Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego

Suche drewno kominkowe umożliwia nam szybkie i sprawne rozpalenie ognia i podwyższenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Aby ułatwić sobie codzienne rozpalanie ognia, pewną część drewna pozostawiamy w okolicy kominka. Zarówno dla zachowania porządku, jak i bezpieczeństwa, warto umieścić polana na stojaku, tak by jego kawałki nie upadały na podłogę.

rodzaje stojaków

Drewno kominkowe zwykle umieszczamy w domu w małych porcjach w bliskim sąsiedztwie paleniska. Najlepiej, aby dana ilość drewna umożliwiała nam wygodne dokładanie do ognia przez cały dzień. Przechowywanie opału w domu ma jeszcze jedną zaletę – przy wyższej temperaturze delikatnie się dosuszy i ogrzeje.

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których warto zainwestować w kominek

Porządek oraz funkcjonalność

Drewno w  stojaku nie tylko odnajduje swoje miejsce w salonie, ale również tworzy we wnętrzu ciekawy efekt dekoracyjny. Potrafi być reprezentatywną częścią wyposażenia, zwłaszcza jeśli jest wykonany w konkretnym stylu. W bogatej ofercie tychże znajdziemy także stojaki stylizowane na nowoczesne, wręcz futurystyczne, które najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub mocnego szkła.

Poszczególne modele możemy dobrać nie tylko ze względu na materiał, z którego został wykonany, ale również na wymagany rozmiar. Pamiętajmy bowiem, że stojak umieszczony obok paleniska, nie powinien ograniczać nam możliwości dotarcia do drzwiczek kominka.

Najwygodniejsze stojaki wyposażone są w blaszaną podłogę, którą w razie zabrudzenia zawsze można wyjąć i wyczyścić. Niektóre mają również wygodną półeczkę na rozpałkę oraz komplet narzędzi do rozgarniania popiołu – pogrzebacz, szczypce, szufelkę, szczotkę. Dobrze, aby nóżki naszego stojaka były zakończone zaślepkami, wówczas będziemy mieli pewność, że podczas przesuwania go w dowolne miejsce nie porysujemy drewnianej podłogi. Ciekawą formą charakteryzują się wykonane ze stali, malowane na dany kolor metodą proszkową.

rodzaje stojaków

Zainspiruj się: Ciekawe pomysły na świąteczną dekorację kominka - inspiracje

Jeśli poszukujemy stojaka do stosowania na zewnątrz budynku, uwzględnijmy przede wszystkim jego wielkość. Dobrze, aby pozwalał na ułożenie szczap i polan o długości od około 25 do 50 cm do wysokości jednego metra. Taką konstrukcję warto postawić na dodatkowych nóżkach, wówczas drewno będzie miało zapewnioną odpowiednią wentylację od spodu.

Dobry stojak to taki, który chroni przed bałaganem oraz zmieści tyle zapasu drewna, ile rzeczywiście potrzebujemy. Idealny będzie stanowił jedną z najciekawszych dekoracji salonu, a wykonany z dobrej jakości materiałów będzie nam służył przez długie lata.

Spośród wszystkich rodzajów stojaków możemy wymienić: wolnostojące do wykorzystania na zewnątrz lub wewnątrz naszych mieszkań, wózki, kosze wiklinowe i stalowe.