Ruszty do kominka – przegląd

Istotnym elementem kominka jest ruszt. Od niego również zależy, czy palenisko będzie funkcjonowało optymalnie. Jakie ruszty do kominka mamy do wyboru i czym się od siebie różnią? Tutaj znajdziemy odpowiedź.

Ruszty do kominka – przegląd

Funkcje rusztu kominkowego

Element ten musi znaleźć się w każdym kominku. Jaka jest jego rola? Do jego funkcji należy:

- ułatwianie równomiernego spalania – dzieje się to z dwóch powodów. Ruszt pozwala na dotarcie powietrza do paleniska, a z drugiej strony umożliwia na swobodne opadanie popiołu, dzięki czemu dopływ tlenu nie zostaje odcięty;

- usprawnianie dokładnego czyszczenia komory – to dzięki rusztowi w kominku, paliwo ma szansę spalić się do samego końca. W ten sposób uzyskujemy pustą komorę, którą łatwo oczyścić, właściwie tylko poprzez usunięcie z niej popiołu;

- ulepszanie spalania w kominkach bez popielnika – jeśli posiadamy taki model paleniska, przepływ powietrza jest w nim utrudniony, a popiół nie ma szans zbierać się poniżej spalanego paliwa. Dlatego obecność rusztu (koniecznie na podwyższeniu) ułatwi w takim kominku spalanie.

Uwaga!

Gdy dobieramy ruszt do naszego kominka, musimy pamiętać o zjawisku rozszerzalności temperaturowej. Z tego powodu nie możemy umieszczać w palenisku elementu, który będzie przylegał do ścianek. Ruszt powinien być mniejszy niż komora kominka. Zbyt dobrze dopasowany, metalowy element mógłby pod wpływem temperatury zbyt rozsadzać ściany naszego paleniska i przyczyniać się do jego zniszczenia lub sam ulec pęknięciu.

Ruszty do kominka – przegląd

Rodzaje rusztów kominkowych

Jakie wyróżnimy typy tych elementów? Ruszty kominkowe mogą przybierać różne kształty – od okrągłych, poprzez kwadratowe czy w formie półksiężyców. W tej kwestii musimy dopasować je do wielkości i konstrukcji komory kominka. Również ich siatka może prezentować się inaczej i być wykonana w formie:

- kratownicy,

- prętów,

- sita.

Spotkamy się również z modelami, których krawędź przednia jest podwyższona, co chroni przed osuwaniem się i wypadaniem palącego się drewna.

Innym rozróżnieniem rusztów jest ich podział ze względu na materiał wykonania. Wyróżniamy:

- ruszty żeliwne – należą do najtrwalszych i najchętniej wybieranych. Nic dziwnego, żeliwo to najlepszy materiał do wykorzystania w tak specyficznych warunkach, jak rozpalone wnętrze kominka;

- ruszty stalowe – spotkamy je rzadziej i, aby dawały nam pewność swojej funkcjonalności, muszą być wykonane z najlepszej stali.

Jeśli chodzi o sposób wykonania rusztów kominkowych, dzielimy je także na:

- płaskie – czyli te, które nadają się do kominków z popielnikiem;

- stojące – wyposażone w specjalne podpórki, dzięki którym ruszt umiejscowiony jest ponad paleniskiem bez popielnika. W ten sposób element ułatwia przepływ powietrza i odpowiednie palenie się paliwa, a także ułatwia opadanie popiołu.

Zainspiruj się: 7 pomysłów na kominek

Ruszty do kominka – przegląd

Ruszty kominkowe najczęściej przybierają formę odlewanych tabliczek, mają więc postać jednobryłową. Nie oznacza to, że nie mogą ulec zniszczeniu i pod wpływem eksploatacji, a także rozmaitych warunków są w stanie się np. złamać.

Kupując wkład do kominka, zazwyczaj otrzymamy dopasowany ruszt w zestawie. W trakcie wyboru modelu warto zwrócić uwagę również na jakość wykonania i materiał tego elementu. O budowie kominka możemy przeczytać zaś pod tym linkiem.