Produkty

7 pomysłów na kominek

7 pomysłów na kominek

Odpowiednio dobrany kominek jest nie tylko dodatkowym źródłem ciepła – dzięki niemu stworzymy spójną stylistycznie kompozycję, która wzbudzi zachwyt i zapewni wyjątkową atmosferę w każdym domu.

Przejdź do następnych akapitów:

O kominku najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza – nasz wybór powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ zmiana może okazać się zbyt kosztowna. Jeśli więc poszukujesz inspiracji, zapoznaj się z kilkoma pomysłami na aranżację kominka.

Wkład kominkowy NORDflam Etna Eko żeliwny 13 kW

Minimalistyczne – tworzą subtelny efekt

Minimalistyczne kominki mają lekką i prostą konstrukcję, do ich budowy stosuje się naturalne materiały, m.in. drewno lub kamień (marmur, trawertyn, piaskowiec). Pojawiają się też przeszklenia, niekoniecznie jednostronne. Niezaprzeczalną zaletą kominka o minimalistycznym charakterze jest jego ponadczasowy wygląd – ze względu na oszczędność formy możemy dopasować go do niemal każdego stylu. Nie musimy się też martwić, czy po remoncie nadal będzie pasował do naszego mieszkania.

Wolnostojące – skandynawski import

Moda na kominki wolno stojące, potocznie określane są kozami (są to zamknięte paleniska), przyszła do nas ze Skandynawii. Dzięki temu, że kozy zajmują mało miejsca, dobrze sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Dostępne są w różnych stylach i kolorach, nie powinniśmy mieć więc problemu z wyborem odpowiedniego dla nas modelu. Wykonywane są głównie z żeliwa, z aluminium, ze stali, mogą też mieć ceramiczną obudowę. Do wyboru mamy również modele do zastosowania w kuchni – z płytą grzejną i miejscem na opał.

Piec kominkowy żeliwny Balham 12 kW

Kaflowe – w nawiązaniu do tradycji

Kominki kaflowe charakteryzują się doskonałymi właściwościami grzewczymi, oddają ciepło nawet po wygaszeniu paleniska. To do niedawna zapomniane rozwiązanie instaluje coraz częściej w nowych domach. Kafle dostępne są z różnymi tłoczeniami inspirowanymi przeszłością lub ze współczesnym wzornictwem, a także ręcznie malowane. Możemy również kupić elementy odzyskane ze starych kominków. Do najpopularniejszych kolorów należą butelkowa zieleń, brąz i beż.

Klasyczne – w angielskim stylu

Kominki w stylu angielskim rozpoznamy po przeszklonym palenisku – tafla żaroodpornego szkła zazwyczaj ma kwadratowy kształt. Zdarza się, że mają otwarte palenisko, a rama wokół niego wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Popularne są piaskowiec, marmur, wielkoformatowe kafle i drewno – można również spotkać żeliwne i granitowe. Na froncie kominka często pojawiają się rzeźbione zdobienia, najczęściej z motywem roślinnym. Kominki w angielskim stylu dobrze komponują się z eleganckimi wnętrzami.

Wkład kominkowy Eco 8 kW

Rustykalne – w wiejskim klimacie

Wykonuje się je z cegieł, polnych kamieni, zaimpregnowanego drewna, które dobrze znosi działanie wysokich temperatur (dąb, klon i wszystkie gatunki drewna egzotycznego) i piaskowca. Wyróżnia je harmonijna proporcja i masywna bryła – z tego powodu lepiej prezentują się na dużych przestrzeniach (w małych salonach zdominowałyby całą aranżację). Nawiązują do stylistyki starych wiejskich domów – współcześnie często wybierane są do domów drewnianych lub takich, w których dominują drewniane meble i dekoracje.

Designerskie – kominkowe dzieła sztuki

Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, designerski kominek stanowi centrum całej aranżacji i z tego powodu często znajduje się na środku pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się wiszące kominki z żeliwa, np. w kształcie kuli lub stożka, przywodzące na myśl tradycyjne ognisko. Można spotkać także biokominki umieszczone w obudowie stolika na kawę lub przypominające obraz, a także kominki przenośne bądź wbudowane w szafę lub biblioteczkę.

kominek klasyczny

Nowoczesne – odzwierciedlenie naszych czasów

Tu nie możemy zmieniać tak łatwo miejsca usytuowania kominka – nie stawiamy go na środku pomieszczenia, lecz eksponujemy go na ścianie. Nowoczesne kominki wyposażane są w różnego rodzaju przeszklenia: płaskie, pionowe, narożne i panoramiczne, a także podnoszone. W zależności od wybranego rozwiązania ogień może być widoczny tradycyjnie tylko z jednej strony, rzadziej z dwóch lub z trzech stron.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kominkach elektrycznych
Kominki elektryczne, które wykorzystują nowoczesne technologie, wytwarzają idealną imitację płomieni, dzięki czemu mogą stanowić dekorację niemal każd...
Czytaj więcej

Jaki kominek do małego mieszkania?

Jaki kominek do małego mieszkania?
Kominek to ten element instalacji grzewczej, który oprócz prymarnej funkcji dostarczania ciepła domostwu, tworzy również odpowiedni nastrój, tak bardz...
Czytaj więcej

Atrapa zamiast prawdziwego kominka

Atrapa zamiast prawdziwego kominka
Wnętrze ciepłe, przepełnione rodzinną atmosferą, idealnie udekorowane i posiadające wszystkie te elementy, które czynią je pięknym, ale i funkcjonalny...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
04.04.2016
Mi to się jednak najbardziej podobają takie tradycyjne, niemal pałacowe kominki. Z marmuru najlepiej i duże

Ocena i komentarz dla:

7 pomysłów na kominek