Produkty

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego

Suche drewno kominkowe umożliwia nam szybkie i sprawne rozpalenie ognia i podwyższenie temperatury powietrza w danym pomieszczeniu. Aby ułatwić sobie codzienne rozpalanie ognia, pewną część drewna pozostawiamy w okolicy kominka. Zarówno dla zachowania porządku, jak i bezpieczeństwa, warto umieścić polana na stojaku, tak by jego kawałki nie upadały na podłogę.

stojak na drewno, opałDrewno kominkowe zwykle umieszczamy w domu w małych porcjach w bliskim sąsiedztwie paleniska. Najlepiej, aby dana ilość drewna umożliwiała nam wygodne dokładanie do ognia przez cały dzień. Przechowywanie opału w domu ma jeszcze jedną zaletę – przy wyższej temperaturze delikatnie się dosuszy i ogrzeje.

Porządek oraz funkcjonalność

Drewno w  stojaku nie tylko odnajduje swoje miejsce w salonie, ale również tworzy we wnętrzu ciekawy efekt dekoracyjny. Potrafi być reprezentatywną częścią wyposażenia, zwłaszcza jeśli jest wykonany w konkretnym stylu. W bogatej ofercie tychże znajdziemy także stojaki stylizowane na nowoczesne, wręcz futurystyczne, które najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej lub mocnego szkła.

Poszczególne modele możemy dobrać nie tylko ze względu na materiał, z którego został wykonany, ale również na wymagany rozmiar. Pamiętajmy bowiem, że stojak umieszczony obok paleniska, nie powinien ograniczać nam możliwości dotarcia do drzwiczek kominka.

Najwygodniejsze stojaki wyposażone są w blaszaną podłogę, którą w razie zabrudzenia zawsze można wyjąć i wyczyścić. Niektóre mają również wygodną półeczkę na rozpałkę oraz komplet narzędzi do rozgarniania popiołu – pogrzebacz, szczypce, szufelkę, szczotkę. Dobrze, aby nóżki naszego stojaka były zakończone zaślepkami, wówczas będziemy mieli pewność, że podczas przesuwania go w dowolne miejsce nie porysujemy drewnianej podłogi. drewno kominkowe, przechowywanieCiekawą formą charakteryzują się wykonane ze stali, malowane na dany kolor metodą proszkową.

Jeśli poszukujemy stojaka do stosowania na zewnątrz budynku, uwzględnijmy przede wszystkim jego wielkość. Dobrze, aby pozwalał na ułożenie szczap i polan o długości od około 25 do 50 cm do wysokości jednego metra. Taką konstrukcję warto jest postawić na dodatkowych nóżkach, wówczas drewno będzie miało zapewnioną odpowiednią wentylację od spodu.

Dobry stojak to taki, który chroni przed bałaganem oraz zmieści tyle zapasu drewna, ile rzeczywiście potrzebujemy. Idealny będzie stanowił jedną z najciekawszych dekoracji salonu, a wykonany z dobrej jakości materiałów będzie nam służył przez długie lata.

Spośród wszystkich rodzajów stojaków możemy wymienić: wolnostojące do wykorzystania na zewnątrz lub wewnątrz naszych mieszkań, wózki, kosze wiklinowe i stalowe.

Data publikacji: 17.05.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Pomocne preparaty do konserwacji kominka

Pomocne preparaty do konserwacji kominka
Preparaty do czyszczenia kominka najłatwiej jest podzielić na takie, które pozwalają utrzymać go w czystości i które zapewniają dodatkowo także bezpie...
Czytaj więcej

Czym ozdobić meble kuchenne?

Czym ozdobić meble kuchenne?
Meble kuchenne utrzymane w jednorodnej stylistyce nadają szyku i elegancji i są zarazem dobrym miejscem do wyeksponowania ozdób, którymi dodatkowo chc...
Czytaj więcej

Kominki a przepisy przeciwpożarowe

Kominki a przepisy przeciwpożarowe
Miło trzaskający ogień w chłodniejsze wieczory to przyjemna perspektywa, jednak pamiętajmy, że z ogniem nie ma żartów. Prawidłowo stworzone palenisko ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje stojaków do składowania drewna kominkowego