Jak prawidłowo dobrać klej do płytek na kominek?

Płytki kominkowe „pracują” w trudnych warunkach, jeśli więc chcemy zachować je w niezmienionym kształcie, konieczne jest zastosowanie dobrych materiałów. Całkowity sukces zapewni dobranie do płytek odpowiedniego rodzaju kleju.

klej do płytek

Po co specjalny klej?

Płytki na kominku wystawione są na działanie wysokiej temperatury w czasie palenia i jej obniżania, gdy ogień w nim wygasa – powoduje to naprężenia, które zwiększają objętość materiałów. Sama obudowa kominka jest tak zbudowana, żeby nagrzewała się w minimalnym stopniu (w tym celu stosuje się izolację z wełny mineralnej z warstwą refleksyjną), to jednak i tak oznacza minimum 30°C. Do tego mogą pojawiać się miejsca, w których izolacja nie działa w sposób właściwy – w tych punktach temperatura może przekraczać nawet 60°C. Zwykły klej nie będzie pracował razem z nagrzewającą się powierzchnią, co może doprowadzić do wykruszania się kleju, a także pękania i odpadania płytek. Z tego powodu niezwykle istotne jest mocowanie płytek na kleju o podwyższonych parametrach (zwiększonej elastyczności, przyczepności i odporności na podgrzewanie do 90°C), przeznaczonym do powierzchni ogrzewanych.

Dobieramy klej do rodzaju i wielkości płytek

W czasie dobierania kleju do płytek na kominku powinniśmy uwzględnić również rodzaj okładziny. Bierzemy pod uwagę:

materiał płytek – specjalnego traktowania wymagają płytki charakteryzujące się dużą nasiąkliwością, czyli te wykonane z kamienia naturalnego (np. marmurowe i trawertynowe) i sztucznego, a także mozaika szklana i gres polerowany (wymaga on dodatkowo impregnacji po ułożeniu). Do ich klejenia trzeba zastosować zaprawę klejową wyprodukowaną na bazie cementu białego (cement szary spowoduje przebarwienia na ich powierzchni).

wielkość płytek – ciężkie, grube (np. z gresu lub z kamienia) wymagają użycia kleju o zwiększonej przyczepności. Taki klej nie będzie spływał z klejonej powierzchni i utrzyma płytki w miejscu aż do czasu związania zaprawy. Zastosowanie specjalnego kleju o wysokiej elastyczności konieczne jest również w przypadku wszystkich dużych płytek (za duże uznajemy te o co najmniej 30-centymetrowym boku) – niezależnie od tego czy mocowane będą na kominku, czy na innej powierzchni.

klej do płytek

Jak prawidłowo kleić płytki na kominku?

Nawet dobrze dobrany klej nie będzie się dobrze trzymał na źle przygotowanym podłożu. Przede wszystkim pamiętajmy, że powierzchnia płyt, która tworzy obudowę kominka, powinna być równa, sucha i czysta (usuwamy wszelkie zabrudzenia i kurz). Nie mniej ważnej jest właściwe zagruntowanie – dzięki temu zmniejszymy chłonność płyt. Jeśli pominiemy ten etap, możemy mieć pewność, że kurz osadzony na płytach w znaczny sposób zmniejszy przyczepność zaprawy klejowej i trwałość okładziny.

Uwaga! Zaprawę klejową należy przygotować zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Niezachowanie zalecanej proporcji i czasu mieszania zaprawy zmieni właściwości kleju – będzie on zbyt rzadki i spłynie lub zbyt gęsty i popęka w czasie schnięcia (zawsze zaprawę wsypujemy do wody).

Właściwie przygotowany klej trzeba nanosić zarówno na całą powierzchnię płytki, jak i na podłoże (na małych płytkach wystarczy 4-milimetrowa warstwa, na dużych 10-milimetrowa). Taki sposób klejenia jest niezwykle ważny, nanoszenie kleju tylko na jeden z materiałów bądź nie na całą ich powierzchnię jest mylnie pojętą oszczędnością – płytki będą pękać i odpadać. Końcowym etapem pracy jest fugowanie, dla pewności dobrze jest je wykonać po 24 godzinach od klejenia (również fuga powinna być dobrana do powierzchni ogrzewanej).

Uwaga! Proces klejenia możemy rozpocząć na kominku, którego powierzchnia ma nie więcej niż 18°C. Pamiętajmy też, że do pierwszego rozpalenia trzeba zaczekać co najmniej dobę.