Spoty, kinkiety, plafony – czym się od siebie różnią?

Z pewnością wiesz, że rola oświetlenia w każdym mieszkaniu jest niezwykle istotna. Pomijając już podstawowe kwestie, jakimi są zapewnienie światła w pomieszczeniach po zmroku i zagwarantowanie prawidłowych warunków do pracy, to oświetlenie stanowi doskonały sposób na zmianę klimatu wnętrz. Nic więc dziwnego, że na rynku znajdziemy lampy ścienne, plafony, kinkiety, lampy sufitowe czy żyrandole. Co najlepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?

Spis treści:

 • Oświetlenie główne – jaką lampę wybrać?
 • Czy kinkiety sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe?
 • Oświetlenie punktowe – spoty i oczka
 • Czy warto wybrać system szynowy?
oświetlenieoświetlenieoświetlenieoświetlenie

Oświetlenie główne – jaką lampę wybrać?

Myśląc nad oświetleniem głównym naszego pomieszczenia, zastanówmy się nad jego funkcjonalnością. Jeżeli to salon, potrzebujemy odpowiedniej widoczności, która pozwoli na długie gry i zabawy z rodziną, czytanie książki po zmroku, wspólne pogawędki podczas spotkań ze znajomymi, a także na prawdziwy relaks. Jakie lampy sufitowe wybrać, aby osiągnąć jak najlepszy efekt? 

Sprawdźmy, dlaczego plafony są najczęściej rekomendowanym rozwiązaniem:

 • łatwość montażu – dzięki ich formie płaskiego klosza, plafony łatwo zamontujemy bezpośrednio do sufitu; 

 • oszczędność miejsca – doskonale sprawdzają się w niższych pomieszczeniach, gdzie wiszące i dekoracyjne modele mogłyby zwyczajnie przeszkadzać. To duża zaleta, gdyż wraz ze zmianą trendów na rynku nieruchomości, wysokie sufity są coraz rzadziej spotykane;

 • efektowny wygląd – dzięki przysłonięciu całej żarówki kloszem, lampa daje delikatne i przyjemne światło;

 • wysoka funkcjonalność – stanowią świetne rozwiązanie w pokoju dziecięcym, pozwalając uniknąć potencjalnych uszkodzeń w trakcie intensywnej zabawy;

 • praktyczność – plafony bez problemu utrzymamy w czystości.

Alternatywą plafonów są klasyczne żyrandole. Choć faktycznie nie można odmówić im świetnych aspektów dekoracyjnych, nie tylko osadza się na nich ogrom zanieczyszczeń, ale też zajmują dość dużo miejsca. Obecnie plafony występują w przeróżnych materiałach, kolorach i kształtach, zatem wcale nie musimy rezygnować z wymarzonej stylistyki.

Czy kinkiety sprawdzą się jako oświetlenie dodatkowe?

Choć niegdyś kinkiety kojarzono jedynie z lampami stojącymi, aktualnie od razu przychodzą nam na myśl piękne lampy ścienne. Jeśli szukasz dodatkowego źródła światła, które można wykorzystać w salonie, sypialni, pokoju dziecięcym, a nawet biurze, zdecydowanie warto pomyśleć o tym rozwiązaniu! 

Zobaczmy, jakie zalety mają kinkiety:

 • funkcja dekoracyjna – nie tylko delikatnie rozjaśniają wnętrze, ale przede wszystkim wprowadzają intrygujący, przyjemny klimat, często zastępując tradycyjną lampkę nocną;

 • oszczędność miejsca – kinkiety są doskonałe w pomieszczeniach, które nie należą do największych, zatem sprawdzają się w kawalerkach lub niewielkich biurach;

 • sposób na oświetlenie pomieszczeń gospodarczych i ciągów komunikacyjnych – fantastyczne do garażu, spiżarni lub garderoby. Z pewnością pomogą też zachować bezpieczeństwo w trakcie przemierzania korytarzy i schodów.

oświetlenieoświetlenieoświetlenieoświetlenie

Oświetlenie punktowe – spoty i oczka

Sposób na wyeksponowanie poszczególnych elementów w pomieszczeniach? Tu przydadzą się równomierne snopy światła w kształcie stożka! Spoty dostępne są w różnych wariantach, co umożliwia nam zarówno wybór modeli o ruchomej głowicy, które pozwalają na dowolną zabawę ze światłem, jak i stałych rozwiązań, przeznaczonych do mocowania na suficie. 

W niektórych domach lampy sufitowe zamieniono właśnie na spoty i oczka. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji zdecydować się na ich odpowiednią liczbę. To ważne, gdyż nieosłonięte kloszem światło często okazuje się być zbyt intensywne do wnętrz mieszkalnych.

Czy warto wybrać system szynowy?

Oświetlenie szynowe, szynoprzewody, reflektory na szynie… Być może te nazwy już nie raz pojawiły się w Twojej głowie podczas myślenia, jaką lampę wybrać. To nic innego, jak układy montowane do sufitu, dzięki którym jesteśmy w stanie zasilić kilka lamp przy wykorzystaniu tylko jednej linii. 

System szynowy ma wiele plusów:

 • funkcjonalność – sprawdzą się nie tylko w salonach, kuchniach lub innych większych wnętrzach, ale też w małej garderobie;

 • minimalizm – świetnie łączą się ze stylem industrialnym, pozwalając na wprowadzenie źródła światła, które nie oślepia;

 • możliwość regulacji – bez problemu przesuniemy reflektory w inne miejsce;

 • niska inwazyjność – to wyróżnia oświetlenie szynowe na tle wszystkich innych opcji.

Jak widzisz, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jaką lampę wybrać do domu. Możemy skorzystać z nieprzebranych rodzajów oświetlenia, mieszając ze sobą lampy sufitowe i kinkiety. Najważniejsze, aby decyzja była dopasowana do naszych potrzeb i możliwości. Powinniśmy jednak pamiętać, żeby w miejscach przeznaczonych do odpoczynku stosować łagodne i ciepłe światło, natomiast tam, gdzie potrzebujemy skupienia i koncentracji, zimne i nieco mocniejsze.

Data aktualizacji: 11.06.2024

oświetlenieoświetlenieoświetlenieoświetlenie