Jak wybrać plafon do łazienki?

Plafon to rodzaj oprawy oświetleniowej, dla której charakterystyczne jest to, że wiesza się ją na suficie. Współcześnie zastępuje on popularny niegdyś i bardzo zdobny żyrandol. Dlaczego plafon nadaje się do łazienki i jaki model wybrać?

Spis treści:

  • Plafony – nowoczesne lampy sufitowe
  • Plafon do łazienki – jak wybrać?
plafonplafonplafonplafon

Plafony – nowoczesne lampy sufitowe

Ten rodzaj oprawy zdobił często socjalistyczne wnętrza. Z tego względu przez jakiś czas niechętnie do niego wracano. Jednak współczesny plafon ma różne oblicza i już niekoniecznie będzie kojarzył się z komuną. Przede wszystkim plafony zastępują żyrandole, które nie wszędzie mogłyby być zastosowane. Jeśli jednocześnie zależy nam na oświetleniu sufitowym, a pomieszczenie jest niskie, tego typu oprawy sprawdzają się świetnie. Mogą również skutecznie podkreślić nowoczesny charakter wnętrza.

To, co charakteryzuje plafony, to ścisłe przyleganie do sufitów – są najczęściej wykonane w dość płaskiej formie. Taka budowa odróżnia je od innych nowoczesnych lamp sufitowych.

plafonplafonplafonplafon

Plafon do łazienki – jak wybrać?

Jednym z podstawowych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę, wybierając plafon do łazienki, to jego poziom zabezpieczenia. W pomieszczeniu, gdzie może panować bardzo duża wilgotność powietrza, oprawa świetlna musi cechować się dużą odpornością na wodę. Plafony powinny być także zabezpieczone przed możliwymi uszkodzeniami, ponieważ w wilgotnym środowisku spięcia elektryczne są wyjątkowo niebezpieczne. Sięgnijmy zatem po oprawy, które są oznaczone przynajmniej na poziomie IP44.

Inną kwestią jest rodzaj budowy plafonu. Najczęściej spotkamy się z takimi oprawami sufitowymi, które mają metalową obudowę i przeszklony front na całej szerokości i długości bądź średnicy. To również rodzaj szkła ma wpływ na to, jakie światło będzie emitować nasza lampa. Powinno być matowe, żeby plafon nie raził nas, gdy patrzymy w górę. Wśród modeli zazwyczaj znajdziemy je w kształcie kwadratowym bądź okrągłym.

Inną formą plafonu może być zupełnie nowoczesna listwa ze spotami. Taki rodzaj lampy ściennej z ruchomymi reflektorkami może być szczególnie wygodnym rodzajem oświetlenia w łazience. Spoty skierujemy bowiem w określoną stronę, oświetlając np. przestrzeń pod prysznicem czy miejsce przy lustrze.

Zwróćmy wreszcie uwagę, jak dany plafon pasuje do naszego wnętrza. Przede wszystkim sięgnijmy po taki rodzaj oprawy sufitowej do łazienki, jeśli jest ona szczególnie niska. Światło z plafonu równomiernie oświetla całe pomieszczenie, co również działa na korzyść małych wnętrz. Pamiętajmy, aby obok takiej lampy sufitowej zamontować choć jedno, dodatkowe źródło światła, np. na ścianie obok lustra. Miejscowe oświetlenie posłuży nam do precyzyjnych czynności wykonywanych w łazience – golenia twarzy czy malowania się.

Data aktualizacji: 01.06.2024

plafonplafonplafonplafon