane do montażu na ścianach. Wynika to ze specyficznej budowy dawnych kinkietów – zbiornik paliwa lampy olejowej znajdował się bowiem obok lampy, więc była ona przytwierdzona do innej płaszczyzny, podobnie jak współczesne modele. Zadaniem nowoczesnych kinkietów nie jest skuteczne rozświetlanie przestrzeni, a jej delikatne rozjaśnianie, przez co budowany jest klimat w poszczególnych wnętrzach.

Równie dobrze mogą posłużyć do urozmaicenia salonów czy sypialni, jak i przystosowania ciągów komunikacyjnych do bezpiecznego przemierzania korytarzy czy schodów.

Kinkiet Arkada 1 x 60 W E27Oświetlenie punktowe – spoty i oczka

Równomierny snop światła w kształcie stożka to idealny sposób na wyeksponowanie poszczególnych elementów w pomieszczeniach. Spoty dostępne są w różnych wariantach do wyboru – mogą to być modele o ruchomej głowicy, więc światło możemy skierować w dowolne miejsca, w zależności od naszych potrzeb. Stałe spoty, podobnie jak oczka, przeznaczone są do stałego przymocowania w suficie. W niektórych domach podobne lampy pełnią rolę oświetlenia głównego – należy jednak zastosować odpowiednią liczbę podobnych opraw. Nie jest to częsta praktyka – nieosłonięte kloszem światło często okazuje się być zbyt intensywne do wnętrz mieszkalnych.

Wybierając lampy do domu, możemy skorzystać z nieprzebranych rodzajów lamp i dopasowywać je do własnych potrzeb i możliwości mieszkalnych. Powinniśmy jednak pamiętać, aby w miejscach przeznaczonych do odpoczynku stosować łagodne i ciepłe światło, natomiast tam, gdzie potrzebujemy skupienia i koncentracji, zimne i nieco mocniejsze.

Data publikacji: 31.01.2018
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych

Jakie oświetlenie zastosować w lokalach usługowych
W zależności o tego, jaki biznes prowadzimy, nasz lokal będzie oświetlony w różny sposób. Sklepy muszą być jasne, w kawiarni zaś możemy ...
Czytaj więcej

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?

Pokój bez okien – jak urządzić sypialnię bez okna?
Najczęściej spotykanym pomieszczeniem bez okien w mieszkaniu jest łazienka. Czasem można jednak napotkać sypialnię bez okien, zwłaszcza gdy została wy...
Czytaj więcej

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?

Jak urządzić sypialnię w stylu industrialnym?
Sypialnia to wnętrze, które kojarzy się z domowym ciepłem i intymnością. Przytulna atmosfera i urokliwe dodatki – na tym najbardziej nam zależy, gdy j...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?