7 pomysłów na kominek

Odpowiednio dobrany kominek jest nie tylko dodatkowym źródłem ciepła – dzięki niemu stworzymy spójną stylistycznie kompozycję, która wzbudzi zachwyt i zapewni wyjątkową atmosferę w każdym domu.

kominku najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania wnętrza – nasz wybór powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ zmiana może okazać się zbyt kosztowna. Jeśli więc poszukujesz inspiracji, zapoznaj się z kilkoma pomysłami na aranżację kominka.

Minimalistyczne – tworzą subtelny efekt

Minimalistyczne kominki mają lekką i prostą konstrukcję, do ich budowy stosuje się naturalne materiały, m.in. drewno lub kamień (marmur, trawertyn, piaskowiec). Pojawiają się też przeszklenia, niekoniecznie jednostronne. Niezaprzeczalną zaletą kominka o minimalistycznym charakterze jest jego ponadczasowy wygląd – ze względu na oszczędność formy możemy dopasować go do niemal każdego stylu. Nie musimy się też martwić, czy po remoncie nadal będzie pasował do naszego mieszkania.

7 pomysłów na kominek

Wolnostojące – skandynawski import

Moda na kominki wolno stojące, potocznie określane są kozami (są to zamknięte paleniska), przyszła do nas ze Skandynawii. Dzięki temu, że kozy zajmują mało miejsca, dobrze sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach. Dostępne są w różnych stylach i kolorach, nie powinniśmy mieć więc problemu z wyborem odpowiedniego dla nas modelu. Wykonywane są głównie z żeliwa, z aluminium, ze stali, mogą też mieć ceramiczną obudowę. Do wyboru mamy również modele do zastosowania w kuchni – z płytą grzejną i miejscem na opał.

Kaflowe – w nawiązaniu do tradycji

Kominki kaflowe charakteryzują się doskonałymi właściwościami grzewczymi, oddają ciepło nawet po wygaszeniu paleniska. To do niedawna zapomniane rozwiązanie instaluje coraz częściej w nowych domach. Kafle dostępne są z różnymi tłoczeniami inspirowanymi przeszłością lub ze współczesnym wzornictwem, a także ręcznie malowane. Możemy również kupić elementy odzyskane ze starych kominków. Do najpopularniejszych kolorów należą butelkowa zieleń, brąz i beż.

Klasyczne – w angielskim stylu

Kominki w stylu angielskim rozpoznamy po przeszklonym palenisku – tafla żaroodpornego szkła zazwyczaj ma kwadratowy kształt. Zdarza się, że mają otwarte palenisko, a rama wokół niego wykonana jest z wysokiej jakości materiałów. Popularne są piaskowiec, marmur, wielkoformatowe kafle i drewno – można również spotkać żeliwne i granitowe. Na froncie kominka często pojawiają się rzeźbione zdobienia, najczęściej z motywem roślinnym. Kominki w angielskim stylu dobrze komponują się z eleganckimi wnętrzami.

Zobacz też: Wszystko o kaflach do obudowy kominka

7 pomysłów na kominek

Rustykalne – w wiejskim klimacie

Wykonuje się je z cegieł, polnych kamieni, zaimpregnowanego drewna, które dobrze znosi działanie wysokich temperatur (dąb, klon i wszystkie gatunki drewna egzotycznego) i piaskowca. Wyróżnia je harmonijna proporcja i masywna bryła – z tego powodu lepiej prezentują się na dużych przestrzeniach (w małych salonach zdominowałyby całą aranżację). Nawiązują do stylistyki starych wiejskich domów – współcześnie często wybierane są do domów drewnianych lub takich, w których dominują drewniane meble i dekoracje.

Designerskie – kominkowe dzieła sztuki

Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, designerski kominek stanowi centrum całej aranżacji i z tego powodu często znajduje się na środku pomieszczenia. Dużą popularnością cieszą się wiszące kominki z żeliwa, np. w kształcie kuli lub stożka, przywodzące na myśl tradycyjne ognisko. Można spotkać także biokominki umieszczone w obudowie stolika na kawę lub przypominające obraz, a także kominki przenośne bądź wbudowane w szafę lub biblioteczkę.

Sprawdź również: 5 powodów, dla których warto zainwestować w kominek

7 pomysłów na kominek

Nowoczesne – odzwierciedlenie naszych czasów

Tu nie możemy zmieniać tak łatwo miejsca usytuowania kominka – nie stawiamy go na środku pomieszczenia, lecz eksponujemy go na ścianie. Nowoczesne kominki wyposażane są w różnego rodzaju przeszklenia: płaskie, pionowe, narożne i panoramiczne, a także podnoszone. W zależności od wybranego rozwiązania ogień może być widoczny tradycyjnie tylko z jednej strony, rzadziej z dwóch lub z trzech stron.